איך בוחרים שם לתינוק?

לבחור שם לתינוק זו משימה לא פשוטה, איך עושים את זה על פי דרך היהדות? היזהרו מרמאים!

אחד הרגעים המרגשים ביותר בחייו של האדם הוא הרגע בו הוא זוכה לחבוק בידיו את התינוק שזה עתה נולד. האושר העילאי מציף את האב והאם בעונג מיוחד השמור לרגעים בהם אתה זוכה באוצר יקר מפז, ומה יותר יקר לנו מהילדים שלנו?

אבל יחד עם השמחה הגדולה על הולדת הילד או הילדה, מתחיל גם שלב ההורות. זוהי משימה מורכבת שמתחילה רגע אחרי הלידה, ואינה מסתיימת לעולם. תשאלו את אמא שלכם והיא תספר לכם שגם אם אתם כבר בני ארבעים, היא עדיין דואגת לכם ומשתדלת בכל כוחה להיות האמא הטובה בעולם… כי אמא, כך כולנו יודעים, יש רק אחת!

אבל הרבה לפני שנצטרך לבדוק עם אלו חברים מתרועע הילד, הרבה לפני שנצטרך למצוא לו פעוטון שיפתח את היכולות והכישורים שלו, הרבה לפני שנצטרך להתחיל לדאוג אפילו לזכור לחסן אותו בטיפת חלה במועד הנדרש, יש לנו משימה מיידית לבצע. אחת המשימות הראשונות שמגיעות עם מעמדך כהורה: לבחור לילד שם.

בחירת שם היא מלאכה קשה מנשוא, בעיקר בפן הרגשי. השם שההורים מעניקים לילד בימיו הראשונים עלי אדמות, ילווה אותו עוד שנים רבות. ואם הוא לא יאהב את השם הזה? מי אומר ששם שנבחר אכן יתאים לאופיו של הילד? אולי הוא יגרום לו למבוכה בכל פעם כשיכיר אנשים חדשים ויצטרך לאיית להם מחדש את שמו?

אל תוך הוואקום הרגשי הזה נכנסים הרבה מאוד שרלטנים ומאחזי עיניים. הם מנצלים את העובדה שהורים רבים מרגישים חוסר ביטחון מוחלט, ובעודם מתחזים לרבנים צדיקים בעלי רוח הקודש, הם עלולים להטעות את ההורים, לייעץ להם עצות אחיתופל, ולפעמים אפילו לגבות סכומי כסף לא קטנים עבור השירות ה'מיוחד' שהם מציעים.

אז לפני שאתם נופלים בפח ומשלמים ממיטב כספכם עבור עצות אחיתופל, אפשר להרגע. שמות אנשים אינם צריכים להיות 'נכונים' מספרית. הם לא אמורים לבטא כוחות טמירים ונעלמים, ולא אמורים לסייע להם לתקשר עם מלאכים.

צדיקי הדורות אומרים שהורים הבאים לתת שם לילד שלהם, נזרקת בהם מעין רוח הקודש. באותם רגעים הם זוכים לסוג של עזרה מיוחדת ומשמים מעניקים להם את היכולת לבחור שם מתאים לתינוק שלהם.

ובכל זאת, ניתן כאן כמה טיפים קטנים שיוכלו אולי לכוון אתכם:

חכמנו זכרונם לברכה אומרים ששמו של האדם גורם לו את עתידו. לכן יש לבחור בשמות חיוביים.

אפשר וכדאי לקרוא לילד על שמו של צדיק גדול מהדורות הקודמים. אפשר למצוא שפע של שמות כאלו בתנ"ך, או שימוש בשמותיהם של צדיקים מהדורות שאחרי התנ"ך. כמובן שלאחר מכן תוכלו להשתמש בשמות ובכינויי חיבה. אם למשל בחרתם לקרוא לבנכם 'יעקב' על שמו של יעקב אבינו עליו השלום, תוכלו לכנות את הילד 'קובי'. אם תקראו לו על שמו של אהרן הכהן, תוכלו לכנותו 'ארי'. אם תקראו לילדה על שמה של דבורה הנביאה, תוכלו לכנותה 'דבי', ולילדה הקרויה על שמה של רחל אמנו תוכלו לקרוא 'רחלי'.

צריך להיזהר מאוד שלא לקרוא לילד על שמו של אדם רשע, גם אם השם הזה מופיע בתנ"ך. נמרוד למשל, היה מלך רשע שהורה לשרוף את אברהם אבינו באש. אנחנו לא נרצה שהילד שלנו יהיה קרוי על שמו. רחבעם היה גם הוא מלך רשע מאוד, וכך גם ירבעם ויהוא. למרות שחלפו אלפי שנים מאז, השמות האלו עדיין ממשיכים להישאר שמות לא טובים לילד, ואת זה אומרים חכמנו זכרונם לברכה במפורש במסכת ברכות מהתלמוד הבבלי. (בדף ז' עמוד' ב').

עוד יש להיזהר: לא לקרוא לילד על שמו של אדם שנפטר בגיל צעיר (לפני גיל 60), או שקרה לו אסון גדול. לא נקרא לילד 'איוב', וגם לא 'צדקיהו' למרות ששניהם היו צדיקים גדולים, אבל איוב הפך סמל לייסורים קשים ולאסונות מרים, ואילו צדקיהו נלקח בשבי, ילדיו נשחטו לעיניו ועיניו נוקרו על ידי הבבלים הרשעים.

יש להימנע מלתת לבן שם שבמקור הוא של בת ולהיפך. וכמו"כ לא כדאי לקרוא לילדים על שמות בעלי חיים, חוץ מהשמות המקובלים כמו צבי, אריה, זאב, דבורה וכדו'.

אם יש לכם רב שאתם מכירים אותו וסומכים עליו, אפשר וכדאי להתייעץ אתו לפני שאתם נותנים שם לילד, אבל אל תלכו שולל אחרי רמאים שמפרסמים את עצמם באינטרנט ומבטיחים הבטחות על גבי פרסומות בעיתונים. בדרך כלל מדובר באנשים שהפכו את השרלטנות למקצוע העיקרי שלהם, ובעודם משימים את עצמם כרבנים גדולים, הם מנצלים את תמימותם של אנשים אחרים, ושואבים מהם את כספם.

ולסיום נאחל לכם ברכת 'מזל טוב' חמה ולבבית, ונברך אתכם שהקדוש ברוך הוא יתן לכם חכמה ושכל לבחור את השם המושלם לתינוק או לתינוקת שלכם, וייתן לכם כוחות וסבלנות לגדל אותם בשמחה ובנחת, ולהעניק להם את החינוך הטוב ביותר כדי שיגדלו לתפארת הוריהם ולתפארת עם ישראל.