מה זה הריח הזה של הגשם

נפלאות הבריאה שמציצות אלינו מבעד לטיפות הגשם המותירות אחריהן ניחוח משכר.

מה זה הריח הזה? כולנו מכירים את הניחוח המשכר המתפשט בחלל אחרי שיורדים גשמים, השבוע התחלנו להוסיף בתפילת העמידה (שמונה עשרה), את הבקשה על הגשמים: "ותן טל ומטר לברכה על פני האדמה". התפילה על הגשם נחוצה לכולנו, ולא רק לחקלאים. כי אם לא ירדו גשמים במכות מספקת, התוצרת החקלאית לא תספיק לנו, המחירים יתייקרו וכולנו נפסיד מכך. זאת, בנוסף להתפתחויות החשובות בטבע, התלויות בגשם ושאינם קשורות באופן ישיר לחקלאות.

החלטנו לבדוק עבורכם מה מקור הריח הזה, איך הוא מתפשט בחלל ולמה זה קורה דווקא כשיורד גשם.

מה רבו מעשיו של הקדוש ברוך הוא, כולם בחכמה עשה. ולא רק המעשים ה'גדולים' אותם אנחנו רואים מול עינינו בתדירות גבוהה כמו השמש, הירח והכוכבים, אלא גם הדברים ה'קטנים', אלו שאנו כמעט לא שמים אליהם לב במרוץ החיים השוטף, טומנים בחובם סודות נפלאים מהבריאה.

מחקרים מדעיים רבים נעשו בעשורים האחרונים סביב שאלת הריחות המלווים את הגשם. המחקרים הללו מצאו שישנם כמה וכמה ניחוחות הקשורים בירידת הגשמים, חלקם קשורים באזור בו אתם נמצאים, סוג האדמה והמרקם האקולוגי באזור. ניחוחות אחרים נובעים דווקא מאופייה של מערכת הגשמים והמקום ממנו הגיעו העבים עד מעל לראשכם.

ישנו גם ניחוח מיוחד הנישא בחלל לפני שיורדים גשמים, ומקורו הוא ב'אוזון' – סוג של חמצן שנמצא בריכוז גבוה בשכבה העליונה של האטמוספרה. זהו חמצן שעלול להיות מסוכן בריכוז גבוה, אבל שם, בחלקה העליון של האטמוספרה הוא מחולל פלאים, כשהוא בעצם מסנן את הקרינה של השמש, והופך את קרני השמש ידידותיות יותר לאדם בבואן אל כדור הארץ והדרים עליו.

אבל הריח העיקרי המורגש אחרי הגשם, כך לפי 'מכון דוידסון' למדע, מקורו בנבגים של חיידקים חד תאיים הפעילים באדמה לחה וחמימה. הנבגים הללו הם מעין ביצים שמטילים החיידקים, ומהם נובטים מאוחר יותר חיידקים חדשים. כשהאדמה מתייבשת בימות הקיץ, מפסיקה פעילותם של החיידקים, והנבגים שלהם ממלאים את האדמה.

כשיורד גשם, מכות הטיפות על האדמה בכח רב, משום שהן נופלות מגובה של אלפי מטרים. ההתנגשות של טיפת המים עם האדמה, יוצרת ריאקציה ומעיפה בועות קטנות – 'בועיות' כפי שמכנים אותן המדענים – בחזרה כלפי מעלה. הבועיות הללו נושאות בתוכן גם את הנבגים של החיידקים, ומכאן מקור הריח המוכר לנו.

ראו איך אופן ההתרבות של החיידקים הוא זה הגורם לנו להרגיש טוב כל כך אחרי הגשם. וכי אין אלו נפלאותיו של הבורא?

חשוב שנדע להעריך את מעשיו של הבורא בכל תחומי החיים. להבין מה קורה סביבנו, ומתוך כך נוכל גם להתחזק בעבודת הבורא, בשמירת מצוותיו ולימוד תורתו הקדושה. גם מהחיידקים הדקיקים והבלתי נראים לעין, אנו יכולים ללמוד על גדולתו של הבורא, להבין איך הוא יצר עולם מושלם שבו הכל מתנהל כאילו בדרך טבעית, אך יד מכוונת מלמעלה דואגת לכל חיידק וחיידק, ובוודאי שהיא גם מכוונת את מעשיהם של בני האדם.