מתכננים לחגוג את הסילבסטר? כדאי שתיכנסו!

זה התחיל בחגיגות הסילבסטר, בשנים האחרונות עצי חג המולד גם הם כבר הצטרפו לחגיגה, ואם חלילה לא תשתנה המגמה, עלולה מדינת ישראל להפוך בעוד שנים לא מעטות למקום שבו חוגגים מאות אלפי יהודים את 'חג המולד' בראש חוצות ובמימון ממשלתי. לא כדאי להרחיק לכת, אבל אולי עוד נשמע כאן גם על עלילות דם, וחברי הכנסת של מרצ יתראיינו אצל רזי ברקאי ויאשימו את הש"סניקים שהם לשים את הבצק למצות בדמם של ילדי הקיבוצים.

לא מאמינים?!

צודקים! זה באמת נשמע לא הגיוני.

אבל אם לפני חמש שנים היו מספרים לכם שבעוד חמש שנים יציבו עץ אשוח ענק בכניסה הראשית לבית הסטודנט של הטכניון בחיפה, כחלק מההכנות לקראת חג המולד, לא הייתם מאמינים.

זה התחיל בחגיגות הסילבסטר. "לא קשור לנצרות", הסבירו לנו הידענים המדופלמים, שבינם ובין הדת היהודית אין שום קשר, למעט העובדה שהם יהודים מכח ההלכה הקובעת שכל הנולד לאם יהודיה נחשב ליהודי. "בסך הכל חוגגים את תחילת השנה האזרחית", הם אמרו, "אין שום סיבה שלא נחגוג אותה יחד עם כל העולם. אפילו בסין חוגגים אותה, והם בוודאי לא נוצרים. לא כך?…".

זה הפך לטרנד כלל ארצי. חגיגות הסילבסטר קיבלו הכשר ציבורי ואף אחד כבר לא מזדעזע מזה שיהודים, בני אברהם יצחק ויעקב, כאלו שאבותיהם נשלחו לתאי הגזים, ושאבות אבותיהם הועלו על המוקד או נטבחו במסעות הצלב ובאינספור פוגרומים שביצע המון מוסת רגע לאחר שיצא מההטפה רושפת האש של הכומר בדרשת חג המולד.

אחרי שהתחלנו להתרגל, הגיע השלב הבא של תוכנית התבוללות. את התוכנית מובילים יהודים שאינם מאמינים שעם ישראל הוא עם סגולה. הם לא מאמינים שיש בכלל הבדל כלשהו בין יהודי לבין נוצרי. מבחינתם כולם אותו הדבר, וכל ההבדל הוא רק במסורות חסרות פשר ששומרים היהודים, כמו ברית מילה למשל, או הדלקת שני נרות ביום שישי אחר הצהרים. את המנהגים הללו הם לא שומרים ולא מעריכים, אלו הם מנהגים שעבר עליהם הכלח מבחינתם. אבל את מנהגי הנוצרים הם מנחילים ליהודים נוספים בארץ הקודש. מה יותר כיף מלקשט עץ אשוח? מה, אתם מהפרימיטיביים האלו שמדליקים נרות חנוכה? תתקדמו! היום עצי אשוח זה החנוכה החדש.

אז בואו נעזוב לרגע את העובדה שמבחינת ההלכה מדובר במעשה חמור מאוד. עד כדי כך חמור שהוא נחשב כעבודה זרה, וזו אחת משלושת העבירות שיהודי חייב למסור את עצמו להיהרג, ובלבד שלא יעבור עליהן. אנחנו יודעים שפיקוח נפש דוחה שבת, הוא דוחה את כל העבירות שבתורה, חוץ משלושת העבירות הללו: עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים – רצח.

אבל לפני שנדבר על הלכה, בואו נדבר על גאווה יהודית. על קצת כבוד לסבא שלי ושלכם שנשחטו על ידי נוצרים צמאי דם. על קצת כבוד לששת מיליון הנרצחים בשואה! על קצת כבוד לעם שלנו שהעולם כולו מעריץ אותו גם אם הוא שונא אותו, ולא בגלל שאנחנו מדליקים עצי אשוח, להיפך, בגלל שאנחנו הצלחנו לשרוד כעם מיוחד ושונה מכולם למרות כל הרדיפות, מסעות הצלב והניסיונות להשמיד אותנו באופן שיטתי.

