סיים מסכת חצי שנה אחרי התיכון

לפני חצי שנה היה אליה תלמיד מן המניין בתיכון, עכשיו הוא כבר סיים ללמוד מסכת שלמה מהתלמוד הבבלי • איך עושים את זה?

לפני חצי שנה היה אליה נער ישראלי טיפוסי. מדי בוקר יצא ללימודים בתיכון הקרוב לביתו, ובערבים היה מבלה עם חברים, מתעדכן קצת בחדשות וצופה בסדרות ריאליטי. כמו כולם. כשהתחיל ללכת למדרשיה פעמיים בשבוע, לא חשב אליה להיכן יתגלגלו הדברים. הוא רצה להעשיר קצת את עולמו היהודי, להכיר קצת את תורת ישראל ואת ספרי הקודש, ולהמשיך את החיים במסלול השגרתי. בגרויות, צבא, אוניברסיטה או מכללה וקריירה עסקית נחמדה.

אבל לימוד התורה פתח בפניו צוהר לעולם חדש ומלא עניין. בתוך זמן קצר כבר הגיע אליה למסקנה שהוא לא מוכן להסתפק בשעתיים שלוש של לימוד תורה בשבוע. הוא רוצה יותר מהדבר הממכר הזה.

בישיבה התחיל אליה כמעט מאפס. החונכים של 'אחינו' ליוו אותו במסירות ובנאמנות, הצמידו לו אברך שילמד אותו תלמוד בבלי, משניות, תורה ודינים.

חצי שנה אחרי, סיים אליה מסכת שלמה מהתלמוד הבבלי. שמחתו לא ידעה גבול, ואתו שמחו גם כל חבריו ורבני הישיבה.

 
רק מי שסיים מסכת גמרא יודע מה הרגיש אליה באותו יום. תחושת הסיפוק העצומה שמילאה אותו, אינה ניתנת לתיאור. הוא הרגיש כמו מישהו שזכה בפיס, ברגע בו מעביר הפקיד לידיו את ההמחאה הנכבדה המקפלת בתוכה מיליוני שקלים.

במסיבת הסיום שערכה הישיבה לכבודו של התלמיד חכם הצעיר, קם אחד הרבנים וסיפר סיפור:

היה פעם רב גדול שיצא לו לבקר באיטליה במסגרת גיוס תרומות לטובת הישיבה שבראשה עמד. כשהגיע לאיטליה ביקש הרב שייקחו אותו ל'שער טיטוס' ברומא. הוא חייב להיות שם. התלמידים לא הבינו מה כל כך חשוב לו לרב להגיע לשער טיטוס. מתוך היכרותם עם הרב, הם ידעו היטב שהוא לא מחפש אטרקציות, וגם לא מבזבז את זמנו על ביקורים במקומות מעניינים. הדבר היחיד שמעניין אותו זה לימוד תורה, וכל דקה פנויה הוא מנצל למטרה זו. מה קרה עכשיו שפתאום חשוב לו כל כך להגיע לשער טיטוס?

כשהגיעו לשער טיטוס ראו התלמידים את רבם יורק בבוז לעבר השוער, ומניף את ידו לאות ניצחון: "אתם רואים את התבליטים החקוקים על השער?" הצביע הרב לעבר המונומנט ההיסטורי, "הנה תראו, מצוירים כאן יהודים שמובלים אל השבי, כשהם נושאים על גבם את כלי המקדש. טיטוס חשב שהוא ניצח את עם ישראל, הוא היה בטוח שהניצחון שלו הינו בעל חשיבות היסטורית. שלנצח יזכרו אותו.

"אבל אם תסתובבו היום בסין או באפריקה ותשאלו מי יודע מי זה טיטוס, אף אחד לא ידע לענות לכם. אפילו כאן ברומא רוב האנשים בכלל לא יודעים מי הוא היה ומה היה פועלו. אף אחד לא יודע מה הוא חשב ומה היתה המורשת שלו, אם בכלל היתה לו כזאת.

"עם ישראל לעומת זאת, עדיי חי וקיים. עם ישראל עדיין לומד תורה. עם ישראל עדיין מתרבה, מתחזק, מתנער מכל הקשיים שבאו עליו במשך אלפי שנים, שורד את הכל וממשיך לשרוד. אז מי הוא המנצח האמיתי במלחמה בין טיטוס ובין היהודים?!".

הסיפור הזה, כך אמר הרב בישיבה של אליה, הוא סיפורו של אליה. תראו את אליה שלנו, בחור צעיר, לא קיבל חינוך תורני, גם הוריו לא זכו לכך. אבל עם ישראל חי וקיים. הנקודה היהודית הטמונה עמוק בלבו של כל יהודי, שבה והתעוררה. התלמיד חכם הקטן הזה שהיה טמון אצלו בלב הלך והתפתח, והנה לפנינו נער יהודי גאה, מקפיד על קיום המצוות ומשקיע את כל כולו בלימוד התורה ובתוך חצי שנה הצליח לסיים את המסכת הראשונה שלו. זהו הניצחון שלנו. עם ישראל חי.