לאכול בטיול עם הבדואים

      שלום כבוד הרב.לעיתים בטיול מתארחים במאהל בדואי. האם מותר לאכול את הפיתה המוגשת שם?       שלום רב ראשית, מטעמי כשרות יש להשגיח על הכנת העיסה שהיא מכילה קמח ומים בלבד. שכן בלעדי ההשגחה, עלול הבדואי לנסות להשביח את טעמה של הפיתה באמצעות שומן כבש, למשל.בנוסף, כדי שלא תהיה זו "פתקרא עוד...

 

   

שלום כבוד הרב.
לעיתים בטיול מתארחים במאהל בדואי. האם מותר לאכול את הפיתה המוגשת שם?

 

   

שלום רב
ראשית, מטעמי כשרות יש להשגיח על הכנת העיסה שהיא מכילה קמח ומים בלבד. שכן בלעדי ההשגחה, עלול הבדואי לנסות להשביח את טעמה של הפיתה באמצעות שומן כבש, למשל.
בנוסף, כדי שלא תהיה זו "פת נכרים", צריך שיהודי יוסיף קיסם או ענף לתוך האש שבה נאפית הפיתה.
וכל זאת לפי מנהגי האשכנזים. אך לפי מנהג עדות המזרח, אין להקל אלא כאשר אין לחם אחר, ואין מאפייה יהודית בתוך מרחק דרך (נסיעה או הליכה) של 18 דק' מחוץ לדרכו, או 72 דקות בהמשך דרכו. ובצירוף התנאים הקודמים.

(על פי ספר "כשרות המאכלים", מאת הגאון רבי אליהו פנחסי שליט"א)

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.