אם הקדוש ברוך הוא מנהיג את העולם, למה שאתאמץ לעשות משהו בכלל?

האיזון העדין שבין ביטחון בקדוש ברוך הוא ובין חובתו של האדם להשתדל ולקבל החלטות נבונות מבלי לסמוך על הנס.

האמונה בבורא עולם, היא הבסיס הראשון וההכרחי ביותר ליהודי המבקש לקיים את מצוות הבורא ולדבוק בדרך התורה. מי שאינו מאמין בבורא עולם, גם אם ישמור שבת בהידור רב, ינענע לולב ויניח תפילין – לא עשה בכך כלום. כי קיום המצוות הוא ביטוי מעשי לאמונה. אם האמונה אינה קיימת, מה יעזור הניסיון שלו לבטא אותה במעשים? הוא הרי אינו מאמין.

אבל מה זו אמונה בבורא עולם? אז קודם כל אנחנו מאמינים שהוא ברא את העולם ואותנו, אבל יש כאן חלק נוסף: אנחנו מאמינים שהוא מנהיג את העולם, ושום דבר בעולם הזה אינו קורה מבלי שהקדוש ברוך הוא יחליט על כך מראש. אפילו מכה קטנה שקיבלתם באצבע – היא פרי החלטה שהתקבלה במרומים. איחרתם את האוטובוס ונאלצתם להוציא עשרות שקלים מכיסכם עבור מונית ספיישל? גם זה הוא רצון הבורא שקובע בדיוק כמה כסף נרוויח וכמה נפסיד.

החלק הזה של האמונה מכונה 'ביטחון' – כי אנו בוטחים בבורא העולם שהוא מנהיג אותנו בדרך הטובה ביותר עבורנו, גם אם לנו נראה שכרגע היה יותר כדאי שניסע באוטובוס ולא במונית. אם הקדוש ברוך הוא החליט כך, אנחנו בוטחים בו שהוא יודע למה עדיף לנו לבזבז את הכסף על מונית, כי אולי חלילה היינו צריכים להוציא אותו על תרופות.

אנשים רבים מתבלבלים כשמדברים איתם על ביטחון. "אם ממילא כל מה שקורה בעולם זו החלטה של הקדוש ברוך הוא", הם שואלים, "אז למה אני צריך בכלל לקום בבוקר ולהתלבש? אני יכול להמשיך לשכב במיטה, והקדוש ברוך הוא בעצמו כבר ידאג לכך שאהיה לבוש בבגדים נאים ואתייצב במקום בו אני אמור להתייצב לפי החלטתו…

כדי להבין את הסוגיה הזאת, בחרנו לפתוח במשל שיקל עלינו את המלאכה:

מחלת הסוכרת היא מחלה שאומנם אינה קטלנית, אך היא עלולה לסכן את חיי החולה אם הוא אינו מתמודד מולה כראוי. המחלה היא בעצם בלבלב שתפקידו לפרק את הסוכרים לגוף. בשל התפקוד הלקוי שלו, עלול החולה לסבול מעליית סוכר דרמטית, שתוביל אותו עד לכדי אובדן הכרה בטווח המיידי, וגרימת נזקים חמורים למערכות הפנימיות של הגוף בטווח הארוך יותר.

ובכל זאת, חולי סוכרת, ובמיוחד חולים סוכרת נעורים, חייבים להצטייד בכל עת בסוכריה או קוביית שוקולד כדי שיוכלו לצרוך סוכר אם וכאשר יהיה צורך מיידי בכך.

מי שאינו מכיר את המחלה יוכל כמובן להצביע על כך שהוא לא מבין אותה: אז אסור לאכול סוכר, או שחייבים לאכול סוכר?

התשובה היא כמובן: גם וגם. כשרמת הסוכר בדם צונחת, חייב החולה לאכול סוכר כדי להעלות אותה, ואם היא עולה חלילה, עליו להימנע מצריכת סוכר ולמהר להזריק לעצמו אינסולין כדי להביא לפירוק מהיר יותר של הסוכרים בדמו.

עד כאן המשל.

