החתן והכלה שנקברו באדמה

סיפור מפעים שאירע בעיירה קראקא, כשכהן שסר מדרך התורה והמצוות, התעקש להתחתן דווקא עם אשה גרושה.

זיגמונד היה אדם בעל השפעה רבה בחצר הנסיך שמשל באותם ימים בעיר קרקא (קרקוב) שבפולין. זיגמונד זליגמן נולד למעשה כשלמה הכהן זליגמן. בילדותו הוא למד בתלמוד התורה כמו כל ילדי היהודים, פאות נאות עיטרו את לחייו הסמוקות, וכיפה שכנה דרך קבע על ראשו.

אבל שלמה גדל והיה לנער מרדן. הוא לא הסתדר עם רבותיו, הסתכסך עם הוריו, וביום מן הימים החליט לפרוק מעל עצמו עול תורה ומצוות, ולנהל אורח חיים כשל גוי. את שמו היהודי החליף בשם פולני קלאסי, ומעתה קרא לעצמו זיגמונד.

בעיר קרקא שלט אז נסיך פולני, בן למשפחת אצולה רמת דרג. תושבי העיר עיבדו את אחוזותיו וטיפלו בנכסיו המרובים, ובתמורה קיבלו שכר זעום שממנו התפרנסו בקושי. זיגמונד מצא חן בעיני הנסיך שמינהו למנהל על כל אחוזותיו.

באותם ימים סבלו יהודי אשכנז (גרמניה) מגזירה קשה. בפקודת המלך גורשו כל יהודי המדינה שסירבו לקבל על עצמם את הדת הנוצרית. רוב רובם של היהודים כמובן העדיפו לצרור מעט חפצים על שכמם ולצאת לגלות קשה ומפרכת, ובלבד שלא ייאלצו להתנצר חלילה.

אחד מאותם יהודים היה רבי יצחק, מגדולי רבני אשכנז, תלמיד חכם עצום שנחשב על כל סביבותיו כאדם קדוש מאוד וירא אלוקים. בהגיעו לפולין, התברר שבדיוק מחפשים בקרקא רב חדש, במקום הרב הקודם שנפטר או שאולי עבר להתגורר בעיר אחרת, ורבי יצחק המתנה כרב העיר כשבני הקהילה מממנים עבורו דירה ומשלמים לו משכורת צנועה על עבודתו החשובה.

ביום מן הימים מקיש זיגמונד על דלת ביתו של הרב: "שלום כבוד הרב", הוא מציג את עצמו בפניו, "אני זיגמונד, מנהל האחוזות של הפריז. הרב בוודאי ישמח לדעת שיש לי גם שם יהודי, שלמה הכהן זליגמן".

הרב שמע את דבריו ושאל מה הביא אותו אליו. זיגמונד השיב לרב שהוא הכיר אשה מבנות העיר והוא רוצה לשאת אותה לאשה. הרב איחל לו מזל טוב בחום, וביקש לשמוע קצת יותר פרטים על הכלה הטרייה. זיגמונד מצדו לא הסתיר מהרב את המידע, וסיפר לו שהאשה הזאת התגרשה לא מזמן מבעלה הראשון, וכעת הוא רוצה להיות בעלה השני.

רבי יצחק נרתע לאחוריו: "רגע רגע, שלמה יקירי, הרי אמרת שאתה כהן, מזרעו של אהרן הכהן, נכון?". זיגמונד השיב בחיוב. "והרגע אמרת גם שהאשה שאתה רוצה לשאת, היא גרושה, נכון?". נכון מאוד השיב זיגמונד.

"אבל בוודאי יודע אתה שכהן אינו יכול להתחתן עם גרושה. זה איסור שכתוב במפורש בתורה בספר ויקרא", הזדעק הרב.

זיגמונד חייך באדישות: "כבוד הרב, אתה לא צריך להסביר לי. אני גם למדתי בתלמוד תורה ואני יודע שזה אסור. אבל מה אכפת לך, אני הוא זה שמתחתן איתה, לא אתה, כבוד הרב. בוא השתתף בשמחתי, תסדר לנו קידושין כדת משה וישראל. תן לי להתמודד בעצמי עם החטאים שלי".

