"הדבר שהכי משמח אותי בחיים, זה לראות עוד בחור שפותח את העיניים ומגלה בפעם הראשונה את הטעם המתוק שבלימוד התורה"

הרב אהרן ידלר, מרבני ׳אחינו׳, מסביר מה גורם לו לצאת מדי יום אל השטח, לפגוש בחורים צעירים ולסייע להם להתקדם בעולם התשובה.

הרב אהרן ידלר הוא דמות מאוד מיוחדת. אדם שקט ועדין, אף פעם אינו מרים את קולו, וגם כשהוא מאוד מתלהב, הוא עושה זאת כמעט בלחישה.

אבל השקט והעדינות רק מכסים על הלבה המבעבעת בקרבו. הרב ידלר הוא אחד הרבנים הכי פופולאריים שבארגון 'אחינו'. תמיד תראו את הטלפון צמוד לאוזנו והוא מנהל שיחה שוטפת עם בחור צעיר שמתחיל רק עכשיו לחזור בתשובה. הוא זוכר ומטפל בתקופה מקבילה במאות מקרים של בחורים, מפשר בינם ובין ההורים שחוששים מאוד מכך שהילד שלהם ייכנס ללמוד בישיבה ויהפוך ל'דוס' עם בגדים שחורים ומאיימים. הוא מסייע להם למצוא ישיבה מתאימה, מלווה אותם לאורך תקופה ושומר איתם על קשר גם שנים רבות מאוחר יותר.

שאלנו את הרב ידלר מה מניע אותו לטרוח כל כך הרבה, להתאמץ מעל ומעבר לכוחותיו ולצאת ללקט בחורים שמעוניינים ללמוד תורה ולהתחזק בקיום המצוות. לא מספיק שהוא עצמו לומד בכולל, מתפלל ומחנך את ילדיו לחיי תורה ומצוות? למה הוא צריך להתאמץ כדי לעזור לכל כך הרבה נערים למצוא את דרכם בעולם התשובה?

"מה שמושך אותי וגורם לי לרוץ להמשיך ולחפש עוד ועוד נערים שצריכים עזרה בתחילת הדרך שלהם בעולם התשובה, זה הכיף המיוחד שאני מרגיש כשאני רואה עוד בחור שנתפס, שמתחיל להידלק ופתאום הופך לבעל אישיות שונה לחלוטין.

"אתה רואה בחור שהראש שלו בכדורגל ובשטויות, קצת מתעניין ביהדות בא פעם בשבוע למדרשיה, ואחרי כמה חודשים הוא בנאדם אחר לגמרי. פתאום הוא מנצל את הזמן הפנוי שלו ללמוד ולהחכים עוד, הכדור כבר פחות מעניין והתורה ממלאת אותו סיפוק ושמחה.

"זו עבודה עם הפידבק הכי גדול שיש. אתה מארח את הבחורים שבתות בבית עם המשפחה, ופתאום רואה אותם הופכים לבנאדם אחר. הוא מגיע בערב שבת בנאדם אחד, ויוצא במוצאי שבת בנאדם שונה לחלוטין, אחרי ששמר שבת שלמה, התפלל בבית כנסת ולמד תורה במשך כמה שעות. ראה מה זה שולחן שבת אמיתי, כשכל המשפחה יושבת יחדיו, שרים שירי שבת ביחד ונהנים מכל רגע. מנותקים מכל הטכנולוגיה ומכל דבר אחר שעלול להטריד אותם, ופשוט שמחים ומאושרים".

"אני אספר לך סיפור שהייתי מעורב בו בשבועות האחרונים", ממשיך הרב ידלר. "התקשרו אלי מישיבה של חוזרים בתשובה, ואמרו לי שיש להם בחור שהיה מאוד רציני, למד ברצינות וממש הפך ליהודי שומר תורה ומצוות, ופתאום יום אחד הוא נעלם מהישיבה והפסיק להגיע. הם היו מודאגים וביקשו שאבדוק מה קורה איתו.

"פניתי לבחור והוא היה מיואש לחלוטין. הוא סיפר לי שהוא סובל ממגרנות קשות, מה שגרם לו להיעדר מהישיבה למשך כמה שבועות. בישיבה ראו שהוא לא מגיע והוציאו אותו מרשימת התלמידים. באותו הרגע התבטל המעמד שלו בצבא כבחור ישיבה, והוצא לו צו גיוס. עכשיו הוא חייב להתגייס, אבל הוא רוצה ללמוד בישיבה.

"עזרתי לו מול הצבא הסברתי את העניין וגילו הבנה. החזירו לו את מעמד 'בן ישיבה' שהיה לו קודם לכן, ועכשיו הוא כבר יכול לחזור לישיבה. הבעיה שהוא עדיין סובל ממיגרנות קשות. הוא גר בנתניה והישיבה בירושלים, קשה לו מאוד עם הנסיעות.

"במקום שיבצתי אותו בישיבה אחרת, בבני ברק, יש אוטובוסים ישירם כמה פעמים ביום מבני ברק לנתניה ובכיוון ההפוך, והבחור נכנס לישיבה וחזר לעשות חיל בלימודיו. אתמול ביקרתי אותו ושאלתי אותו איך הוא מרגיש. הוא אמר לי, הדבר היחיד שאני עושה זה ללמוד תורה. כאבי הראש מציקים לי, אבל אני לא נכנע להם. לקחתי אותו לרב הצדיק רבי חיים קנייבסקי שליט"א, הוא בירך אותו שכאבי הראש יעזבו אותו, ואני בטוח שבזכות לימוד התורה במסירות נפש, ובזכות הברכה של הצדיק, בוודאי יעברו לו הכאבים ואנחנו עוד נראה אותו רב גדול בישראל בעזרת ה'.

יש בחור אחד עכשיו פנו אלי למד בתפארת שרגא, ישיבה לבעלי תשובה בירושלים. בחור נפל, לך תראה מה קורה, הגעתי לבחור הזה התגלה לי שהוא מסובך עם הצבא, וגם סובל הרבה ממיגרנות, בגלל המיגרנות עזב את הישיבה, סיבך אותו עם הצבא. עירבתי עסקנים, עזרו לו, אמר עם כל הקשיים, תמצא לי משהו קרוב לנתניה, רוצה לשאר במסגרת ישיבתית. כל המשפחה היתה נגדו. ראיתי שהוא הולך עד הסוף ולא מוותר. לקחתי אותו לבני ברק, קיבל ברכה מרבי חיים קנייבסקי נכנס לישיבה בבני ברק 'אהבת אהרון', קיבל חברותות. כמעט כל יומיים אני מבקר אותו, והוא מבסוט שמח לומד. לא מוותר בסוף רואים את הסיעתא דשמיא.

החש בראשו יעסוק בתורה.

שום דבר לא מפריע לו, והוא יצא מזה בעזרת ה', אחרי הברכות של גדולי ישראל. לימוד תורה הכל יעבור לו. בינתיים אין לו תלונות.