חוזר בתשובה? הנה 7 דברים שצריך לדעת בהתחלת הדרך

שבעת כללי הבסיס שכל חוזר בתשובה צריך לדעת בתחילת הדרך, וגם בהמשך

שבעת כללי הבסיס שכל חוזר בתשובה צריך לדעת בתחילת הדרך, וגם בהמשך

חזרה בתשובה היא מסע מיוחד לעולם אחר, הוויה רוחנית ומזוככת, דרך של אור ושמחה. אבל גם היצר הרע לא נח ומציב מוקשים משלו שאם לא תיזהרו מהם בדרך, אתם עלולים להיגרר לדיכאון, קיצוניות, תחושת אשמה בלתי פוסקת וסכסוך בלתי פתיר עם ההורים ובני משפחה אחרים.

הרב שמעון וייס, מרבני 'אחינו', מדבר על שבעת כללי היסוד שצריך לדעת כבר בשלבים הראשונים של החזרה בתשובה:

1. לא תלמד, לא תדע

כמו כל דבר בעולם: מי שלא לומד, לא יודע. קנית מכונת כביסה חדשה? רוצה להפעיל אותה? אתה חייב לקרוא את ההוראות כדי לעשות בה שימוש נכון. אחרת, לא תצליח ולפעמים גם תוכל לקלקל את המכונה. השלב הראשון של תהליך התשובה, הוא שלב הלמידה, ללמוד! לומדים הלכות חדשות, משתתפים בשיעורי יהדות. כדי לקיים את המצוות, כדי להבין ולהתחבר לקדוש ברוך הוא על ידי המצוות, צריך לדעת איך מקיימים אותן. ושוב, אם לומדים, יודעים.

 

 

2. מצא את היועץ האישי שלך

מומלץ מאוד למצוא רב שידריך אותך בדרך החדשה. יסייע לך לאתר את חומרי הלימוד המתאימים למידת ההתקדמות שלך, ויענה לך על שאלות שיצוצו במהלך הלימוד. חשוב שזה יהיה רב שיש לו ניסיון עם חוזרים בתשובה, ושמכיר מקרוב את הבעיות והקשיים עמם מתמודד החוזר בתשובה. אבל צריך מאוד להיזהר מכל מיני שרלטנים שמנצלים את חוסר ההיכרות של החוזרים בתשובה, ומשפיעים עליהם לרעה. בדרך כלל תוכלו למצוא רב מתאים בישיבה לבעלי תשובה, ואפשר גם לפנות אלינו, לארגון 'אחינו', ואנחנו נסייע בעזרת ה' במציאת רב שיתאים לכם.

 

 

3. לאט אבל בטוח

חשוב לדעת: תהליך התשובה היא תהליך ממושך. זה לא עובד בשיטת ה'זבנג וגמרנו'. לעבור בתוך שבוע מדרך חיים שגדלת בה לדרך חיים שונה במהותה, עם סדר עדיפויות אחר, דרך שתורה ומצוות ממלאים את כל ישותך גם בזמן שאתה מתעסק בדברים חומריים – זה לא מעשי ולא יעיל. אי אפשר לדלג מקומה אחת לקומה הבאה בלי לעלות מדרגה אחר מדרגה. לאט ובטוח – תגיע רחוק. חשוב מאוד להתאזר בסבלנות ולא לקפוץ קדימה מהר מדי, כי גם זו עצתו של היצר הרע שמעיף אותך קדימה כדי שלא תוכל לעמוד במצב החדש, ותיפול בחזרה אחורה חלילה וחס.

4. שביל הזהב, בלי קיצוניות

להתרחק מאוד מהקיצוניות. קורה הרבה שברגע הראשון חדוות הגילוי גורמת לבנאדם לעשות צעדים קיצוניים. לפעמים נגד עצמו, ולפעמים נגד משפחתו וסביבתו. חובה להבין שהוא עדיין לא יודע הכל, צריך לבנות כלים כדי להבין ולקבל את הכל. מקיצוניות לא מרוויחים כלום. לפעמים בהתחלת התהליך קשה להבדיל בין דבקות במטרה לבין קיצוניות, ולכן כדאי להתייעץ תמיד עם רב שמכיר את התחום ואת ההתמודדות של בעלי תשובה כאמור.

 

 

5. רק בשמחה

את הקדוש ברוך הוא צריך לעבוד בשמחה וכך כתוב בתהילים: "עבדו את ה' בשמחה". עבודת ה' באה עם שמחה ומביאה אתה שמחה. אם זה בא בדרך של לחץ ועצבים, זה לא רק מסוכן רוחנית ורוב הסיכויים שאדם נורמלי לא יוכל לשרוד עם זה לאורך זמן, אלא זה גם מסוכן נפשית. לפעמים דווקא דרך זה האדם נופל לגמרי. ולכן חשוב מאוד לשמוח עם התורה והמצוות. ואם יש קושי ומרגישים שמשהו לא הולך, משהו משתבש בדרך, חשוב להתייעץ כאמור עם רב שמכיר את התחום.

 

 

6. אין ייאוש בעולם כלל

אחד הכלים שהיצר הרע משתמש בהם כדי להפיל את החוזר בתשובה כבר בתחילת הדרך, זה הייאוש. הוא בכוונה גורם לו לעשות דברים שבעיניו הם לא בסדר, כדי שיראה שהוא לא מסוגל להתמיד בשמירת המצוות. בחלק מהמקרים זאת בכלל טעות שגורמת לך לחשוב שזה לא בסדר, וכשתלמד עוד קצת תראה שלא עשית שום דבר רע. אבל גם אם באמת עשית משהו שאסור לעשות, אסור להתייאש. הבעל שם טוב הקדוש אומר שהייאוש שמגיע אחרי העבירה, גרוע יותר מהעבירה עצמה. זו בדיוק מטרת היצר, לייאש אותך ולגרום לך לוותר ולהיכנע.

 

 

7. הסתכל קדימה!

כשאדם מגלה את הדרך החדשה, באופן טבעי הוא מתמודד עם העבר שלו ושאלות רבות בקשר לעבר מציפות אותו. לפעמים זה ממלא אותו רגשי אשמה ותסכול, או גורם לו לייאוש. אסור להסתכל על העבר. ניקח כדוגמה אדם שנאבק בגלים הסוערים בים, מובן שתוך כדי הניסיונות להיחלץ מהמצב, אסור לו להתחיל לחטט במה שהביא אותו לכאן מלכתחילה ולמה הוא לא שמע בקול אבא שלו שהזהיר אותו לא לצאת לשיט בתקופה סוערת כל כך. הוא צריך להתמקד במאבק הישרדותי. אותו הדבר גם בתהליך התשובה, אל תתעסק בעבר ובחישובים שלא מקדמים אותך בתהליך הרוחני שלך. העבר צריך להישאר בעבר.