בקש הכל, אבא נותן!

סיפור מדהים מהבעל שם טוב הקדוש, והיהודי העני שאף פעם לא התפלל על פרנסה ולא ביקש עוד כסף.

מוצאי שבת בבית מדרשו של הבעל שם טוב הקדוש. אחרי תפילת ערבית, הבדלה וסעודת 'מלווה מלכה', קורא הבעל שם טוב לכמה מתלמידיו, ועולה יחד איתם אל הכרכרה שעומדת הכן בחצר. מדי שבוע במוצאי שבת יוצאים הבעל שם טוב וכמה מתלמידיו לסיור שלפעמים נמשך שעות אחדות ולפעמים ימים ארוכים.

העגלון הנוכרי, אלכסיי, מכיר את הנוהל. הוא מחזיק במושכות בידיו החסונות, ומכוון את הסוסים אל מחוץ לעיירה מעז'בוז' בה מתגורר הבעל שם טוב. מכאן והלאה הוא סיים את תפקידו. הוא מניח את המושכות, ועובר לשבת בתוך הכרכרה יחד עם הבעל שם טוב ותלמידיו. הסוסים הולכים מעצמם, ומשמים מסדרים את זה כך שהבעל שם טוב יגיע בדיוק למקום אליו הוא ביקש להגיע.

עברו שעות אחדות והסוסים נעצרים על יד בית עץ שמזוזה קבועה בפתחו. למרות השעה המאוחרת יוצא בעל הבית, יהודי חסידי שנהג לבקר מדי פעם בחצרו של הבעל שם טוב. הוא נרגש מאוד לארח את הרב הקדוש תחת צל קורתו, ומזמין את הבעל שם טוב ותלמידיו אל הבית פנימה, שם הוא מכין מצע של קש ותבן לכל אחד מהאורחים, שהודיעו כי הם נשארים ללון בביתו.

בבוקר הם מתעוררים מוקדם, לומדים תורה, מתפללים תפילת שחרית, ולאחר מכן יושבים לאכול ארוחת בוקר. בעל הבית שלא היה עשיר גדול בלשון המעטה שמח מאוד על ההזדמנות, ורוקן את כל המזווה שבביתו לטובת האורחים החשובים שאכלו בירכו והודו לו בחום.

אחרי ארוחת הבוקר מודיע הבעל שם טוב לתלמידיו: "אנחנו נשארים כאן עד הערב". הם יושבים, לומדים תורה וטועמים ממיני המאפה שבעל הבית הניח לפניהם. ארוחת צהרים, לומדים תורה, תפילת מנחה, ארוחת ערב, לומדים תורה, תפילת ערבית ו…נשארים לישון לילה נוסף בביתו של המארח הנדיב.

החסיד מסתודד עם רעייתו בירכתי הבית: "נצטרך לגייס מחר כסף לקנות מצרכים לארוחת בוקר. כבר לא נשאר כלום בבית, ואם הרב יחליט להישאר כאן גם לארוחת צהרים, אין לי מושג מאיפה נשיג עופות לשחיטה כדי להגיש לפני האורחים המרובים".

וכך עבר יום ועוד יום, בעל הבית ורעייתו מכרו את כל מה שהיו יכולים למכור כדי לגייס עוד כסף. התכשיטים המועטים גם הם נמכרו הלאה, והחסיד כבר החל לשקול אפילו את האפשרות למכור את הרהיטים שבביתו כדי לממן את ארוחותיהם של האורחים.

התלמידים מאוד התפלאו, הם ראו שבעל הבית מתאמץ בכל הכח כדי לספק להם אוכל, וידעו שהבעל שם טוב בוודאי שם גם הוא לב לכך. הם מצדם רצו לאכול פחות כדי שלא לחסל את מזונם של בני הבית, אבל הבעל שם טוב האיץ בהם לאכול עוד ועוד, ואפילו הראה להם שנשאר עוד אוכל בקערות המרכזיות, כשהוא מפציר בהם שלא להשאיר אחריהם פירור.

בעל הבית שתק. הוא לא אמר מילה, בכאב לב הוא מכר עוד ועוד פריטים מביתו כדי לממן את צרכי האורחים, ורק אחרי חמישה ימים תמימים, בערבו של יום חמישי בשבוע, קרא לו הבעל שם טוב, הודה לו בחום על האירוח הנפלא, וחזר לעירו מעז'בוז' יחד עם תלמידיו ועם אלכסיי העגלון.

בבית המארח נותרו רק הוא, רעייתו וילדיו. הבית ריק. אין אוכל, ואין אפילו מה למכור כדי לגייס כסף לקנות אוכל. הם הולכים לישון רעבים.

למחרת בבוקר הוא קם מוקדם, מתפלל שחרית ויוצא לשוק, מחפש עבודה מזדמנת כדי להרוויח כמה גרושים שיאפשרו לו לקנות חלות לשבת. על בשר ודגים הוא לא העז אפילו לחשוב.

אבל בשוק אף אחד לא מחפש עובד, ומיודעינו נותר חסר כל.

השעה כבר עשר בבוקר. בעוד שעתיים נסגרות החנויות, שבת המלכה מתקרבת בצעדי ענק. כסף אין, וגם לא תקווה.

מה עושה יהודי כשהוא צריך דחוף כסף ולא מצליח למצוא? מתפלל!

