רוצה להתחיל לחזור בתשובה? זה המקום שממנו כדאי לך להתחיל

הרב אליהו חיים פנחסי, רב שכונה במבשרת ציון ואחראי מערך הכשרות, מדבר על היעדים הראשונים שכדאי לכם לשאוף אליהם בתחילת הדרך.

לכל יהודי שמרגיש קשר ליהדותו זה קורה מדי פעם: שלב התהייה. האם אני חי בדרך הנכונה? האם לא הגיע הזמן שאתקרב קצת יותר למסורת? להתחזק בכמה מצוות? לחיות כמו יהודי!!

אבל איך עושים את זה? מה, עכשיו אני צריך לקנות סט של בגדי שחור לבן ולשבת כל היום בבית המדרש? בלי טלוויזיה, בלי אינטרנט, לוותר על כל מה שאני מכיר וגדלתי איתו? זה בלתי אפשרי!

זה באמת בלתי אפשרי. אף אחד אינו יכול להפוך ביום בהיר את כל צורת החיים שלו ולהפוך בין לילה לאדם אחר ושונה לחלוטין.

הרב אליהו חיים פנחסי, רב שכונה ב'מבשרת ציון' ואחראי הכשרות במועצה המקומית עוסק כבר שנים רבות במתן הכוונה וייעוץ למשפחות שעוברות תהליך של חזרה בתשובה.

"זאת טעות להתחיל מהסוף", אומר הרב פנחסי. "זאת עצתו של היצר הרע שבא להכביד עליכם בכוונה כדי שתישברו ולא תוכלו להתמיד בדרך החדשה לאורך זמן.

"במקום זאת צריך להתחיל מהבסיס. לקחת דברים שהם יסודיים ושעליהם מושתת אורח החיים היהודי. לא להיתפס לחומרות או אפילו להלכות שזה לא הזמן לעסוק בהן, כי כך אתם תפסידו הכל".

• אז מה השלב הראשון שצריכה לנקוט בו משפחה המבקשת להתקרב לדרך היהדות?

"השלב הראשון הוא טהרת המשפחה", אומר הרב פנחסי ללא היסוס. "לפני שבת, לפני כל דבר אחר, קודם כל טהרת המשפחה. זה אולי קצת קשה בהתחלה, כי לא רגילים לעצור פתאום אחרי שנים שאף אחד לא אומר לי לעצור. אבל זה שווה. כל זוג שעבר את התהליך הזה מודה לאחר מכן שזה שיפר באופן דרסטי את חיי הזוגיות של בני הזוג.

"חכמנו זיכרונם לברכה אומרים שאחרי שהאשה פורשת מבעלה בימי נידתה, היא סופרת שבעה נקיים ורק לאחר מכן טובלת ומיטהרת, ובאותו הזמן היא חביבה עליו כביום כניסתה לחופה. כל הניצוצות והריגושים חוזרים. הרבה מאוד יועצי נישואין שאינם דתיים מודים ומאשרים שהנושא של טהרת המשפחה תורם תרומה עצומה לזוגיות.

"אבל מעבר לחיזוק הזוגיות ושיפור חיי הנישואין, שמירת הטהרה עושה משהו בנפשו של האדם. היא תשנה אתכם. היא תהפוך אתכם לטהורים יותר, ותגרום לכם לרצות עוד. אנשים שאני בקשר איתם ומתחילים לשמור טהרת המשפחה באים אלי תמיד לאחר מכן ומבקשים להתקדם.

"השלב הבא הוא שישי בערב. אני לא מדבר כרגע על שמירת שבת בהיקף מלא. לא מדבר על התנזרות מטלוויזיה וממחשב או אפילו להימנע מנסיעה בשבת. אני מדבר על חווייה משפחתית שבתית בשישי בערב.

"האבא לוקח את הילד לבית הכנסת בשישי בערב, נותן לו לשמוע את שירת 'לכה דודי', להכיר את סדר התפילה, להצטרף קצת לקהל המתפללים, לחוות את הנועם והנעימות של התפילה בבית הכנסת. אם אפשר לבחור בית כנסת שבו גם אומר הרב דרשה קצרה על ענייני פרשת השבוע – עוד יותר טוב. לספוג את האווירה, ולהעביר אותה הלאה לדורות הבאים.

