ללמוד תורה עם חגורה שחורה

ישי אמנו, אומן הנינג׳וטסו הישראלי, מספר את דרך ארוכה ארוכה שעשה מילדות שהיתה מנותקת לחלוטין מהיהדות וממסורת ישראל, לחיי משפחה מלאים ועשירים המתנהלים על פי דרך התורה והמצוות.

מתחת לכיפתו הלבנה של ישי אמנו, מסתתר לו אדם עם סיפור חיים שנראה כאילו ברח החוצה מאגדת עם עתיקת יומין. הוא אולי נראה גבר חרדי שגרתי: נשוי, אב לששה ילדים הלומדים בתלמוד התורה כמו כל ילד חרדי אחר, אבל את זמנו הוא מחלק בין לימוד תורה, ובין לימודי לחימה – אמנות שאינה מוקבלת ואינה מוכרת בכלל במגזר החרדי. עד כה העמיד ישי תלמידים רבים היודעים לחבוט ולהיחבט כהלכה, להתגלגל בתנועת חתוליות ולהגיב בצורה נכונה כלפי מי שמנסה לתקוף אותם.

"נולדתי בקריית מוצקין לבית שבו הדת היהודית היתה משהו לא מוכר בכלל" מספר ישי אמנו. "המקום בו גרנו, קרית מוצקין, לא הציע לי הרבה הזדמנויות להיפגש עם הדת היהודית. הפעם הראשונה בה ראיתי בית כנסת היתה ביום בר המצווה שלי, ואני חושב שבכלל לא הבנתי מה זה המקום הזה.

"מגיל צעיר נמשכתי ללימוד אמנות הלחימה. בגיל 9 התחלתי ללמוד קראטה בצורה מסודרת, וכעבור שנתיים התחלתי ללמוד נינג'וטסו. זאת אומנות מאוד מיוחדת, ולא רק בגלל שהיא פופולאריות בסרטים ההוליוודיים. כשהתחלתי את הלימודים הסבירו לי שכדי לקבל דרגת 'דאן 5' בנינג'וטסו, אתה צריך להגיע לכזה ריכוז שתגיע למצב שבו אתה יושב בעיניים עצומות, ומורה עומד מאחוריך ומוריד חרב במהירות לעבר הראש שלך. אם הצלחת להרגיש את הסכנה ולחמוק מהחרב בזמן – אתה יכול לקבל את הדרגה הנכספת. זה הפליא אותי. לא הבנתי איך אדם יכול לפתח כזאת יכולת מדהימה. להרגיש את הסכנה.

אבל למעשה זאת המהות של הנינג'וטסו, להגיע לרמה כזאת של ריכוז שבה אתה מרגיש כשהסכנה מתקרבת, בלי לראות שום דבר. זה שימוש בחוש השישי. אתה פשוט מרגיש סכנה מתקרבת ויודע להיערך כראוי.

"השקעתי את כל החיים בנינג'וטסו ונהניתי מכל רגע במשך מספר שנים, ואז… בא המהפך: יום אחד, זה פשוט נעלם לי", מספר ישי. "אני מגיע לאימון, מבצע את התרגילים ולא מרגיש כלום. איבדתי את הריכוז, ובלחימה הריכוז הוא זה שעושה אותך לוחם טוב. אם אתה לא מזהה בשבריר שניה את תנועת היריב, אתה לא מספיק להגיב בזמן.

"וזה נמשך. גם למחרת לא הרגשתי כלום, וגם יום לאחר מכן. עברו מספר ימים וכבר לא ידעתי מה לעשות עם עצמי. הייתי מנסה כל מיני הרפיות. הלכתי ליער, הלכתי לים, ניסיתי כל מיני תרגילים. כלום. שום דבר לא עזר לי. הייתי בוכה מרוב תסכול, זה הרס לי את כל התוכניות. רציתי להיות נינג'ה כמו לפני מאתיים שנה, ופתאום אני לא מסוגל לעמוד בסטנדרטים שהתרגלתי אליהם כבר לפני כמה שנים.

