מותר להכין סלט טחינה בשבת?

אחת המלאכות האסורות בשבת היא מלאכת ״לש״ ^ הלישה אסורה לא רק במים עם קמח, אלא בכל חומר שעל ידי עירוב עם נוזל הוא הופך לעיסה אחת ^ ומה הדין לגבי הכנת דייסה לתינוק, סלט ביצים עם מיונז, או סלט ירקות עם שמן?

בשבת אסור ללוש או לגבל חומרים מוצקים עם חומרים נוזליים, או חומרים קרושים למחצה עם נוזלים. בשורות הבאות ננסה לבאר בכלליות את מה שאסור ומה שמותר לעשות בשבת מבלי להיכשל באיסור החמור של חילול שבת.

קודם כל צריך לדעת להבדיל בין חומרים הנחשבים 'ברי גיבול', לחומר שאינם 'ברי גיבול'.

'בר גיבול' זה כל דבר שמורכב מחלקים רבים, שעל ידי ערבובם עם מים או עם נוזל אחר הם הופכים לעיסה אחת גדולה. כך למשל אבקת מלט או גבס – אם נערבב אותה עם מים היא תהפוך מאבקה המורכבת מחלקיקים קטנים, לעיסה אחת גדולה.

גם קמח הוא בר גיבול, וכן אבקת פודינג, קורנפלור וכל חומר שהופך לעיסה – בלילה, בעת שמערבים אותו עם מים.

חומרים הנחשבים לבר גיבול – אסור אפילו להכניס לתוכם מים גם אם אין לנו כוונה ללוש אותם בשבת. לחילופין, גם אם הכנסנו את הקמח למים בערב שבת מבלי לערבב, אסור לערבב אותם בשבת כי עיקר האיסור הוא על הערבוב עצמו.

 

חומרים שאינם 'ברי גיבול'

לעומת זאת ישנם חומרים שאינם 'ברי גיבול' – גם אם נערבב אותם עם מים הם לא יהפכו לעיסה ממשית, ואם נרצה נוכל להפריד אותם בחזרה אחרי הערבוב, כמו למשל ערבוב של אגוזים טחונים בתוך גביע לבן, או ערבוב של פירורי לחם עם מעט יין וכדומה.

חומרים אלו שאינם ברי גיבול, מותר לערבב אותם בשבת עם נוזלים אבל בתנאי שהגיבול (הערבוב) יהיה בדרך שונה מהמקובל לעשותו בימות החול. לכן מותר לערבב את האגוזים עם הלבן, אבל במקום להכניס את האגוזים הטחונים לתוך גביע הלבן, יש לשפוך אותם לתוך כוס או קערה, ולהכניס את הלבן לאחר מכן. לחלופין אפשר להכניס את האגוזים הטחונים ללבן, אבל את הערבוב עצמו צריך לעשות בשינוי מהדרך הרגילה, ובמקום לערבב בתנועות סיבוביות כמקובל, נערבב בתנועות של 'שתי וערב' – לאורך ולרוחב.

במקרה שבו ה'בלילה' היא גושית, כמו סלט חומוס שאתם רוצים לערבב עם מעט טחינה, וכל דבר שאינו נוזלי, צריך לעשות את הערבוב מעט מעט. לא את הכל בפעם אחת אלא בכל פעם לוקחים רק חלק מהכמות שאתם רוצים לערבב, מערבבים אותה ולאחר מכן לוקחים כמות נוספת.

לגבי סלט ביצים מרוסקות שאנו רוצים לערבב עם מעט מיונז כדי שפירורים הביצים ידבקו זה לזה ולא יתפזרו, מותר לערבב אותם כרגיל בימות החול, כי במקרה זה הערבוב נחשב רק ל'תיקון המאכל' – הוא בא רק לתבל את הביצה ולא מייצר סלט חדש.

 

חומרים שכבר נילושו לפני שבת

חמאת בוטנים שהשמן שבה עלה וצף על פניה מותר לערבב אותה עם השמן, כי היא כבר נילושה זה מכבר, והערבוב המחודש אינו נחשב ללישה. כך גם לגבי טחינה גולמית שהשמן שלה צף. אבל אם הטחינה או חמאת הבוטנים עמדה זמן רב עד שהפכה לגוש יבש מאוד וכל השמן צף מעליה, אסור לערבב אותם מחדש, כי הלישה שנעשתה כבר אינה קיימת והיא נחשבת למבוטלת.

כך מותר גם להוסיף מים לטחינה גולמית ולערבב, ובלבד שהערבוב יבוצע באופן שונה מהרגיל. אם אתם רגילים לשים את הטחינה ולאחר מכן לשפוך מים אל תוכה, בשבת תעשו זאת הפוך – קודם מים ואחר כך טחינה. כמו"כ הערבוב צריך להתבצע בנחת ולא במהירות.

מותר לערבב גבינה עם ריבה, או לערבב קצפת של מעדן עם המעדן עצמו, ואין בכך חשש של איסור 'לש', כי שני החומרים הם עיסה והעירוב שלהם ביחד אינו משנה את המצב הזה. 

סלט 'חילבה' – אסור להכין בשבת כי הערבוב שלו נעשה במהירות ובכח, וכאמור ערבוב בלילות רכות מותר רק אם הוא מתבצע בנחת ובאיטיות.

 

דייסות ואבקות נמסות

אסור להכין בשבת דייסה קוואקר (שיבולת שועל), ואפילו עם חלב קר. (במקרה של ערבוב עם מים חמים הרי זה נחשב לבישול שאסור בשבת בלי קשר למלאכת 'לש'). זאת, משום שהקוואקר הופך לאחר שהוא שורה בנוזלים לעיסה אחת גדולה שאי אפשר להפריד אותה.

עם זאת, דייסת אינסטנט כמו 'מטרנה' לתינוק וכדו', מותר להכין בשבת ללא כל שינוי, כי הדייסה נמסה במים ואינה הופכת לעיסה. כך גם מותר להמיס סוכר בגביע לבן או קפה במים חמים וכל חומר שנמס במגע עם נוזלים אין בו חשש לאיסור 'לש'.

 

סלט ירקות ובננה מרוסקת

חומרים שאינם נדבקים זה לזה על ידי ערבוב עם נוזלים, אין בהם איסור לישה בכלל. לכן מותר לערבב סלט ירקות עם שמן, או להוסיף מיץ פירות לתוך סלט גזר. כמו"כ מותר להוסיף כוסברה קצוצה לתוך טחינה או גבינה וכדו', כי העלים אינם נדבקים זה לזה על ידי הערבוב עם הנוזלים.

כמו כן מותר להוסיף מעט יין או מיץ פירות לבננה מרוסקת, ואין בכך חשש של איסור 'לש'.