הרבי הקדוש עמד למכור תפוחים בשוק

סיפור מפעים על הצדקה שעשה הרבי מצאנז עם אלמנה ענייה שלא הצליחה למכור את סחורתה בשוק העירוני.

באי השוק ברחוב היהודים של העיירה צאנז שפשפו את עיניהם בתימהון: על ידי אחת הבסטות עומד לא אחר מאשר רבם הנערץ, רבי חיים הלברשטאם מצאנז, וזועק בקול: "תפוחים רבותי, תפוחים טובים ומתוקים"…

יתר הרוכלים בשוק עצרו את קריאותיהם הקצובות, והסבו ראשם בתימהון כדי לראות את המתחולל. המחזה המפתיע הכה אותם בתדהמה. רבי חיים מצאנז, אותו רב גדול ונודע שמכל רחבי העולם משגרים אליו גדולי הרבנים מכתבים בהם הם מבקשים להתייעץ אתו בהלכה, אותו רב מפורסם שכולם יודעים שקדושתו עצומה היא, ושהוא זוכה לרוח הקודש ולגילוי אליהו הנביא זכור לטוב – הוא בכבודו ובעצמו מוכר תפוחים בשוק?

לאחר ההלם הראשוני, מיהרו הכל לקנות את התפוחים שהציע הרב למכירה. על ידו ניצבה המוכרת הוותיקה המוכרת להם היטב כמי שמוכרת תפוחים כבר שנים רבות. היא מיהרה לשקול את התפוחים ולהחזיר עודף ללקוחות, בזמן שהרב העומד לידה עושה עבורה את העבודה ומכריז על תפוחיה בקולי קולות.
דקות אחדות עברו והדוכן התרוקן. הרבי פונה אל המוכרת ושואל אותה: "אין לך עוד תפוחים". משנענה בשלילה בירך אותה שתמיד תהיה ברכה והצלחה במעשה ידיה, ופנה לשוב לבית המדרש כשהוא שוקע בלימוד הגמרא הקדושה.

רק עזב הרבי את השוק וכבר מיהרו כולם להתגודד מסביב למוכרת הוותיקה: "מה קרה כאן עכשיו?", הם תבעו לדעת, "מדוע התייצב הרבי לצידך ועזר לך למכור תפוחים? וכי לא הצלחת למצוא עובד אחר בכל העיר?!".

"חלילה לי מלבקש מהרב שיעבוד אצלי", השיבה האשה כמתנצלת. "האמת שגם אני הופתעתי בדיוק כמותכם. לרגע לא חשבתי שדבר כזה הולך להתרחש בדוכן שלי".

וכה היה המעשה שסיפרה המוכרת: "אשה אלמנה נותרתי לאחר מות בעלי. בביתי ילדים רכים ובאין ברירה התחלתי למכור בשוק כדי לכלכל את בני ביתי. כבר כמה שנים שאני מוכרת כאן תפוחים, לא הרווחתי הרבה אבל זה הספיק לנו כדי לשרוד. אבל משום מה בתקופה האחרונה נפוצה שמועה בין באי השוק שהתפוחים שלי אינם מתוקים כשהיו, ואנשים הפסיקו לקנות אצלי. בכל יום אני באה לשוק, מנסה למכור את הסחורה ללא הצלחה. התפוחים נשארים ומרקיבים, והקונים מדירים את רגליהם מדוכני.

"בצר לי פניתי אל הרבי, ביקשתי ממנו שיברך אותי בברכת הצלחה, כדי שהתפוחים שלי ישובו להיות מבוקשים על ידי הקונים. הרבי בירך אותי ואני חזרתי לשוק בתקווה שהברכה תתקיים במהרה. לאחר דקות אחדות פתאום מופיע הרבי, נעמד על ידי ומתחיל לשווק את הסחורה שלי. זה מה שאני יודעת. כמו שאמרתי לכם, אני מופתעת לא פחות מכם".

כמובן שתושבי העיר הבינו היטב את הרמז שרמז להם הרב, ומאותו יום הקפידו להיכנס מדי פעם לשוק, ולקנות תפוחים בדוכנה של האלמנה. אחרי הכל, הרבי בעצמו כבר העיד עליהם שהם תפוחים טובים ומתוקים.