"בני היקר, בבקשה אל תכתוב לי באיזו ישיבה אתה לומד, אני מעדיף שלא לדעת"

מה גרם לאביו של רבי ראובן בענגיס לבקש מבנו בקשה מוזרה כל כך? ולמה הוא העדיף שבנו ילמד בישיבה שבה הספסלים רחבים יותר?

היה זה לפני כ-140 שנה בעיירה מזרח אירופאית קטנטנה. בביתה של משפחת בענגיס התנהל ויכוח סוער שמרכזו ניצבה דמותו של הילד ראובן בן ה-12.

ילד מוכשר ומחונן היה ראובן בענגיס, ולימים אף היה אחד מגדולי הרבנים בעולם כשכיהן כרב בירושלים עיר הקודש. בגיל 12 כבר היה ברור לכל שראובן הקטן חייב ללמוד בישיבה הכי טובה שקיימת באירופה, אבל שתי ישיבות ענו להגדרה הזאת, אחת מהן היתה ישיבת וולוז'ין המפורסמת, והאחרת היתה ישיבת מיר שהיתה מפורסמת לא פחות.

החלו בני המשפחה מתווכחים האם במיר יצליח ראובן לגדול בתורה יותר, או אולי בוולוז'ין תחכה לו חממה טובה יותר לצמוח כגדול בתורה. הויכוח היה סוער מאוד ובסופו דפק האב על השולחן ופסק את פסוקו: "אני חושב שכדאי שראובן ילמד בוולוז'ין, כי שם יש ספסלים רחבים יותר מאלו שבישיבת מיר".

נדהמו כל הנוכחים. כבר זמן רב הם מתווכחים על סגנון הלימוד ואופייה הרוחני של הישיבה ולבסוף מבקש האב להכריע את הוויכוח בגלל מידת הנוחות של הספסלים? לא מתאים לו לקבל החלטות בגלל שיקולים גשמיים כל כך.

אבל האב מיהר להסביר את דבריו: "ראובן שלנו בוודאי ילמד עד שיכלו כוחותיו. בשעת לילה מאוחרת הוא יהיה עייף וירצה ללכת לישון. בוולוז'ין ישנם ספסלים רחבים והוא יוכל לשכב על ספסל למשך שעות אחדות וכשיקום יוכל מיד לשוב לתלמודו. אבל בישיבת מיר הספסלים צרים למדי, אי אפשר לנוח עליהם וראובן יצטרך לבזבז דקות יקרות בדרכו לדירה בה יישן. לא חבל על הדקות הללו?".

בסופו של דבר הכריז אבי המשפחה שהוא מותיר את ההחלטה בידיו של הנער הצעיר, אבל הוא מבקש ממנו שלא יגלה לו מה היתה החלטתו: "כעבור ארבעה חודשים מיום בואך לישיבה אני רוצה שתכתוב לי מכתב בו תספר לי על הצלחתך הגדולה בלימוד התורה, אבל בבקשה אל תכתוב לי באיזו ישיבה אתה לומד בסופו של דבר, אני מעדיף שלא לדעת".

 שוב התפלאו בני המשפחה. מה קרה לו לאב שאינו רוצה לדעת באיזו ישיבה לומד בנו?

גם הפעם הסביר אבי המשפחה את דבריו: "אם יגש אלי יהודי וישאל אותי היכן לומד בני, הוא עלול להתמלא קנאה אם אספר לו שבני לומד במיר או בוולוז'ין בזמן שהבן שלו אינו מוכשר כל כך ואינו מתאים ללימודים בישיבות הטובות ביותר בעולם. לכן אני מעדיף שלא לדעת וכך אוכל להשיב למי שישאל אותי שאני לא יודע היכן לומד בני, כך אוכל לענות את האמת מבלי לעורר את קנאת הזולת".

ולסיום נגלה לכם את הסוד: ראובן הצעיר אכן הלך ללמוד בישיבה עם הספסלים הרחבים, ישיבת וולוז'ין, הוא שקד על תלמודו ביגיעה רבה והתעלה בתורה ובמידות עד שהפך לגאב"ד של בית הדין 'העדה החרדית' בירושלים, והיה בקי בכל חלקי התורה שבכתב ושבעל פה עד שמאות סיפורים מלאי הוד התגלגלו ברחובות ירושלים אודות גדלותו העצומה בתורה.