"החברים מהישיבה, הם כמו משפחה בשבילי"

אלי זלמנוביץ, דובר בית החולים מעיני הישועה ומי שמופקד על המיתוג, הפרסום והשיווק של בית החולים, מספר קצת על החיים בישיבה בצעירותו ועל התרומה המכרעת שלהם לחייו הבוגרים.

הרב אליהו זלמנוביץ, המכונה בפי חבריו "אלי", הוא אדם עסוק מאוד, עם עבר מרתק בחיי המעשה. את דרכו בעולם העשייה הוא התחיל כמזכיר של מוסד תורני. בהמשך הפך לעוזר פרלמנטרי, התמנה לתפקיד אימון במשרד התחבורה, הפך לעיתונאי שעבד במספר כלי תקשורת, התקדם לתפקיד דובר בית החולים 'מעיני הישועה', שם הפך עד מהרה גם למנהל המיתוג, השיווק והפרסום של בית החולים.

אבל לפני הכל למד זלמנוביץ בישיבה. מגיל 13 ועד שהתחתן בשנות העשרים לחייו, למד זלמנוביץ בישיבת צאנז בנתניה. מדובר בישיבה חסידית שהלימוד בה מתנהל ביידיש, וגם שיחות המסדרון מתקיימות בשפה זו.

אלי זלמנוביץ מגיע מבית של תלמידי חכמים. אביו לומד מאז נישואיו ועד היום בכולל. אין לו בעולמו אלא לימוד תורה. הסבא, רבי ישראל אריה זלמנוביץ היה רב חשוב. מיד אחרי השואה הוא היה רב מחנה הפליטים שהוקם על שרידיו של מחנה העבודה ברגן בלזן, בהמשך היה רב קהילה בנתניה, רב העיר יבנה ולאחר מכן רב העיר עכו.

מתוך הרקע התורני הזה, בוודאי הייתם חושבים שזלמנוביץ הצעיר אין לו סיכוי לקריירה מוצלחת. אבל האמת היא רחוקה מכך, כמו שכבר ראיתם בהקדמה לדברינו.

"אני באופן אישי לא עברתי שום הכשרה מקצועית", אומר זלמנוביץ, "מעולם לא למדתי מקצוע. פשוט התחלתי לעבוד ולמדתי את העבודה תוך כדי".

• איך אתה זוכר כיום את האווירה בישיבה? אתה מתגעגע לימים ההם?

"הישיבה היא התקופה הכי טובה בחיים", משיב זלמנוביץ בלי להסס. "אני זוכר את האווירה בישיבה כחוויה הטובה ביותר שהיתה לי אי פעם. אלו היו שנים נפלאות של לימוד אינטנסיבי ופורה. בישיבה קטנה, שזה מגין 13 עד 16, שקדתי על הלימוד בצורה רצינית מאוד ועד היום אני זוכר היטב את מה שלמדתי אז, למרות שכבר חלפו מאז 20 שנה. מסכתות שלמות מהתלמוד הבבלי זכורות לי היטב, כמו מסכת קידושין מסכת גיטין, סוכה, ביצה וראש השנה.

"להיות עם בני גילי בישיבה במשך כמה שנים, לישן עם החברים בפנימייה, היו אלו חיי חברה וקהילה שנשארים איתי לכל החיים כל החברים שלמדתי איתם בישיבה נמצאים בקשר איתי עד היום כמו משפחה. פעם בשנה או שנתיים אנחנו עושים גיבוש לכל המחזור, יוצאים לשבת במושב דתי ומעירים מחדש את הזיכרונות, את החוויות ואת האווירה המיוחדת שהיתה לנו אז. באים בחורים מכל הארץ, מביתר עילית ומצפת, מנתניה ומאשדוד. יש לנו חברים שעברו להתגורר בחו"ל, וגם הם משתדלים להגיע בכל פעם שאנחנו עושים כזה גיבוש, כי גם הם חלק מהמשפחה המורחבת שלנו. יש לנו קשר לכל החיים.

