מה למד 'טייקון הקפה' האמריקני מראש הישיבה הירושלמי

הווארד שולץ מיליארדר אמריקני עם לב יהודי חם, הודיע השבוע כי יתפטר מתפקידו כמנכ״ל ענקית הקפה האמריקנית ׳סטארבאקס׳, בין השאר לטובת עיסוק בנושאים חברתיים והמשך פיתוח מותגי הקפה של החברה שבבעלותו.

קפה חם ושמיכה אחת
הווארד שולץ מיליארדר אמריקני עם לב יהודי חם, הודיע השבוע כי יתפטר מתפקידו כמנכ"ל ענקית הקפה האמריקנית 'סטארבאקס', בין השאר לטובת עיסוק בנושאים חברתיים והמשך פיתוח מותגי הקפה של החברה שבבעלותו. שולץ , מתברר, הפנים את לקח הדברים ששמע בשעתו מהגאון הגדול רבי נתן צבי פינקל זצוק"ל ,ראש ישיבת מיר, עליו סיפר בהתרגשות מעל במות עסקיות שונות

הווארד שולץ, מנכ"ל רשת הקפה האמריקנית המצליחה 'סטארבאקס' , הודיע לפני ימים אחדים כי יפרוש מתפקידו בעוד כחמישה חודשים. שולץ, יהודי חם, נולד בשיכון בברוקלין למשפחה ענייה שלא ידעה הרבה על המסורת היהודית.

כאיש עסקים צעיר בשנות העשרים לחייו, זיהה חברה אמריקנית חדשה שהתמקדה במכירת פולי קפה בחמישה סניפים בעיר סיטאל שבמדינת וושינגטון. הוא הצטרף אליה כסוכן מכירות. לאחר שניסה לשכנע את בעלי רשת הקפה האלמונית לפתוח עוד סניפים ברחבי ארה"ב וכשל, הוא עזב את החברה והקים בית קפה עצמאי. כעבור שנתיים רכש את 'סטארבאקס' והפך אותה במרוצת השנים לענקית קפה פופולארית- בארה"ב וברחבי העולם כולו.

בהודעה שפרסם עם החלטתו לפרוש מתפקיד המנהל, הודיע שולץ כי יישאר יו"ר החברה ויתמקד בהמשך פיתוח מותגי הקפה של החברה וביוזמות חברתיות . המנכ"ל שייכנס לנעליו הגדולות הוא סגנו, קווין ג'ונסון.

34 שנים לאחר שהמנכ"ל הפורש הצטרף ל'סטארבאקס'  ההודעה על פרישתו 'תופסת' את החברה שבבעלתו בשיא פריחתה: בחודש שעבר דיווחה רשת בתי הקפה על רווחי שיא. סטארבאקס מפעילה יותר מ-25 אלף סניפים ב-75 מדינות ברחבי העולם ושווי המניה שלה בבורסת ניו-יורק עומד על יותר מ-55 דולר.

ביקור מרגש במאה – שערים
על פניו המידע שלעיל הוא עוד דיווח כלכלי שגרתי גרידא מעבר לים . מה שיותר מעניין, הוא: מה מניע את איש העסקים היהודי המיליארדר, שהונו האישי מוערך ביותר משלושה מיליארד דולרים, ושלאורך כל שנות בקריירה העסקית  שלו מפגין תמיכה בישראל ואף מבקר בה מעת לעת.

בספר אוטוביוגרפי שכתב על הצלחתו העיסקית, 'שפוך את לבך פנימה' שמו, הוא כותב כי " הדרך הטובה ביותר לבנות מותג היא ללכת מאדם לאדם, אחד אחד- ולהתחיל באנשי הצוות שלך". הוא יישם את העיקרון הזה במלואו: כשהפך לבעלי החברה ב- 1987, הצעד הראשון שעשה היה לוודא שלכל עובד ועובד תהיינה מניות ב'סטארבאקס'. הם בתורם נעשו תומכים נלהבים של הקפה עצמו, ממש כמותו. הדו"חות הפיננסיים השנתיים המדהימים של החברה מבטאים היטב את ההצלחה.

בסיסי ככל שיהיה הידע שלו ביהדות, להאוורד שולץ כבוד לתורה וללומדיה. את אחת התובנות החשובות ביותר שלמד בחייו, אותה הוא משתדל ליישם ברשת בתי הקפה שלו- בהתאם לדרך שהוא מבין אותה, הוא למד מהגאון הגדול רבי נתן צבי פינקל זצוק"ל, ראש ישיבת מיר.

ניתן את רשות הסיפור לשולץ עצמו, שסיפר בכמה וכמה הזדמנויות –מעל במות מכובדות שונות ובאוזניי אנשי עסקים בכירים שאין להם כל קשר ליהדות, על הביקור המרגש שזכה לו בביתו של ראש ישיבת מיר במאה שערים ועל הלקח המהדהד שלמד מראש הישיבה , המלווה אותו עד היום:

"כשהייתי בישראל, הלכתי לשכונת מאה שערים. יחד עם קבוצת אנשי העסקים שהייתה אתה, הייתה לי ההזדמנות להתקבל לביקור אצל רבי נתן צבי פינקל, ראש ישיבת  מיר . לא שמעתי עליו קודם, ולא ידעתי עליו דבר. פסענו לחדר הלימוד שלו והמתנו כ 10-15 דקות. ואז, נפתחו הדלתות".