"החבר שלי ראה איך שאני מתייסר ופתאום הוא זרק לי ככה חצי משפט, בלי שום משמעות: "שמעתי שמי שאומר את כל ספר התהילים בשבת, זה מכפר לו על הכל". לא הבנתי מה הוא רוצה מהחיים שלי, מה תהילים? מה זה בכלל?

"עברו מספר שבועות, ובשבת אחת אני מרפרף על הספרים שלי, מחפש משהו מעניין לקרוא, ומשום מה המבט שלי התעכב על ספרי התנ"ך. אני עומד כשספר התהילים בידי, ומתחיל לקרוא.

נדהמתי. אילו מילים יפות כל כך. לשון מליצית ועתיקה כזאת שפשוט הקסימה אותי. קראתי עוד ועוד ופתאום אני מתחיל לזוז קדימה ואחורה, מרגיש אנרגטי, נכנס להרגשה מיוחדת. התחלתי להרגיש כאילו זה מוכר לי, כאילו אני רואה את המאורעות במחשבה, אני קורא ככה ארבע שעות, נדבק למילים ולא יכול להפסיק.

"תקופה מאוחר יותר אני פוגש חבר נעורים כשלראשו צצה פתאום כיפה והוא אומר לי בוא רגע, אני רוצה לספר לך משהו. לא הבנתי מה הוא רוצה בדיוק, אבל זרמתי אתו. כיבדתי אותו כחבר. ישבנו כמה חברים יחד והוא סיפר לנו סיפור על רבי חיים בן עטר, ה'אור החיים' הקדוש. בעודו מדבר התחלתי להרגיש תחושה מאוד מוכרת. זו היתה התחושה שהרגשתי כשקראתי בתהילים. משהו רוחני עצום קורה לי. מרגיש כאילו אני רואה את התרחשות הסיפור מול העיניים שלי. אני שואל אותו, "תגיד לי, האור החיים הזה, הוא קשור לתהילים?". החבר שלי לא הבין מה קשור תהילים עכשיו?

"החבר ראה שאני ככה מתרגש, והחליט לשאול אותי: "אתה רוצה להניח תפילין". הסכמתי. ושוב אני מרגיש הרגשה מיוחדת כזאת. הוא לקח אותי לבית הכנסת, זה היה בכפר יונה. השליח ציבור היה גבר חרדי עם לבוש חסידי. אני רואה אותו ככה עם חליפה שחורה ארוכה ואבנט חסידי קשור מעליה, ואני שואל את החבר שלי: "גם אצל הדתיים זה כמו באומנויות לחימה? למורה יש חגורה שחורה? החבר הרגיע אותי והסביר לי שאין קשר בכלל.

"הגעתי הביתה הורדתי את התפילין מהבוידעם שבו הן שכבו מאז הבר מצווה שלי. השגתי סידור תפילה והתחלתי להתפלל בלי לדעת מתי מתפללים ואיך מתפללים. הייתי מתפלל תפילה של שבת ביום שלישי, ובשבת אומר 'על הניסים' כמו בחנוכה. לא ידעתי כלום מהחיים שלי. יום אחד פגשתי גבר חרדי ברחוב, ניגשתי אליו לשאול אותו כמה שאלות, והוא קלט מיד שהנשמה שלי צמאה ליהדות. הוא הציע לי להצטרף ללימודים בישיבה, להיכנס לזה בצורה רצינית. לא היססתי אפילו לרגע. ידעתי שזה הייעוד שלי בעולם הזה, והשתוקקתי לדעת יותר וללמוד יותר.

"זה הסיפור שלי", מסיים ישי את המונולוג המרתק. "חיפשתי להחזיר לעצמי את הנינג'וטסו, אבל מצאתי משהו הרבה יותר חשוב – את היהדות".

 ישי מקדיש חצי יום ללימוד תורה, ובחצי היום האחר הוא עסוק באומנות הנינג'וטסו, מלמד בני נוער ומבוגרים, ותוך כדי גם נותן להם תרגול והדרכה לחיים, כי מי שלומד לשלוט על עצמו ולהגיע לרמות גבוהות של ריכוז כמו בנינג'וטסו, יודע להסתדר טוב יותר בחברה, וגם לימוד התורה הופך להיות נגיש יותר עבורו.