רבי יצחק שמע את הדברים הללו, והזדעזע עוד יותר. משך שעה ארוכה ניסה להסביר לזיגמונד את חומרת המעשה, אבל זיגמונד בשלו. בסיום השיחה הבהיר לו הרב שמאחר ומדובר באיסור על דברי התורה, הוא לא מתכוון לקחת בכך חלק, והוא מסרב בתוקף להיות מסדר הקידושין בחתונה השערורייתית הזאת.

זיגמונד נפנה מעם הרב בכעס רב. הוא פנה אל הנסיך וסיפר לו על הרב החשוך שרוצה למנוע ממנו לשאת לאשה את האשה שעמה הוא רוצה להתחתן, רק בגלל דעות קדומות ודינים חסרי כל משמעות.

לאחר דין ודברים, אחרי שעירבו את הבישוף של העיירה שקבע שהדת היהודית גמישה ורבנים יכולים לשנות מחוקיה, הגיע הנסיך למסקנה שהרב אכן מתעקש בלי סיבה אמיתית, והורה לרב למלא את בקשתו של זיגמונד, ולערוך את החופה של הכהן והגרושה.

הרב שב לביתו בהחלטה נחושה שלא להיכנע לדרישתו של הנסיך.

ימים אחדים לאחר מכן הגיעו חיילים חמושים בחרבות ובכידונים לביתו של הרב: "בפקודת הנסיך עליך להתלוות אלינו", אמרו לו. הרב חבש את מגבעתו והצטרף אליהם, כשהוא סבור שהם עומדים לקחת אותו לנסיך או אולי אפילו להשליך אותו לבית הסוהר, אבל במקום זאת הוא הובל את הכיכר הגדולה הסמוכה לבית הכנסת של העיר, שם כבר ניצבה חופה שתחתיה עמדו זיגמונד והכלה הגרושה.

החיילים כיוונו את כידוניהם לעבר חזהו של הרב והבהירו לו שאם הוא לא יסכים לערוך את החופה והקידושין, הוא ייחשב למורד במלכות ובהתאם לכך הם מצווים לדקור אותו למוות בו במקום.

הרב ניסה לשכנע את זיגמונד והכלה בדברי שכנוע אחרונים, ונענה בתגובות לועגות ובעקשנות בלתי ניתנת לפיצוח.

הרים רבי יצחק את עיניו לשמים וזעק: "ענני ה' ענני", כמו שזעק אליהו הנביא בעת שנאבק בנביאי הבעל.

וראה זה פלא. לפתע החלה האדמה לרעוד תחת כפות רגליהם של העומדים במקום. סדק רחב שנפער מתחת לחופה ההסגונית, בלע אל תוכו את זיגמונד ואת הכלה, ומיד לאחר מכן נחה האדמה מזעפה. כולם נותרו על מקומותיהם בפיות פעורים. החתונה מסודרת, האוכל עדיין על השלחנות, החופה ניצבת ססגונית ומישהו מחזיק את קנקן היין והכוס לרב כדי שיכול להתחיל בסידור החופה והקידושין.

רק החתן והכלה נעלמו.

החיילים ניסו לחפור בחרבותיהם וכידוניהם באדמה. מחפשים אחר החתן והכלה שנעלמו לפתע מחתונתם, אבל החיפושים העלו תוהו. זיגמונד והכלה טבעו באדמה ושילמו בחייהם על כך שעברו על דברי התורה וניסו לפגוע ברב הקדוש – איש האלוקים.

הנסיך שעודכן במתרחש מיהר להגיע אל הרב ולבקש סליחתו: "כבוד הרב, אמור לי מה אתה רוצה שאעשה, ותקבל כל מה שתבקש", אמר הנסיך בקול מתחנן. אבל הרב ביקש רק דבר אחד: "אני רוצה שתקיף את מקום חופתם של הכהן והגרושה בגדר אבנים, כדי שכהנים אחרים לא יעברו במקום בו קבורים שני יהודים, שהרי לכהן אסור להיטמא לקברים.

עד היום ניצבת הגדר הזאת בעיר קרקא, שומרת על מתחם קברם של החתן הכהן והכלה הגרושה, ומספרת את סיפורה של טרגדיה שפקדה את מי שניסו לפגוע בכבודו של הרב.