הרשתות החברתיות – שעבוד מצרים של ימינו

שר החינוך נפתלי בנט כינס השבוע דיון חירום על ילדים וסלולרי.

 

הנה עדות אחת מהשטח, שהגיעה אליי למייל. וכך כותב שמוליק קליין, דובר רשת החינוך אמי"ת: "ברגע אחד במהלך הערב הזה, רציתי לתת חיבוק וירטואלי לכל המורים במדינה. התגלגלתי למשחק כדורסל בארנה בגביע היורוקאפ.

 

הבן שלי שלומד בכיתה ו' אוהב כדורסל, משחק טוב בליגת הקט-סל באליצור אפרת, אוהד את הפועל ירושלים ומנסה לגרור אותי למשחקים. גם אצלנו בבית מכירים את הסיסמה השחוקה אך יעילה של ביבי 'יתנו – יקבלו'. לכן כשהוא משקיע בלימודים (בגמרא וחשבון ואנגלית) ונותן מעצמו, הוא מקבל כרטיסים למשחק. הפעם אלה היו כרטיסים במקום מצוין, שורה 10 (170 ש"ח לכרטיס) והמשחק של הפועל היה מעולה. אבל הדבר שהדהים אותי באמת היו שלושה ילדים שישבו לפנינו ורוב הזמן שיחקו בסמארטפונים שלהם במשחק טטריס או משהו דומה (לא מבין בזה).

איצטדיון שלם על הרגליים, משחק בשלב ב' ביורוקאפ, הפועל ירושלים מביסה 76:98 את ניז'ני נובגורוד, והילדים בסמארטפון. בפרשות השבוע אנחנו קוראים על שעבוד מצרים, אבל גם היום אנחנו משועבדים, וצריכים לצאת לחירות. אז צילמתי אותם (מאחור – שלא יהיה ניתן לזהות אותם) באחד מרגעי השיא של המשחק, ולדעתי – כדאי שכל הורה יראה את התמונה הזו, כי היא מבטאת תופעה קשה, וזוהי רק ההתחלה.

אחרי שראיתי את הילדים בבועה הזו שלהם חשבתי לעצמי: אם ליאור אליהו ויותם הלפרין שמקפיצים עשרות אלפים בארנה במשחק מרהיב לא מצליחים לעניין אותם יותר מהמסך – מה צריך מורה לעשות בכיתה כדי שיקשיבו לו, כדי שיסתכלו עליו, כדי שירימו לרגע את העיניים מהמסך? מורים יקרים, תודה גדולה, וכל הכבוד".