המדרשיה של התל אביבים

שיחה מרתקת עם הרב צביקה שוורצברג, ראש מדרשיית ׳משמעות׳ ברמת אביב | אחרי שנה וחצי של פעילות, פותחת המדרשיה את שעריה לרווחה, וצעירים יוצאי צבא מוזמנים לשיעורים, פעילות חווייתית, פרשת שבוע וחוויה יוצאת דופן של לימוד גמרא מעמיד עם אברך תלמיד חכם | נסו ותהנו.

המקום: 'משמעות'

כתובת: רח' ברודצקי 17, רמת אביב.

הפעילות: "כל מה שרק תרצו"

קהל היעד: צעירים אחרי צבא

דף הפייסבוק: https://www.facebook.com/mashmaut.aviv/?fref=ts

 

"כבר שנה וחצי אנחנו נמצאים על המפה", פותח הרב צביקה שוורצברג את השיחה עמנו, "זו תקופת זמן לא ארוכה יחסית, אבל אנחנו כבר הגענו למסקנה שהפעילות חייבת להתרחב. כעת אנחנו יוצאים במצע ל'גיוס' צעירים אחרי צבא, המעוניינים להכיר את השורשים היהודיים של עם ישראל, לחוות מקרוב את חוויית לימוד התורה, להשתתף בשיעורים העוסקים בסוגיות של אמונה והשקפת העולם היהודית, וליהנות ממסע אינטלקטואלי ורגשי על עומק ההוויה של הנשמה היהודית".

כבר 15 שנה פועל 'משמעות' – מרכז קהילתי יהודי ברמת אביב. מדי יום חובשים את ספסליו עשרות יהודים שמתעניינים בדת ובתורת ישראל. חלקם אנשים מבוגרים ששיערם מאפיר, וחלקם צעירים מלאי מרץ שלא מכבר סיימו את הלימודים בתיכון. את כל הקצוות הללו מחברים אברכים תלמידי חכמים, הלומדים ב'כולל' הפעיל במרכז מאז הקמתו.

"במסגרת הפעילות שלנו כאן ברמת אביב, הבחנו בכך שלא מעט צעירים אחרי צבא מחפשים משמעות לחיים. הם עברו את שלה התבגרות, ופונים כעת לבדוק את עצמם, יוצאים למסע שורשים רוחני שמטרתו לגעת בעצבים החשופים של מהות ההוויה היהודית.

"המדרשיה שלנו פתוחה לכולם", מוסיף הרב צביקה. "אבל בשלב זה אנחנו פונים בעיקר לצעירים אחרי צבא. אנחנו מציעים להם פעילות שוטפת במינון ובמועד שבו הם מוצאים לנכון. מי שרוצה לשבת אתנו כאן חצי יום, ברוך הבא. אבל אנחנו פתוחים גם למי שרוצה לבוא בתדירות נמוכה יותר, שעתיים ביום, שעה ביום, ואפילו פעם בשבוע. כל אחד עם היכולות ורמת ההתעניינות שלו".

·         המטרה היא בסופו של דבר להחזיר את הלומדים בתשובה?

"אנחנו לא מגדירים לבאים בשערינו מטרות. כל אחד מגדיר לעצמו את היעדים שלו. יש כאן אנשים שלומדים אתנו כבר שנים, והם לא בדיוק שומרי מצוות. הם מתעניינים ביהדות, רוצים לשמוע וללמוד. זו החלטה שלהם, אנחנו כאן כדי להרוות את צמאונם ליהדות. מה הם יעשו עם מה שהם לומדים, זו בחירה שלהם".

·         מה אתם מציעים בעצם לצעירים אחרי צבא?

"כל מה שתרצו. כרגע המהלך נמצא בשלב התחלתי. עדיין אין לנו קבוצות מסודרות, אבל ברגע שיתחילו לבוא לפה יותר צעירים בגילאים 21 – 26, נוכל למסד את הפעילות, להקים שיעורים בהתאם לביקוש מצדם. מי שירצה לשמוע שיעורים על אמונה ועל ההשקפה היהודית, נפתח עבורו שיעור מתאים. מי שיעדיף דווקא לעסוק בתלמוד הבבלי או בלימוד הלכה, נשתף אתו פעולה. מי שירצה לבוא פעם בשבוע לשיעור בפרשת שבוע, זה גם אפשרי. אנחנו לא מנסים 'לאלף' את באי המדרשיה חלילה. הגישה שלנו, כמו במדרשיות רבות אחרות היא לתת לכל אחד את מה שהוא רוצה, במינון המתאים לו לפי דעתו, ובקצב שהוא מוצא לנכון עבורו".

·         מה הרמה הלימודית במדרשיה? היא מתאימה עבור אקדמאים? מישהו עם השכלה יסודית בלבד יכול גם הוא למצוא את מקומו?

"אנחנו מתאימים את עצמנו לכולם. האברכים תלמידי החכמים בכולל באים מרקעים שונים. יש מהם שישמחו לעסוק בסוגיות פילוסופיות עמוקות, ויש אחרים, משוחררים יותר, זורמים עם החיים, ופחות מחפשים את העומק שבכל דבר. כל אחד והסגנון האישי שלו, וכולם מוצאים כאן את מקומם ברוך ה'.

·         אתם עושים גם שבתות במדרשיה?

"בדרך כלל לא, אבל מתגבשת קבוצה שרוצה לעשות כאן שבת, אנחנו נענים לאתגר בשמחה ועושים שבת שקשה לשכוח. מידי פעם אנחנו עושים קבלת שבת לתושבי האזור, האווירה נחמדה מאוד והתגובות הנלהבות נותנות לנו כח להמשיך ולפעול עוד בכיוון הזה".

·         מי שרוצה להשתתף רק בתפילה בציבור בלי להגיע לשיעורים יכול?

"בוודאי. תפילת שחרית אין כאן כי אנחנו פעילים בעיקר משעות הצהרים ואילך. ברוב ימות השנה יש כאן תפילת מנחה בציבור, למעט בתקופות שבהן שקיעת החמה מוקדמת מאוד והאברכים מתפללים עוד לפני שהם מגיעים ל'משמעות'. תפילת ערבית תמיד יש כאן בציבור וכולם מוזמנים.

"יש כאן תמיד גם שתיה חמה ובדרך כלל גם כיבוד קל. ההרגשה מאוד משוחררת ונעימה. ומי שהתרגל לבוא לכאן, קשה לו לוותר על זה. זה מקום נחמד, תוסס, חברותי ומאתגר".

·         איך יוצרים קשר כדי לתאם שיעור או סתם כדי לקבל עוד פרטים עליכם ועל הפעילות שלכם?

אפשר להתקשר לרב ישראל משה, אחד האברכים בכולל שלנו.
מספר הטלפון שלו הוא 053-317-9888, והוא תמיד ישמח לענות לפונים אליו בכל נושא הקשור למדרשיה ולפעילות שלה.