"הרי במה מתבטא שאנחנו יהודים? בזה שאנחנו גרים בארץ ישראל? בוודאי שלא. בארץ ישראל גרים הרבה מאוד גויים. היהדות מתבטאת בכך שאנחנו שומרים את המסורת, הולכים לבית הכנסת. מתפללים מדי פעם לבורא עולם, משמרים את הקשר איתו.

"אחרי התפילה באים הביתה לארוחה שבתית חגיגית. חובשים כיפה, עושים קידוש על היין, שרים יחד שירי שבת. נותנים לילדים לטעום ולהרגיש את השבת. זה מחזק את ההרמוניה המשפחתית, זה מעצים את הקשר בין ההורים והילדים, ומעביר את המסורת הלאה, לדורות הבאים.

"הנושא השלישי שחשוב גם הוא מאוד, הוא שמירת הכשרות. הסטטיסטיקה מראה ש-70 אחוז מהיהודים בארץ ישראל קונים רק אוכל כשר, אבל לצערנו רבים מהם משתמשים בבית באותם סירים לבשרי וחלבי, ובכך האוכל כבר אינו כשר.

"אני לא מדבר בכלל על כשרות מהודרת. לא על חומרות ולא על שום דבר שהוא מעבר להלכה הבסיסית. תקנו אוכל בהכשר הרבנות, לא צריך בד"צים. אבל את האוכל הכשר הזה תבשלו ותאפו בתנאים שיאפשרו לו להישאר כשר. אפשר להשתמש באותו התנור ובאותו המיקרוגל לבשרי וחלבי, אבל צריך להכיר את הכללים כדי שהאוכל ישאר כשר. אני לא מצפה ממכם שתחכו שש שעות אחרי אכילת בשר כדי לשתות קפה עם חלב, אבל צריך לדעת איך אפשר להקל, ולא לשתות את הקפה בזמן שאתה עדיין מנשנש כנפי עוף, כי ארוחה כזאת היא לא כשרה.

"השמירה על הכשרות, כמו טהרת המשפחה וכמו החוויה השבתית בשישי בערב, היא מרוממת את האדם, מעצימה את החלק הרוחני שלו, וגורמת לו לרצות עוד. יש עוד הרבה להיכן להתקדם, אבל זה הבסיס וממנו צריך להתחיל.

"והכי חשוב, לשאול ולהתייעץ. לא להתבייש ולא להתעצל. צריך למצוא רב שמכיר את התחום הזה של חוזרים בתשובה, יודע את ההתמודדות שלהם ומכיר את ההתלבטויות שהם עוברים. אני עצמי אשמח לענות לכל אחד שיפנה אלי בטלפון האישי שלי שמספרו הוא 0526329144, אשמח לבוא גם להסביר ולהדגים איך מכשירים את המטבח ואיך מוודאים שהוא ישאר כשר. גם הרבנים של 'אחינו' עומדים לרשותכם כפי שתמצאו בפרטי הקשר כאן באתר, ויש עוד הרבה מאוד יהודים טובים שישמחו לעזור לכם".

• הדברים שעליהם כבוד הרב מדבר, מתאימים יותר למשפחות שלמות שרוצות לחזור בתשובה. ומה לגבי נערים צעירים או אנשים מבוגרים שאינם נשואים ורוצים להתחזק בתורה ובמצוות? מאיפה הם צריכים להתחיל?

"כשרות זה הבסיס. להקפיד על אוכל כשר זה ההתחלה. לא אני אומר את זה, גדולי ישראל כבר אמרו את זה. מהכשרות יבואו כבר שאר הדברים. אתה אוכל כשר? למה שלא תברך לפני ואחרי האוכל? אם אתה מברך אתה שם כיפה. בהמשך תפילין כל בוקר, חמש דקות עם אמירת קריאת שמע. לא ביקשתי שתשכים קום לתפילת שחרית עם הנץ החמה, אבל כשאתה מתחיל את יום העבודה או הלימודים, תתחיל עם חמש דקות הנחת תפילין ואמירת קריאת שמע. אפילו שלוש דקות. זו השקעה מינימלית שמחזקת ומעצימה את הקשר שלך עם הדת, עם המסורת ובעיקר עם בורא עולם".