ומה הוא הנמשל?

הנמשל הוא הביטחון בבורא עולם, שצריך לנהוג בו באיזון עדין ותמידי. בורא העולם בחר לברוא אותו כך שהעולם מתנהל על פי הטבע. כל הנהגת הבורא נראית לנו כמו דברים טבעיים. ולכן גם כשהוא עושה עמנו ניסים זה נראה לנו כאילו הם קרו בדרך טבעית.

למה? כדי שתהיה לנו בחירה. אם אנחנו נראה בכל רגע שאנחנו נמצאים בעולם שמנוהל על ידי בורא העולם, לא תהיה לנו היכולת לבחור בין הטוב והרע. כמו עובד שעמל לפרנסתו תחת עינו הפקוחה של המעביד, ואינו יכול לבחור לצאת עכשיו להפסקת קפה, כי הוא מפחד שהמעביד יפטר אותו. אם המעביד רוצה לבחון את העובד עד כמה הוא נאמן לו, הדרך הטובה ביותר היא לתת לו לעבוד בחדר לבד, ולבדוק באמצעות מצלמה נסתרת עד כמה העובד עושה את מלאכתו כשהוא חושב שלא רואים אותו.

זאת הסיבה שבורא העולם ברא אותו כך שהעולם מתנהג בדרך טבעית, ואנחנו צריכים להתנהל על פי דרך הטבע. מי שינסה לקפוץ מחלון הקומה העשירית כי אין לו כח לרדת במדרגות, והוא חושב שאם נגזר עליו לחיות חיים ארוכים הוא ינחת בשלום וללא פגע – ימות. גם אם נגזרו עליו חיים ארוכים. כי הקדוש ברוך הוא משאיר את העולם בידיים שלנו ונותן לנו את היכולת לשנות את הגורל שלנו אם אנחנו מתנהגים בצורה לא אחראית.

מנגד, אדם שיתאמץ בכל כוחו להיות עשיר, אם נגזר עליו אחרת, לא יעזרו המאמצים שלו. הוא יישאר עני בכל מקרה. אדם שנגזר עליו למות צעיר, גם אם ייזהר בכל כוחו מלעשות מעשים מסוכנים, ימצא את מותו במועד שנקבע לו, גם אם ישב בביתו ויציית לכל כללי הבטיחות. מספיק שהלב יפסיק לפעום לרגע אחד, ובכך עוקף הקדוש ברוך הוא את כל אמצעי הזהירות בהם יכול האדם לנקוט.

אז מה אנחנו אמורים לעשות?

אנחנו אמורים להתנהל בדרך טבעית. להיזהר כשאנחנו חוצים את הכביש, להימנע ממעשים מסוכנים או לא אחראיים, להתנהל בצורה נכונה מבחינה כלכלית ולא לקחת הלוואות שלא יהיה לנו מהיכן לכסות אותן.

אנחנו צריכים לעשות 'השתדלות' – כלומר לעשות את החלק שלנו בניהול החיים שלנו בצורה נכונה. אבל אנחנו צריכים לזכור שזאת רק השתדלות, וזה לא מה שקובע כיצד יראו החיים שלנו. בסופו של דבר הכל נקבע על ידי בורא העולם. לכן נעבוד בנאמנות ובמרץ כדי להתפרנס, אבל לא נשעבד את עצמנו בצורה מוגזמת לחיי עבודה ורדיפה אחר הכסף. נשמור על כללי הבריאות, תזונה נכונה ומאוזנת, אבל לא באופן אובססיבי. נשתדל לחסוך כספים ולהתנהל בצורה נכונה, אבל נזכור שאחרי הכל הקדוש ברוך הוא יכול להפוך אותנו לעשירים בן רגע, או חלילה להיפך.

לסיכום: אנחנו נשתדל, ונבטח בבורא עולם, שהוא כבר יעשה את החלק שלו. נתפלל אליו, נבקש ממנו שישדרג את התנאים המגיעים לנו, שיעניק לנו יותר מטובו הגדול, ויזכה אותנו לחיות חיים ארוכים מתוך בריאות, נחת ושמחה.