עבודה עברית – לוח השנה שלי

אחת המצוות הראשונות בתורה מסדירה את עניין לוח השנה העברי. מה הם החודשים העבריים, ולמה חשוב להשתמש בתאריך העברי במקום בלוח השנה הלועזי.

מסופר על אנשיל רוטשילד, אביה של משפחת רוטשילד שהיתה מפורסמת בעושר הגדול שלה, שהחליט לכתוב ספר תורה מהודר. חיפש וחיפש עד שמצא סופר סת"ם שאמרו עליו שהוא ירא שמים, ושהכתב היוצא מתחת ידו אין דומה לו ביופיו.

זימן רוטשילד את הסופר לארמונו המפואר, והזמין אצלו ספר תורה מהודר, כשהוא מתחייב לשלם לו בנדיבות רבה עבור עבודתו.

הסופר חיפש זמן רב אחרי קלף איכותי ונאה לכתיבת ספר התורה, חידד היטב את קולמוסו והחל לעבוד במרץ.

שנה שלמה נמשכה המלאכה. שנה של עבודה מרוכזת ומאומצת. בכל אות השקיע הסופר מחשבה, כל תנועה של הקולמוס על גבי הקלף החלק היתה מחושבת היטב, וכעבור שנה השלים את המלאכה. תפר את יריעות הקף זו לזו, גלל אותן ועטף היטב בבד איכותי ועדין.

כשהגיע לארמון וספר התורה המהודר בידו, שאל העשיר את הסופר: כמה חודשים עבדת על כתיבת הספר? אמור לי כדי שאדע לשלם שכרך בעין יפה..

החל הסופר לחשב את מספר החודשים: "התחלתי בחודש ינואר, עבדתי בפברואר, מרץ, אפריל, המשכתי במאי יוני ויולי, גם באוגוסט ספטמבר ואוקטובר כתבתי, והמשכתי את המלאכה בנובמבר ובדצמבר".

פתח רוטשילד את המגירה הצמודה לשלחנו, שלף חבילה עבה של שטרות מגוהצים, הניח בידיו של הסופר ואמר לו: "הנה שכרך על עבודתך בשנה האחרונה, אבל אני מבקש ממך שכשאתה יוצא מביתי, קח אתך את ספר התורה שכתבת. אני לא צריך אותו. אתה יכול למכור אותו לכל מי שתחפוץ".

עיניו של הסופר נפערו בתדהמה: "הרי כל הסיבה שקראת לי היתה כי רצית לקנות ספר תורה מהודר, מה קרה פתאום ששינית את דעתך?".

          "את דעתי לא שיניתי", השיב לו העשיר. "אני אכן רוצה שיהיה לי ספר תורה מהודר שנכתב על ידי סופר ירא שמים. אבל אני חושש שספר התורה שאתה כתבת אינו עונה להגדרה הזאת".

          "מה רע בספר התורה שכתבתי? מדוע הוא אינו מהודר לדעתך?"

תשובתו של העשיר הממה את הסופר: "כשחיפשתי סופר אמרו לי שאתה ירא שמים. אבל כשהגעת לכאן והתחלת לחשב את עבודתך לפי החודשים של הגויים, הבנתי שאתה כנראה אינך כזה. וכי אינך יודע שליהודים יש לוח שנה משלהם? וכי לא כתבת בספר התורה שאתה מחזיק כעת בידך: "החודש הזה לכם ראש חודשים"? אינך מודע לכך שהשימוש בלוח השנה היהודי הוא מצווה מהתורה? אתה יכול לקחת את כספך ואת ספר התורה שלך, ואני אמצא לי סופר אחר שאולי כתב ידו אינו נאה כשלך, אבל לפחות הוא יהיה אחד שיודע להשתמש בלוח השנה היהודי ולא בלוח השנה הלועזי".

**

אז מה הוא באמת לוח השנה העברי?

בעולם מקובלים שני סוגים של לוחות שנה. ישנם לוחות המחושבים על פי השמש ותנועתה, וישנם לוחות המחושבים על פי חודשי הלבנה – הירח. הלוח הנפוץ ביותר כיום הוא הלוח הגרגוריאני שחודשיו מתחילים בינואר ומסתיים בדצמבר. זהו לוח המבוסס על חודשי החמה – השמש. המוסלמים לעומת זאת משתמשים בלוח המחושב על פי חודשי הלבנה. לוח השנה שלהם קצר יותר ולכן גם החגים והמועדים שלהם 'זזים אחורה' מדי שנה, וחודש הרמדאן למשל יכול לחול בעיצומו של החורף וכעבור עשר או 15 שנים הוא יחול במרכזה של עונת הקיץ הלוהטת.

הלוח העברי משלב את שתי השיטות יחד, הוא מחושב על פי חודשי הלבנה – הירח, אבל פעם בשנתיים או שלוש שנים מוסיפים לו עוד חודש, חודש 'אדר ב'.

הלוח מבוסס על פי מסורת שקיבלו חכמנו זכרונם לברכה תלמיד מפי רבו עד משה רבינו שלמד את סודותיו של הלוח העברי מפי הקדוש ברוך הוא בעצמו.

התורה מצווה עלינו להשתמש בלוח השנה העברי, ועל אף שאין איסור להשתמש גם בלוח הלועזי כשאין ברירה, בכל פעם בה אנו משתמשים בלוח העברי אנחנו מקיימים מצווה, ולכן כדאי וחשוב שנשנן את החודשים העבריים: תשרי, חשוון, כסלו, טבת, שבט, אדר, (בשנה מעוברת מוסיפים את אדר ב',) ניסן, אייר, סיוון, תמוז, אב ואלול. 

כשאתם חוגגים יום הולדת, תחגגו את יום ההולדת העברי, ולא את זה הלועזי. כל חגי ומועדי ישראל נקבעים על פי הלוח העברי, ובמדינת ישראל יש ללוח העברי מעמד חוקי בדיוק כמו הלוח הגרגוריאני, כך שאתם יכולים להשתמש בתאריך העברי אפילו כשאתם כותבים שיק או ממלאים טופס רשמי כלשהו.

השימוש בלוח השנה העברי הוא גם ביטוי לכבוד הלאומי, להערכה שלנו לתורה ולמסורת היהודית, וגם כמו שכבר אמרנו: מצווה חשובה הכתובה בתורה.