האדמה שהשתוקקה למים

החקלאי שבחר במים טהורים כדי להשקות את שדותיו.

לא תמיד מגיע גילוי היהדות ברעש גדול, לפעמים זו רק אדמה יבשה שזקוקה למים חיים כדי להתעורר. כזה הוא סיפורו של עודד זוסמן, בן 59, שמעיד שוב על כך שזהו המאור שבה שמחזירם למוטב. זוסמן נולד שנתיים לאחר קום המדינה להורים חילונים אך שומרי מסורת, שניהם באו מבתים חרדיים, אך הציונות סחפה אותם משם והלאה. הוא גדל במושב בני ציון שבשרון, במשק חקלאי. בביתו,

קיבל זוסמן חינוך חילוני-מסורתי; שבתות, חגים, היתה בבית הרגשה יהודית. בימים ההם, גם לחילונים היה כבוד מסוים ליהדות, בבית הספר היסודי בו למד זוסמן, היו אומרים מדי יום ביומו במסדר הבוקר שיר של יום מתוך הסידור. אבל יחד עם זאת, הדגש הושם על התיישבות והגשמה ציונית. ההתיישבות העובדת היתה מקור לגאווה, החקלאות היתה אז בשיא פריחתה, ונחשבה לחצי-אידיאל. הקרקע היתה יבשה, ומוכנה לקלוט.

לאחר התיכון התגייס זוסמן לצבא, שירת ביחידות עילית, בסיירות מטכ"ל וגולני, ובשנת 1971 השתחרר בדרגת סמל. שנתיים בלבד לאחר מכן, כשהוא נשוי טרי לאשתו ההרה עם בנם הבכור, פרצה מלחמת יום הכיפורים. זוסמן גויס כמובן, ובמשך חצי שנה לא ראה את ביתו. הוא לחם באוגדה של אריק שרון בחזית הדרום. אז, במלחמה הגדולה, במדבר הצחיח, החל המסע אל באר המים החיים. בכיסו נשא עמו ספר תהלים, וכשפגזים נופלים מסביב וכדורים שורקים מכל עבר, לא חדל פיו מתפילה.

תמיד היה אדם מאמין, הוא מספר, ובעת ההיא, יותר מתמיד. לאחר הפסקת האש, שירת במוצב קדמי מעבר לתעלת סואץ, בדרך בואכה קהיר. הצימאון היהודי שלו הושקה בגשם ראשון משמיים, כאשר בעת שירותו במוצב פגש חבר'ה מסורתיים, וחש במלוא העוצמה שהוא מתחבר אליהם. הוא הצטרף לקבלת השבת שלהם, לתפילות, לסעודה שלישית. הוא הרגיש דבר אחד: הוא מאוד אוהב את זה, את התקווה הרוחנית שהציפה אותו.

המפנה המשמעותי בחייו התרחש בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת. הוא לא היה יחיד בדורו. באותה תקופה התחוללה בארץ מהפכה של ממש. גל גדול של בעלי תשובה שטף את עולם התורה, בהם מפורסמים רבים, כמו הרב אורי זוהר שליט"א. הארץ התמלאה תהודה גדולה לאלוקים, היה זה הגשם השני שניתך ארצה, חזק לפחות כקודמו, גשם שירד להשקות עוד את נשמתו הצמאה. כך הזדמן להרצאה אחת, לא מחייבת, בעיר רעננה השכנה, מפי מרצה צעיר בשם ד"ר שלום סרברניק. שם, קיבלו הוא ורעייתו הזמנה לסמינר בן שבוע ימים שנערך באולפן אור חדש ברכסים שבצפון. היה זה אחד הסמינרים הראשונים של ארגון צעיר להחדרת התודעה היהודית, ארגון "ערכים".

לקרוא עוד ספורי חיזוק?

               > מלימודי קולנוע אל התורה הקדושה

               > הרוח שגברה על החומר

               > ההתעוררות המופלאה של בן הרופא המרדים

               > אירופה בוערת בלהבות התשובה

               > גם אני חזרתי. שלומי שבת

 

בסופו של אותו סמינר, התקיימה התוועדות גדולה. לדבריו, 99 אחוזים ממשתתפי הסמינר קיבלו עליהם עול מלכות שמיים. הוא זכה להימנות עליהם. אין לו הסבר הגיוני לחזרתו אל המקורות, הוא לא השתכנע מכוח ההרצאות המרתקות שהוכיחו את אמיתות התורה והאלוקות. הדברים שנאמרו התיישבו בלבו בנקל. את השיבה למקורות הוא תולה בכוחות חדשים שמילאו אותו, משהו שנבט מעומק הלב,

אולי משהו שרק היה זקוק למים כדי להנץ ולהוציא פרי. האמונה ששכנה בקרבו, והכתה שורש, רק התעוררה והתחזקה.

הוא ורעייתו שינו את כל אורחות חייהם. הם הכשירו את המטבח והעבירו את ילדיהם למוסדות לימוד חרדיים ברעננה הסמוכה. לאחר שנים ארוכות של מגורים במושב החילוני בגלל התלות במשק החקלאי, נקט בצעד אמיץ, ועקר עם משפחתו ברוכת הילדים לעיר התורה והחסידות, בני ברק. כיום, הוא מתגורר באחת משכונות העיר, לאחר שזכה לחתן את מרבית ילדיו עם משפחות של בני תורה, רווה נחת יהודית אמיתית מכל יוצאי חלציו.

בני הזוג זוסמן עדיין קשורים לאדמה, ומתפרנסים מעסק של שזירת פרחים לאירועים במגזר החרדי. האדמה הרוותה סוף סוף את צימאונה, והפרחים מלבלבים.