פנינו לרב אליהו שלזינגר, רבה של שכונת גילה בירושלים, וביקשנו לשמוע ממנו על הנושא הזה.

זה מה שהיה לו לומר לנו:

"אנחנו נמצאים ימים ספורים לפני חג החנוכה. חג החנוכה זהו חג לגאווה היהודית. על כך שאנחנו יהודים, ואיננו הולכים שולל לא אחר המתייוונים, ובוודאי לא אחר היוונים עצמם.

"מי היו המתייוונים? הם היו אלו שסיגלו לעצמם את מנהגי הגויים, התרבות הגויית, כל מה שהגויים עושים היה חלק מהחגים שלהם, מהתרבות שלהם, והם ניסו להשפיע גם על כלל ישראל מן התרבות הזאת. אלה היו המתייוונים.

"כשהמכבים, מתתיהו ובניו, ניצחו במלחמה, הם היו המעטים והם ניצחו את הרבים. היה זה ניצחון ליהדות. היה זה ניצחון לקדוש ברוך הוא. כי מתתיהו הכריז, "מי לה' אלי". וכל מי שהרגיש שהוא שייך ליהדות, הלך עם מתתיהו. בצד השני של המתרס היו היוונים והיהודים המתייוונים. מהמתייוונים לא נשאר זכר, אבל מהמכבים, מתתיהו ובניו, אנחנו כולנו שומרי התורה והמצוות, אנחנו כולנו צאצאיהם. כולנו ממשיכים בדרכם, מתרחקים ממנהגי הגויים ושומרים בקפדנות על המנהגים שלנו.

"התורה כבר אומרת, "ובחוקותיהם לא תלכו". לא רק בחוקות הגויים לא נלך, אלא גם במעשיהם, כמו שכתוב בתורה "כמעשה ארץ מצרים לא תעשו". זה מדובר על מנהגי הגויים. הם לא שייכים לנו, יש לנו תרבות משלנו. תרבות עתיקת יומין מהר סיני, שאותה קיבלנו מאבותינו ומאבות אבותינו. אותה אנחנו שומרים, ובהתאם לה אנו מחנכים את הילדים והדורות הבאים אחרינו להמשיך בדרך התורה והמצווה.

"אין לנו שום שייכות לדרך ההתייוונות, שהיא באמת רוצה להידמות לנוצרים ולנצרות – שבמשך הדורות שחטו בעם היהודי, הרגו, רצחו, העלילו עלילות דם נגד היהודים, ועכשיו יש כאלו שפתאום רוצים להיות כמותם, ולחוג את חגיהם.

"גם בשואה, כשנרצחו ששה מיליון יהודים על ידי נוצרים, הכנסייה הנוצרית שתקה, ומאחורי הקלעים אפילו שיתפה פעולה עם הנאצים יימח שמם. והיום אנחנו נלך לחוג את חגיהם?!

"אין לנו קשר איתם. אנחנו יהודים. אנחנו צריכים להיות גאים בכך שאנחנו יהודים, כמו שאמר יוסף לאחיו כשהתוודע להם, "אני יוסף אחיכם, העוד אבי חי?" את זה נקרא בפרשת מקץ, בשבת שתחול בחג החנוכה. מה הוא אמר להם? אני יוסף, אומנם הייתי 22 שנה במצרים, אבל לא השתניתי. מיד הוא אומר "העוד אבי חי", הם כבר אמרו לו שהוא חי עוד קודם לכן, למה הוא היה צריך לשאול שוב? אלא הוא התכוון לומר להם אני ממשיך את דרכו של יעקב אבינו. נשארתי אותו יוסף כפי שהתחנכתי בבית אבא.

"גם אנחנו אותם יהודים שהיינו. נשארנו כמו שהיו אבותינו ואבות אבותינו, לא השתנינו ולא נשתנה. נמשיך להיות יהודים נאמנים לה' ולתורתו, ובעזרת ה', רק באופן הזה נמשיך לשרוד גם בימים הטרופים. רק כך, כשנשמור על מסורת על אבות".