"אל מול עיני המשתאות ראיתי את הרב המכובד ונשוא הפנים מתרגש ונפעם כמו ילד קטן שקיבל צעצוע משוכלל"

סיפור מפעים על רב עיירה בליטא, ועל ילד קטן שהתבונן בו, למד ממנו ויצא להקים את המרכז התורני החשוב ביותר בעולם.

ברחוב ראב"ד בבני ברק, שוכנת הישיבה המפורסמת בעולם: ישיבת פוניבז'. בבית המדרש הענק של הישיבה לומדים יחדיו קרוב לאלפיים תלמידים, ובבית מדרש אחר השוכן במבנה הסמוך לומדים כאלף תלמידים נוספים. הלימוד מתבצע ב'חברותא' – שני חברים הלומדים יחדיו מתוך הגמרא (תלמוד בבלי), מתאמצים להבין אותה לעומק, שואלים זה את זה שאלות, פותחים את ספרי הפרשנים שביארו את דברי הגמרא, משווים את הכתוב בסוגיה הנלמדת למה שלמדו בסוגיות קודמות, ובלהט של התלהבות הם מתווכחים בקול, משלימים זה את דברי זה ומחדדים את ההבנה בדברים שנלמדו עוד ועוד.

לקראת הצהרים הם קמים ומתפזרים לכיתות לימוד שונות, שם הם שומעים שיעורים מפי רבני הישיבה. כל שיעור כזה הוא חוויה אינטלקטואלית בפני עצמה. הרב פותח בדברי הגמרא, שואל כמה שאלות, ומסביר מחדש את הגמרא בדרך חדשה שפותרת את כל הבעיות. לפעמים הדרך החדשה יוצרת שאלות חדשות, התלמידים שואלים, הרב עונה, מתפרצים ויכוחים קולניים ומרובי משתתפים, ובסופו של השיעור יוצאים כולם כשהם שבעי רצון ומלאי סיפוק. כך כתוב בספר תהילים: "פקודי ה' ישרים משמחי לב". לימוד התורה משמח את הלב!

את המעצמה התורנית הגדולה הזאת, הפועלת כבר כשבעים שנה, למדו במשך השנים עשרות אלפי תלמידים. רבים מהם הפכו לרבנים, הקימו בעצמם ישיבות ותלמידיהם כבר הקימו דור שלישי של ישיבות שהמקור הראשון שלהן הוא בישיבה פוניבז'.

ומי הקים את הישיבה האדירה הזאת? הרב יוסף שלמה כהנמן. לפני השואה הוא היה רבה של העיירה פוניבז' בליטא, ולאחר שחרבה עירו ונרצחו כמעט כל תושביה, הוא החליט להקים לה גלעד, כדי שהיא לא תישכח לעולם. בלי שום אמצעים ותמיכה הוא החל לאסוף כספים מיהודים עשירים ועניים, התרים בארץ ובעולם לא נח ולא שקט עד שהיה בידו סכום מספיק לרכישת קרקע. לאחר מכן בא שלה הבניה, ותוך כדי נפתחה הישיבה שבתחילה למדו בה שבעה בחורים בלבד. הם למדו בבית כנסת קטן בבני ברק, ואט אט החל מספרם לגדול עד שעברו למבנה המפואר שהקים הרב כהנמן.

הכוחות שהשקיע הרב כהנמן בהקמת הישיבה הפכו לשם דבר. כולם הכירו אותו, בכל מקום בעולם בו התגוררו יהודים הוא ביקר. הגיע שוב ושוב, התרים אותם פעם אחר פעם. למרות שכבר לא היה אדם צעיר, ועל אף שישיבה קודמת שהקים בעיירה פוניבז' נחרבה עד היסוד, הוא לא נכנע ולא נרתע. את כל כוחותיו הקדיש למטרה זו, ואכן זכה שהמאמצים נשאו פרי, והישיבה שהקים נחשבת כיום למרכז התורני החשוב בעולם.