'תסתכלו עלי עכשיו!'
בדרכו המרתקת , ממשיך שולץ ומספר: "מה שלא ידענו הוא שהרב פינקל סובל קשות בשל מחלת הפרקינסון בה לקה. הוא התיישב בראש השולחן, ובאופן טבעי הסטנו את מבטינו. לא רצינו להביך אותו.

"והוא שאל: 'מי יכול לומר לי מהו לקח השואה?'

"כולנו השפלנו את עינינו והרב דפק על השולחן בחוזקה. 'רבותיי,  הסתכלו עלי. תסתכלו עלי עכשיו!'

כעת דבריו הכואבים נשמעו קשים יותר, כשלוו בתנועות ידו הרועדת. היה מייסר להאזין לו ולצפות בו. והוא המשיך: 'יש לי רק כמה דקות בשבילכם, בגלל שאתם יודעים, כולכם אנשי עסקים אמריקנים עסוקים'. אתם יודעים, עקיצה קטנה…

"רבי נתן צבי שאל שוב: 'מי יכול לומר לי מהו הלקח של השואה?' הוא פנה לאחד הנוכחים, שלא ידע מה לומר. הוא נראה כמו תלמיד תיכון מתחיל שאין בפיו תשובה לשאלת המורה. לבסוף ענה לרב משהו כמו: 'אנחנו לעולם לא נשכח…' רבי נתן צבי התייחס לתשובתו בביטול.
"הרגשתי נורא בשביל עמיתי, עד שהבנתי שהרב פינקל מתכונן לפנות למישהו נוסף. כולנו הסתכלנו למטה אל השולחן, לצדדים –ימינה ושמאלה, אתם יודעים, בבקשה, רק לא אני…..הוא לא קרא לי . הזעתי. הוא קרא למישהו אחר, שהייתה לו תשובה פנטסטית: 'אנחנו לעולם לא נהיה עוד קורבנות או צופים מן הצד'

"ואז הרב אמר: 'מכובדיי אתם פשוט לא מבינים את זה. בסדר, הרשו לי לספר לכם על מהות הרוח האנושית' ".

וכאן, מוסיף ומשחזר שולץ, פתח הרב פינקל בתיאור: " כפי שאתם יודעים, במהלך השואה יהודים הועברו בצורה הגרועה ביותר, בתנאים לא אנושיים, בקרונות מסע. הם חשבו שהם הולכים לעבוד במחנה עבודה. כולנו יודעים שהם נלקחו למחנות השמדה. אחרי שעות על גבי שעות  של נסיעה במכלאות לא אנושיות, ללא אור ובלי שירותים, בקור עז, הם הגיעו למחנות. הדלתות נפתחו לרווחה בבת אחת, והם הסתנוורו מהאור העז' ".

'קחו את השמיכה לאמריקה'
שולץ: רבי נתן צבי תיאר בפנינו את הרגעים ההם: 'גברים הופרדו מנשותיהם, אימהות מבנותיהן ואבות מבניהם. הם נשלחו לישון. כשנכנסו לאזור השינה, רק אדם אחד קיבל שמיכה אחת עבור שישה אנשים.

"האדם שקיבל את השמיכה, כשהלך לדרגש שלו, היה צריך להחליט: האם אני צריך לדחוף את השמיכה לעבר חמשת האנשים שלא קיבלו כלום, או שאני הולך למשוך את השמיכה לעצמי או לשמור על חום גופי?'.

"ואז אמר לנו הרב פינקל: 'זה היה הרגע המכריע בו למדנו על הכח של הרוח האנושית, משום שאותם אנשים מיוסרים הדפו את השמיכה שקיבלו לחמישה אנשים אחרים..'

"עם המסר הזה הוא קם ואמר לנו: 'קחו את השמיכה שלכם…. קחו אותה חזרה לאמריקה ותהדפו אותה לעבר חמישה אנשים אחרים…' ".
הסיפור הזה, המסר המהדהד והעוצמתי, כפי שהעיד שולץ, משפיע עד היום על החלטות שהוא מקבל בעסק המצליח שלו. הגאון הגדול רבי נתן צבי פינקל זצוק"ל, בחוכמתו וברגישותו הרבה, ידע היטב מהו המסר המתאים לקבוצת אנשי העסקים העשירים שבאה לביתו הקטן במאה שערים. מהו הלקח שעשוי להיקלט בהם ולהועיל בכך שישתדלו לנהוג ברגישות ובהתחשבות.

שולץ עצמו, בין היתר בהשפעת הביקור המיוחד בביתו של ראש ישיבת מיר, שואף תמיד לשלב בעסקיו גם חמלה חברתית, לפחות כפי שהוא מבין אותה. בין היתר קידם יוזמות שונות למען שוויון חברתי ודאגה לחלשים, והוא מתכוון להמשיך לעשות זאת בעתיד.

"החלטתי כי בשלב זה אני יכול לפעול יותר כאזרח פרטי, מאשר מנכ"ל של חברה ציבורית", כתב בהודעה בה מסר על החלטתו להתפטר. "בכוונתי לקדם דברים שאני חושב שהנם חשובים לארצנו ולחברה שלנו".

הוא לא שכח את דברי ראש הישיבה מירושלים, מסתבר.