נעמד היהודי בקרן זווית, והחל להתפלל מקירות לבו: "אבא יקר, אבא שבשמים, אתה הרי יודע שאני אירחתי השבוע את הצדיק הגדול ואת התלמידים שלו. הם אכלו לי הכל, לא נשאר כלום. אני חייב כסף כדי לקנות אוכל לשבת. הילדים שלי לא אכלו מאתמול בערב. בבקשה, אלוקים, תעזור לי. תעשה שיהיה לי הרבה כסף. בבקשה!!!".

הוא פותח את עיניו, ומבעד לדמעות שממלאות אותן, מבחין היהודי באיוואן השיכור הקשיש, שמנסה לקרוא לו.

"בבבוא הנה יהודי, בוא רררגעעעע", אומר לו השיכור בקול צרוד וחסר יציבות. היהודי מתקרב אליו, ועיניו נפערות בתדהמה: "אתה רואה את מטבע הזהב הזאת? קח אותה, רק תקנה לי שלושה קנקנים עם בירה טעימה. את העודף תשמור לעצמך".

התפילה התקבלה! הקדוש ברוך הוא שמע את קולו.

הוא רץ במהירות לקנות שלושה קנקני בירה במחיר של כמה גרושים עלובים, ונותר עם סכום שהספיק לו לקנות חלות, בשר, דגים, פירות וירקות. וואו, איזו שבת שמחה עומדת להיות בביתו, ועוד ישאר לו סכום כסף שיספיק לו למחיה לכמה שבועות נוספים.

הוא חוזר אל הגוי ונותן לו את שלושת קנקני הבירה שביקש. היהודי רוצה לרוץ מהר כדי לקנות את צרכי השבת, אבל הגוי מורה לו לשבת לצדו.

"תתקשששיבב יהודי" אומר לו השיכור. "אני רואה שאפשר לסמוך עליך. במקום לברוח עם הזהוב, חזרת לפה כדי להביא לי את הבירה שלי. כל הכבוד. אני רוצה לעשות איתך עסק. מסכים?".

"בטח שאני מסכים", משיב היהודי בעודו ממשש את המטבעות הרבים שמונחים בידו, עודף מרכישת הבירה.

"כמו המטבע זהב הזאת, יש לו עוד מטבעות רבות אחרות. הבעיה שאני שיכור. אני לא יודע לטפל בעצמי, ואין לי אף אחד שאני סומך עליו שינהל לי את הכסף כמו שצריך. הבנים שלי רמאים ונוכלים, הם זרקו אותי מהבית שלי, כדי להתחלק בירושה בעודי בחיים. הם לא יודעים שאני מצאתי אוצר ביער, ושיש לי כל כך הרבה כסף.

"עכשיו תקשיב טוב. אני מוכן לתת לך את כל האוצר שמצאתי, ויש בו עוד מאות מטבעות כאלו. אולי אלפים. זה נמצא ביער במקום שאף אחד לא יודע עליו. אבל אני רוצה שאתה תבטיח לי שאתה בונה לי בחצר ביתך צריף למגורים, אתה דואג לי לשלוש ארוחות ביום, אוכל מבושל, אתה אחראי שיכבסו לי את הבגדים ויטפלו בי יפה כל עוד אני חי. אתה גם אחראי שתהיה לי אספקה סדירה של בירה ומשקאות חריפים, כי זה מה שאני אוהב לעשות, לשתות אלכוהול. אם אתה מוכן להתחייב על זה, אני נותן לך את כל הכסף שלי".

היהודי כמובן הסכים, וביום ראשון כבר מיהר לבנות את הצריף עבור הגוי שמצדו מילא את חלקו בהסכם, ושילם בשק מלא מטבעות זהב. לא עברו שבועות אחדים, ובבוקר בהיר נמצא הגוי כשהוא מת על מיטתו.

מיודעינו היהודי הפך לעשיר גדול. הוא רכש כרכרה מרווחת עם סוסים חסונים, ונסע לעיירה מעז'בוז' כדי לפגוש את הבעל שם טוב הקדוש. הוא היה מספיק חכם כדי להבין שלבעל שם טוב היתה מטרה חשובה כשהחליט להישאר בביתו חמישה ימים, וגם ניחש שיש לזה קשר לעשירות הגדולה שירדה עליו פתאום, אבל הוא לא הבין איך שני הדברים קשורים זה בזה.

כשהגיע למעז'בוז, קידם הבעל שם טוב את פניו בשמחה גלויה, ועוד לפני שהספיק לשאול אותו, הוא מיהר לענות לו על השאלה.

"בשמים נגזר עליך שתהיה עשיר גדול", מספר לו הבעל שם טוב, "ורצו לתת לך אוצר גדול של מטבעות זהב".

"רק דבר אחד היה חסר – תפילה. ישבו המלאכים הטובים וחכו בכיליון עיניים שתתפלל על הפרנסה, שתבקש מהקדוש ברוך הוא פעם אחת: "אבא, שלח לי כסף, תן לי פרנסה".

"אבל זה לא קרה. אתה התפללת על הכל, רק לא על פרנסה. הרגשת טוב עם מה שהיה לך, למרות שלא היה לך הרבה. הסתדרת עם מה שיש ואף פעם לא התלוננת. לכן החלטתי לבוא ולהתארח בביתך עם כמה תלמידים, ובכוונה נשארתי עוד יום ועוד יום עד שראיתי שכבר לא נשאר לך מה למכור ושכבר לא תהיה לך שום ברירה, אלא להתפלל לקדוש ברוך הוא שישלח לך פרנסה. ואכן, למחרת התפללת בפעם הראשונה על הנושא הזה, וברגע שבו ביקשת מהקדוש ברוך הוא פרנסה, הוא מיד הפגיש אותך עם הגוי השיכור שהפך אותך לעשיר גדול".