"אני רוצה לתת מתנה לקדוש ברוך הוא, אז אני מחזיר אליו את הילדים שלו"

הרב ישראל דחבש, מרבני ׳אחינו׳, מסביר מה מניע אותו לצאת מדי יום אל השטח, לפגוש צעירים שמתעניינים ביהדות, ולעבור איתם את כל המסלול עד שהם מוצאים את מקומם בישיבה הקדושה.

את הרב ישראל דחבש תמיד תמצאו בשטח. פעם באשקלון ופעם באור יהודה. מדי יום הוא יוצא, בכל פעם לנקודה אחרת בארץ, פוגש צעירים המגיעים למדרשיות, משוחח איתם, ומקדם אותם בדרך לקבלת עול מלכות שמים, וקיום חיי תורה ומצוות.

שאלנו את הרב דחבש מה מניע אותו לטרוח כל כך הרבה, להתאמץ מעל ומעבר לכוחותיו ולצאת ללקט בחורים שמעוניינים ללמוד תורה ולהתחזק בקיום המצוות. לא מספיק שהוא עצמו לומד בכולל, מתפלל ומחנך את ילדיו לחיי תורה ומצוות? למה הוא צריך להתאמץ כדי לעזור לכל כך הרבה נערים למצוא את דרכם בעולם התשובה?

"בספר הזוהר הקדוש כתוב", אומר הרב דחבש, "שאם בני אדם היו יודעים מה זה להחזיר יהודי בתשובה, היו רצים אחרי זה כמו סוס שרץ בהרים. לא סוס שרץ במישור, אלא דווקא בהרים, כי בהרים הוא רץ עם כל המרץ, בדהירה מטורפת, כך בני אדם היו צריכים לרוץ כדי להחזיר יהודים בתשובה.

"במקום אחר בזוהר הקדוש כתוב שאם יקח לך שבעים שנה להחזיר יהודי אחד בתשובה – זה היה שווה.

"למה זה כל כך חשוב? כי כל יהודי הוא בן של השם יתברך. איך אתה רוצה שאני לא אתאמץ? אלו בנים של ה' יתברך.

"בנאדם שמבחינה רוחנית רחוק מה' הוא כמו אדם חולה. הורים שיש להם בבית ילד חולה חלילה וחס, גילו לו מחלה בכבד או בכליות, צריכים להטיס אותו לחו"ל כדי להעניק לו טיפול רפואי יעיל, כמה ההורים דואגים, הם לא ישנים בלילה, בוכים, מתפללים, מגייסים כספים כדי לממן עבורו את הטיפול הכי טוב בעולם. איזה צער ודאגה. אבל כשהילד חוזר לחיים ומתעורר, איזו שמחה, סעודת הודיה הם עורכים, מזמינים את כל החברים והקרובים. אין שמחה גדולה יותר.

"כך זה ה' יתברך, כשמתרחקים ממנו זה כמו ילד שחלה במחלה קשה. הקדוש ברוך הוא מצטער צער רב. התלמוד הבבלי במסכת ברכות אומר שהקדוש ברוך הוא שואג מצער בכל יום ואומר "אוי לו לאב שהגלה את בניו, ואוי להם לבנים שגלו מעל שולחן אביהם". יש צער עצום לקדוש ברוך הוא שהבנים גולים מעל שלחן אביהם.

"אבל כשאתה מחזיר את הילד בתשובה. אתה מביא מתנה לה' יתברך, החזרתי לך את הילד. איך אתה יכול להתעצל מלהתאמץ ולהימנע מלקרב עוד יהודי לקדוש ברוך הוא?

"יצא לי כמה פעמים להיות מעורב בפעילות של גישור וקירוב בין הורים לילדיהם שעזבו את הבית בגלל סכסוכים קשים ומריבות ממושכות. ילדים שההורים לא ראו אותם חודשים ארוכים, אני מדבר איתם, משכנע אותם, מפשר בינם ובין ההורים ולבסוף מביא אותם הביתה. אתה יודע איזו שמחה מתפרצת בכאלו מקרים? ההורים בוכים וצוחקים, לא יודעים להכיל את ההתרגשות הגדולה הזאת.

"הקדוש ברוך הוא מחכה לכל יהודי, ואם אני עוזר ליהודי אחד להתקרב אליו ולחזור אליו – אני מביא לו את המתנה הכי גדולה שיכול אדם בשר ודם לתת לבורא העולם".

לסיום מספר לנו הרב דחבש סיפור מאלף על בחור צעיר שחזר בתשובה תוך שהוא מוותר על כל מה שהיה לו: לפני תקופה פגשתי במדרשיה בחור כבן 21 בערך, כוכב עולה בכדורגל. הוא היה שחקן מקצועי שרק התחיל את דרכו, וקיבל משכורת של 18 אלף שקל מהקבוצה בה הוא שיחק.

"ראיתי שהוא מאוד מתעניין בלימוד תורה. מגיע למדרשיה בקביעות, לא מחמיץ אף שיעור. התחלתי לדבר איתו וראיתי שהוא רוצה עוד. עזרתי לו למצוא חברותא מתאים שילמד איתו ולפני שבועות אחדים הוא נכנס ללמוד בישיבה לבעלי תשובה, כשהוא משאיר מאחוריו את הכל. ההורים שלו התנגדו מאוד, המשפחה שלו לחצה עליו, אבל הוא ילד גדול, הוא יודע מה הוא רוצה. הוא לא רוצה כסף, לא קריירה ולא כבוד. רק ללמוד תורה. לפני כמה ימים באתי לבקר אותו לראות איך הוא מתקדם ואם הוא צריך עזרה כלשהי, ראיתי בחור מאושר עד הגג. "אם החברים שלי שם בקבוצה היו יודעים כמה טוב לי כאן", הוא אמר לי, "הם כולם היו מוותרים על הקריירה והכסף, ובאים ללמוד איתי כאן בישיבה".