נולד לי תינוק, איך אני נערך לברית?

איך בוחרים מוהל? מתי עושים את הברית? מה צריך לדעת לפני שניגשים לעריכת ברית מילה לילד? הדרכה מעשית מהמוהל המומחה הרב אהרן קרמר.

"כל תינוק יהודי, בן לאמא יהודיה, צריך לעבור ברית", אומר הרב קרמר. "את הברית עושים כשהתינוק בן שמונה ימים, אבל לפעמים צריך לדחות את מועד הברית בגלל מצבו הרפואי של התינוק. על כל חשש קל שאולי התינוק לא כשיר פיזית לברית, אנחנו דוחים את המועד בלי לשאול שאלות".

בכל מקרה, ברית אפשר רק לדחות ולא להקדים: לפעמים עושים את הברית בגיל חודש ימים, לפעמים אפילו מאוחר יותר, הכל תלוי במצבו הרפואי של התינוק. אבל בכל מקרה ובשום מצב לא עושים ברית לפני היום השמיני מלידתו של התינוק.

הרב קרמר מציין כי חשוב מאוד לבחור דווקא מוהל מומחה: "לא תמיד מוהל ותיק הוא גם מומחה. ישנם מוהלים שאחרי כמה מאות בריתות הם כבר מומחים מאוד, ומוהלים אחרים אחרי אלפי בריתות שאינם כל כך מומחים. לכן ההמלצה שלי היא לבדוק עם קרובי משפחה שכבר לקחו מוהל לבנם, ולבדוק אם היו מרוצים, אם הכל היה בסדר גמור עם התינוק ולאחר בירור כזה אפשר לבחור מוהל.

"חשוב מאוד לא להסתיר מידע מהמוהל. גם אם קבעתם מועד לברית וכבר הזמנתם אולם, זה לא מצדיק עריכת ברית במקרה שהתינוק אינו כשיר לכך. את הברית צריך לעשות רק כשאין שום חשש לשלומו של התינוק.

המוהל מציין כי הוא מעדיף שלא לתת הדרכה כיצד להכין את התינוק לברית, ואיך יש לטפל בו לאחר מכן: "זה משהו שצריך להיות מטופל בין ההורים ובין המוהל בו הם בחרו. לכל מוהל יש את הגישה שלו, ולמרות שבסופו של דבר כולנו עושים את אותה מלאכה, ההכנה של התינוק והטיפול בו לאחר מכן תלוי באילו חומרי הרגעה מעדיף המוהל להשתמש וכדו', ולכן את הנושא הזה יש לבדוק בקשר שוטף עם המוהל בתקופה שלפני ואחרי הברית, ולא באמצעות הדרכה שנכתבה על ידי מוהל אחר".

לבקשתנו הסכים הרב קרמר לפרסם את מספר הטלפון האישי שלו להזמנת בריתות לתינוקות ולמבוגרים,
או להתייעצות בנושא: 0527156889.