• האם לדעתך הישיבה הכינה אותך לחיים שמחוץ לבית המדרש?

"אני לא רואה שחסר לי שום דבר ברוך ה', מה שאומר שכנראה הגעתי מוכן. נכון שלא למדתי את יישומי המחשב, וגם לא אנגלית ומתמטיקה, אבל מה שהייתי צריך להשלים השלמתי, זה אף פעם לא עצר אותי. מעולם לא עברתי הכשרה מקצועית, כי פשוט לא הייתי זקוק לכך.
"מי שכן זקוק להכשרה מקצועית, יכול למצוא בקלות מכללות שנותנות לך בתוך זמן קצר מאוד הכנה למקצוע שאותו רצית ללמוד. יש כאלו מכללות ומכינות קדם אקדמאיות בכל יישוב חרדי, אלפי חרדים לומדים בהן ומשלימים פערים בתוך זמן קצר, לומדים מקצוע ומצליחים בחיים לא פחות ממני.

"אין ספק, וכולם מסכימים עם זה, שמי שיודע ללמוד גמרא יש לו יכולת חשיבה טובה יותר. לימוד הגמרא מאמן אותך לנצל טוב יותר את יכולת הזיכרון, הריכוז, הבנת כל דבר לעומקו, להקיש מנושא אחד למשנהו, ולהפיק לקחים מכל כשילון כדי שלא לחזור עליו שוב. לימוד הגמרא הוא ההכנה הטובה ביותר לחיים, בין אם אתה רוצה להיות רב ובין אתה בוחר בקריירה יותר ארצית כמו הייטק, רפואה או כל מקצוע אחר.

"אנשים שיודעים ללמוד גמרא יש להם יכולת לתפוס דברים בחיים בקלות יתירה, ואפילו להבין דבר מתוך דבר. הלימוד הזה מאוד מפתח את המוח ללא ספק, ואני בטוח שאם הייתי לומד יותר גמרא בישיבה ומתמיד יותר, בהתאם לכך גם הייתי מצליח יותר בחיים".

• ולסיום, מה אתה ממליץ לנער צעיר שמתלבט בין השלמת הלימודים בתיכון כדי לקבל תעודת בגרות, ובין לימוד בישיבה?

"אני אומר לנער הזה ללכת לישיבה, כי בגרויות ותארים תמיד אפשר להשלים בחיים, אבל את השנים האלו של 'גילאי העשרה', אי אפשר להשלים, והשנים האלו בישיבה הן חוויה מדהימה למי שמשקיע את כל כולו בלימוד התורה. את הלימודים האחרים אפשר להשלים ולא חסרות מכללות ומכונים שמעניקים אפשרות לכל אחד להשלים את הלימודים בכל זמן.

"ואם כבר דיברנו על לימודים בישיבה", אומר זלמנוביץ, "אני חייב לציין שבתקופה שלי, אני היום בן 36, כשהייתי נער עוד לא ידעו לאבחן בעיות של קשב וריכוז. לא היתה מודעות רבה לנושא הזה, ולכן גם לא טיפלו בהתאם במי שסבל מהבעיה הזאת. אני באופן אישי גם סבלתי מכך, ולכן הלימוד הישיבה לא בא לי בקלות והייתי צריך להשקיע הרבה מאוד מאמצים כדי להצליח.

"היום אפילו שר החינוך לשעבר התפאר בכך שהוא לוקח בימים עמוסים ריטלין. יש היום אופציות רבות בתחום, אפשר לעבור אבחון בקלות, לקבל תשובות ברורות וגם טיפול מתאים. כשליש מהאוכלוסיה סובל מהפרעות קשה וריכוז, ולכן מומלץ מאוד למי שמרגיש שקשה לו להתרכז בלימוד הגמרא לבדוק את הנושא הזה, ולטפל בבעיה לפי המלצות הרופא. יש הרבה בחורי ישיבות ואברכי כולל שלוקחים ריטלין במינונים כאלו ואחרים וזה רק עוזר להם בלימוד התורה. גם את זה חשוב לדעת".