לאחר שהישיבה כבר הוקמה ומספר התלמידים שלה הלך וגדל בקצב מסחרר, שאלו מקורביו של הרב כהנמן: "אמור לנו כבוד הרב. מאיפה שאבת כוח רב כל כך לבצע כזה מהלך לבדך, ללא כל עזרה, במסירות נפש של ממש כשאתה נודד באוויר, בים וביבשה, לא נח אפילו לרגע. איך יכולת להשקיע כוחות גדולים כל כך במטרה שהצבת לעצמך?"

רבי יוסף שלמה נשען לאחור והחזיר את השומעים לתקופת ילדותו:

ילד קטן הייתי אז" הוא סיפר להם, "התגוררתי עם הורי בעיר קוהל שבליטא. בהתקרב יום הפורים רבתה התכונה בביתנו, זמן מה לפני פורים כבר בישרה לנו אמא כי אנו עומדים לאפות עוגה מיוחדת שתישלח ביום הפורים כמשלוח מנות עבור רב העיירה. אמא אפתה עוגת בצק מיוחדת עם קוביות פרי, בעיצוב נפלא וריח מיוחד.

באותה שנה נבחרתי אני מבין כל ילדי המשפחה להיות זה שיוביל את משלוח המנות לבית הרב. לא היה מאושר ממני בתבל… אני אקח אל בית הרב את משלוח המנות המכובד… בדמיוני כבר ראיתי את הרב ואת רעייתו מקבלים אותי בקריאות גיל, הרב צובט בלחיי בחביבות ומכניסני פנימה לשתות מעט יין, והרבנית גודשת את ידיי בממתקים.

רגע לפני שיצאתי את הבית אמר לי אבא: "בני יקירי המתן רגע אחד". הוא פנה אל תוך הבית וחזר עם שקיק בד ובו מסכת סנהדרין מהתלמוד הבבלי. באותה תקופה החלו להדפיס את התלמוד הבבלי במהדורה שנחשבה אז למתקדמת במיוחד, עם אותיות ברורות וברמה גבוהה בהרבה ממה שהיה קים עד אז. אבא רצה לשמח את הרב של העיירה בכרך החדש מאותה מהדורה.

יצאתי מבית הורי ובידי משלוח המנות המפואר והגמרא המהודרת. מרוגש עד דמעות הופעתי על מפתן דלת בית הרב, ואכן הרב ורעייתו קיבלוני בסבר פנים יפות והודו לי מקרב לב על משלוח המנות,

הושטתי לרב את שקיק הבד ואמרתי: "זה מאבא".

הרב פתח את השקית וכשראה את הגמרא אורו עיניו. אל מול עיני המשתאות ראיתי את הרב המכובד ונשוא הפנים מתרגש ונפעם כמו ילד קטן שקיבל צעצוע משוכלל. שמחה עצומה הציפה אותו, כאילו באותו רגע זכה ונולד לו ילד אחרי עשרים שנות ציפיה.

הרב לא יכול היה להמתין. הוא ביקש מרעייתו "בבקשה ממך אשתי היקרה, הרשי לי לדחות את סעודת החג שעמדנו להתחיל עכשיו, כי אני לא יכול להתאפק. אני חייב ללמוד כמה דפים במסכת מאירת עיניים זו".

הרבנית כמובן לא יכלה למנוע מבעלה את האושר הגדול, ובעוד רגליו מוליכות אותו בחדווה לחדרו הודה לי בחום והחל ללמוד בלהיטות מתוך הספר החדש. רק כעבור מספר שעות הצליח הרב להתגבר על תאוות הלימוד הגדולה שלו, ופנה לקיים את מצוות יום הפורים ולגשת לסעודה עם בני המשפחה.

כל אותו הזמן עמדתי בפתח חדרו של הרב והבטתי בו מוקסם ומשתאה לנוכח חדוות הלימוד והתענוג העצום שהרגיש בעת לימודו. המראה המיוחד הזה לא עזב אותי מאז. הרגשתי שהוא הגיע לפסגת האושר שיכול אדם להשיג עלי אדמות, והחלטתי שאני חייב לנסות גם. מאז התפתחה בלבי אהבה עזה לתורה הקדושה וללימוד התורה, והאהבה הזאת נתנה לי כוחות כמעט על טבעיים כדי ללמוד וללמד, להקים ישיבה גדולה שבה ילמדו אלפי בחורים את התורה שאני כל כך אוהב.