"מדהים לראות את החוזרים בתשובה, איך הם מעפילים לדרגות רוחניות גבוהות כל כך בתוך זמן קצר כל כך"

הרב נתן וינגרטן, מרבני ׳אחינו׳, מספר לנו מה מניע אותו לצאת מהבית מדי יום, לפגוש צעירים שמתעניינים ביהדות, ולסייע להם למצוא את דרכם בעולם התשובה.

הרב נתן וינגרטן הוא אברך חרדי קלאסי, גדל בבני ברק, למד בישיבות הנחשבות ביותר, הוא לומד בכולל אברכים ומוסר שיעורי תורה לציבור החרדי בבני ברק. אבל בערב הוא הופך לאדם אחר. במקום האברך השקדן של הבוקר, מופיע הפעיל הנמרץ של הלילה. הוא גומע מרחקים עצומים עם רכבו, פוגש מאות צעירים במדרשיות בכל רחבי הארץ, מלווה אותם בדרכם החדשה בעולם התשובה, ולאחר מכן שומר איתם על קשר לאורך השנים כשהם לומדים בישיבות, מתחתנים ומגדלים ילדים בשמחה ובנחת.

שאלנו את הרב וינגרטן מה מניע אותו לטרוח כל כך הרבה, להתאמץ מעל ומעבר לכוחותיו ולצאת ללקט בחורים שמעוניינים ללמוד תורה ולהתחזק בקיום המצוות. לא מספיק שהוא עצמו לומד בכולל, מתפלל ומחנך את ילדיו לחיי תורה ומצוות? למה הוא צריך להתאמץ כדי לעזור לכל כך הרבה נערים למצוא את דרכם בעולם התשובה?

"קודם כל אני לא מכיר חיים אחרים. גדלתי בבית כזה. ההורים שלי תמיד היו מקרבים יהודים לדרך התורה והמצוות. תמיד היו משתתפים בפעילויות מלווים משפחות שעושות את הצעדים הראשונים בעולם התשובה, מארחים משפחות בבית שלנו לשבתות ולארוחות ערב באמצע השבוע. ככה גדלנו בבית, וזה היה נפלא.

"אבל זה לא רק הרגל וחינוך טוב שקיבלתי אלא גם הסיפוק העצום שאני שואב מהפעילות הזאת. אני מאתר בחור צעיר בתחילת הדרך, הוא בקושי לומד קצת פרשת שבוע פעם בשבוע, ואחרי חצי שנה אני פתאום רואה לנגד עיני תלמיד חכם אמיתי. הוא מזנק בצעדי ענק, מתקדם בקצב מסחרר ומספיק בחודשים אחדים את מה שאני עבדתי ועמלתי במשך שנים של לימוד בתלמוד התורה ובישיבה.

"אחד הרבנים הסביר לי פעם שלחוזרים בתשובה יש מסלול עוקף. יש להם עזרה מיוחדת משמים, כדי שיוכלו להשלים פערים במהירות. מי שבאמת מקבל על עצמו עול תורה, ומחליט שהוא מקדיש את חייו ללימוד תורה וקיום המצוות, הקדוש ברוך הוא עוזר לו ופותח לו את השכל, מעניק לו חכמה ותבונה ומאפשר לו להשלים את הפערים בקצב מהיר מאוד.

"את התענוג הגדול הזה, לראות את החוזרים בתשובה איך הם מעפילים לדרגות רוחניות גבוהות כל כך בתוך זמן קצר כל כך, זה מדהים, זה ממלא אותי סיפוק והתרגשות, ואני לא יכול לוותר על העונג הזה. זה מה שמוציא אותי מהבית מדי ערב וגורם לי לצאת ולהמשיך לפעול ולעזור לחוזרים בתשובה".