"לבוגרי ישיבות לא חסר כלום כשהם באים לעסוק בהייטק"

ישיבת טשערנאביל בבני ברק נחשבת לישיבת העילית של המגזר החסידי בעיר. מדי שנה נרשמים ללימודים בישיבה זו מאות נערים שזה עתה סיימו את הלימודים בתלמוד התורה, המקבילה החרדית לבית הספר היסודי במגזר הכללי. מתוכם נקלטים בישיבה רק 33 בחורים חדשים מדי שנה, וכל היתר פונים לחפש לעצמם ישיבות אחרות. אחד התלמידים שנקלטו לישיבה הזו לפניקרא עוד...

ישיבת טשערנאביל בבני ברק נחשבת לישיבת העילית של המגזר החסידי בעיר. מדי שנה נרשמים ללימודים בישיבה זו מאות נערים שזה עתה סיימו את הלימודים בתלמוד התורה, המקבילה החרדית לבית הספר היסודי במגזר הכללי. מתוכם נקלטים בישיבה רק 33 בחורים חדשים מדי שנה, וכל היתר פונים לחפש לעצמם ישיבות אחרות.

אחד התלמידים שנקלטו לישיבה הזו לפני כ-20 שנה, היה שלמה גולדברג. נער בני ברקי – חסידי – שגרתי, ששפת האם שלו היא יידיש ושהשכלתו חרדית למהדרין. בשנים הבאות השקיע גולדברג את כל ראשו בלימוד התורה, ורק לעיתים רחוקות נתן דרור לחיבה השמורה בלבו לעולם המחשבים.

"הגעתי לחתונה כשהידע שלי במחשבים שואף לאפס", הוא מספר. "לא היה לי מושג מה זה לכתוב קוד, וכמובן שאינטרנט היה משהו עלום ורחוק שלא ידעתי עליו דבר וחצי דבר".

אחרי נישואיו המשיך גולדברג במסלול המקובל, וחבש את ספסלי בית המדרש כ'אברך כולל'. רק אחרי תקופה החליט לפנות ללימודי מקצוע, ובאותה עת הוא נתקל בפרסומת של עמותה בשם 'פרנסה בכבוד'. הפרסומת הציעה לו ללמוד פיתוח תוכנה, וגולדברג לא חשב פעמיים. הוא מיהר ליצור קשר עם העמותה שהתבררה ככזאת שפועלת להכשרה מקצועית במגזר החרדי. הוא נכנס ללמוד במכללת 'סלע', ומשם הכל כבר היסטוריה.

בלימודים הוא הצליח מאוד, ובסיום הקורס השתלב לעבודה במקום, כשבתוך זמן קצר הוא הפך למרצה והתקדם בקצב מהיר בסולם הדרגות. תחום המומחיות העיקרי שלו הוא בשפת התוכנה 'דוטנט', והעובדה שהוא עבד בסביבת עבודה שאינה חרדית, גרמה לכך שחבריו לעבודה כינו אותו "הרב". מפה לשם הוא גילה שמכנים אותו "הרב דוטנט", ולאחר שהבין שהוא לא יכול להילחם בכינוי הזה, החליט גולדברג ללכת עם זה עד הסוף, והפך למומחה בקנה מידה עולמי בתוכנה, כשהוא פותח בלוג העונה לכינוי "הרב דוטנט", ומקדם את המותג שהדביקו לו חבריו.

מאז המשיך גולדברג הלאה בחיים. הוא הקים חברה בשם 'קבוצת דוטנט', בה כינס מהנדסי תוכנה ומפתחים מהשורה הראשונה. הוא נותן היום יעוץ והדרכה לחברות ענקיות, במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי. ברשימת הלקוחות שלו מופיעים המוסד לביטוח לאומי, משטרת ישראל, בנק ישראל, שירות בתי הסוהר ואפילו ענקית התוכנה מייקרוסופט משתמשת ב'קבוצת דוטנט' כדי להדריך את עובדיה.

אבל ההדרכה היא רק שלושים אחוזים מהיקף העבודה של קבוצת דוטנט. גולדברג וצוות העובדים שלו משקיעים בעיקר בפיתוח ובניית תוכנות חדשות, במגוון תחומיים ובשלל סוגים.

• למדת בישיבות חסידיות, בהן לא היו בכלל לימודי חול. אתה לא חושב שזה עיכב את ההתקדמות שלך בעולם ההייטק?

"ממש לא. הלימודים בישיבה לא מנעו ממני שום דבר. למדתי טוב, נהניתי בישיבה, אני זוכר את השנים בישיבה כשנים הטובות ביותר שלי, הן היו גדושות בחוויות מעצימות, באחדות נפלאה עם החברים ועוד.

"אם כבר ננסה לנתח את ההשפעה של הישיבה על הצלחתי בעולם הייטק אני חושב שההשפעה היתה חיובית מאוד. באופן ישיר כמובן שבישיבה לא לימדו אותי כלום על מחשבים ועל עולם החולין בכלל, אבל העובדה שאתה יושב ולומד עשר ואחת עשרה שעות ביממה, מרגיל את עצמך ללמוד ולקלוט עוד ועוד חומר, עם הרבה פרטים קטנים, ובעיקר לימודי התלמוד הבבלי שנותנים לך אופק מחשבתי רחב, מאפשרי לך לגשת לנושא בצורה אחרת, ללמוד את הנושא לאורך ולרוחב, לעומק ולגובה, לשאול שאלות ולענות עליהן את התשובות, להסיק מקנות ולהפריך הוכחות, זה לימוד שפותח לך שערים בכל מקצוע בחיים, ובמיוחד בפיתוח תוכנה שזה נושא שמצריך הרבה למידה, יצירתיות והסקת מסקנות".

• אולי זה עניין של כישורים מיוחדים? אולי בחור רגיל שלומד בישיבה כן מגיע לחיים כשהוא סובל מנחיתות מול חבריו מהמגזר הכללי שכם עברו הכנה לחיים?

"אני לא יודע מה קורה בלימודי רפואה או מנהל עסקים. אני יודע מה קורה בתחום שלי, ואני לימדתי הרבה מאוד אנשים את סודותיו של עולם ההייטק, במסגרת עובדתי בעבר כמרצה במכללת סלע. רבים מתלמידי באו מאותו מקום שאני באתי ממנו, עם רקע אפסי בהייטק ועם אפס לימודי חול ברמה על יסודית. ובכל זאת אני יכול להעיד שלא נתקלתי באחד שהעובדות האלו הפריעו לו להתקדם בהייטק. את הידע אפשר להשלים ואלפי בוגרי ישיבות כבר עשו את זה בהצלחה מרובה".
• גם מרצים שאינם בוגרי ישיבות מסכימים אתך שלבוגרי הישיבות יש כיוון חשיבה שונה וטוב יותר מלאחרים?
"לא עשיתי סקרים ומחקרים, אבל מהאנשים שאני עובד ועבדתי איתם, שמעתי לא פעם דברים דומים. רבים מהם מסכימים עם דעתי שאכן בוגרי ישיבות שבאמת למדו טוב בישיבה, יש להם כישורי למידה גבוהים יותר, וגם כיווני מחשבה מעניינים יותר ופוריים יותר. כמובן שזה אינדיבידואלי, כל אחד והכישורים שנתן לו בורא העולם, אבל בגדול אפשר לראות לפי סגנון החשיבה והלימוד מי למד בישיבה ומי לא.