הבחור שפחד ללמוד תורה עם הרבי

רבי ישראל גרוסמן זצ״ל, למד בצעירותו ב׳חברותא׳ עם הרבי מזוועהיל, עד שקרה מקרה בו נבהל רבי ישראל והפסיק ללמוד עם האדמו״ר.

רבי ישראל גרוסמן זכר צדיק לברכה היה יהודי צדיק, מתלמידי החכמים של ירושלים עיר הקודש. הוא כיהן כאב בית דין, ראש ישיבה והיה אביו של הרב יצחק דוד גרוסמן, ראש מוסדות 'מגדלור' ורבו של היישוב 'מגדל העמק'.

בצעירותו היה רבי ישראל גרוסמן משכים קום, ולומד בבית כנסת קטן בירושלים מספר שעות לפני שהחל הלימוד בישיבה.

באותם ימים עלה לארץ רבי שלמה מזוועהיל, שהיה אדמו"ר חשוב ברוסיה. כשהגיע הרבי מזוועהיל לארץ הקודש, הוא לא סיפר לאיש על זהותו, שכר דירה קטנה בירושלים והתנהל כמו אדם פשוט מאוד, כשהוא אינו מצפה שיכבדו אותו ואינו מגלה לאיש על גדולתו בתורה.

רק כשעלה לארץ יהודי אחר מאותה עיירה בה התגורר הרבי ברוסיה, והחליט לחפש את האדמו"ר הוא מצא אותו וגילה לשכנים באזור מי הוא השכן המיוחד שלהם. מאותו יום הפך ביתו של הרבי מוקד משיכה לרבים שבאו לבקש את ברכותיו ולהתייעץ אתו בעניינים שונים.

בוקר אחד הגיע הרבי מזוועהיל לבית המדרש בו למד רבי ישראל גרוסמן שהיה כאמור בחור צעיר באותם ימים. הרבי הסתובב בין השולחנות של בית הכנסת, ועיניו נפלו על הבחור הלומד בשקידה. פנה אליו הרבי ושאל אותו: "אתה מסכים שאצטרף אליך ללימוד ונלמד יחד בחברותא?".

רבי ישראל גרוסמן שמח מאוד. הוא כבר ידע מי הוא היהודי המסתורי הזה, וראה בכך כבוד וזכות גדולה ללמוד אתו.

מאותו יום ישבו השניים מדי בוקר ולמדו במרץ רב, כשהם מספיקים בכל יום שני דפי גמרא שלמים.

"נהניתי מאוד מהחברותא עם הרבי", מספר רבי ישראל גרוסמן, "היו אלו ימים מיוחדים מאוד. הלימוד היה מאוד פורה ומהנה וכל יום הייתי מחכה כבר לבוקר שלמחרת בו אוכל ללמוד עם הרבי בחברותא".

יום אחד קרה מקרה שגרם ללימוד המשותף להפסק: "באותו יום נכנס איש אחד לבית הכנסת כשבידו תיק עם הטלית והתפילין. הוא ניגש לבימת הקריאה שבאמצע בית הכנסת, הניח את התיק ושלף החוצה את הטלית, אותה הניח מקופלת על כתפו כשהוא מתכונן להתחיל להתפלל תפילת שחרית ביחידות.

"האיש הסתובב בבית הכנסת בפסיעות רחבות, פניו זחוחות ומפיו בוקעת נעימה עליזה. כל כולו מלא וגדוש בחשיבות עצמית. רבי שלמה מזוועהל עצר את הלימוד, הביט לרגע בפניו של האיש הזחוח ונחרד. הוא קם ממקומו, ניגש אל האיש והחל לזעוק לעברו: "תגיד לי, איפה היית אתמול בלילה ומה עשית שם?!".

"פניו הזחוחות של האיש החווירו כסיד, הוא פער את פיו ולא הצליח להוציא הגה מהפה. ניכר היה עליו שהוא המום מכך שהרבי רואה עליו שהוא עשה חטא חמור מאוד במהלך הלילה. אחרי רגעים אחדים של תדהמה הוא תפס את תיק התפילין שלו וברח החוצה כל עוד נפשו בו…
"אני עצמי הייתי המום לא פחות מהאיש הזה. לנגד עיני ראיתי את הרבי כשהוא מזהה ברוח הקודש שלו את מעשיו הנלוזים של אותו איש.

ישבתי המום, אבל אחרי כמה רגעים חדרה אל מוחי ההבנה שבעצם כמו שהרבי רואה מה עשה אותו איש, הוא גם רואה את כל העוונות והחטאים שלי. נבהלתי מאוד, וניצלתי את הרגעים שעברו עד שהאדמו"ר חזר למקום כדי ללמוד איתי, חמקתי החוצה וברחתי מהמקום, בהחלטה איתנה שיותר לא אשוב ללמוד עם הרבי.

"כמה ימים לאחר מכן פגש אותי הרבי במקום אחר ושאל אותי בנחת: "מה קרה שהפסקת לבוא ללימוד המשותף שלנו? האם לא נהנית ללמוד איתי ביחד?". החלטתי שאני אומר לרבי את האמת. אמרתי לו שאני מתבייש ללמוד איתו ואני מפחד לשבת מולו אחרי שראיתי שהוא ככה קורא מחשבות של בני אדם ויודע מה הם עשו כשאיש לא ראה אותם. אבל הרבי הסתכל עלי במבט תמה ואמר: "אבל הרי לא התכוונתי אליך בכלל".
הרב גרוסמן מציין שלמרות שהכיר את הרבי מזוועהיל במשך שנים רבות, היתה זו הפעם היחיד בה ראה או שמע על כך שהרבי הרים את קולו וצעק על יהודי: "הוא היה אדם מאוד שליו ורגוע, והיה מקבל בסבר פנים יפות גם אנשים שלא היו מאוד אדוקים בשמירת התורה והמצוות, אבל כנראה שבאותה הפעם זה כבר היה יותר מדי, והוא הגיע למסקנה שמישהו צריך לנער את אותו יהודי שעושה דברים חמורים ואחר כך מסתובב בבית הכנסת כאילו היה הצדיק הכי גדול בעולם".