אין דבר שלם יותר מאדם פגום!

לכל אחד יש חסרונות, וכל חסרון יכול גם להפוך למעלה גדולה, אם יודעים לתקן אותו ולהתאים אותו לייעוד שלשמו באנו לעולם הזה • זה מה שעשתה הסבתא הסינית עם הדלי הסדוק.

ערן שפשף את אוזניו בתימהון. השאלה של המזכירה הלמה בו כרעם ביום בהיר. "במה אתה פגום?" היא שאלה אותו. ערן התקשר כדי להסדיר את קצבת הנכות שמגיע לו מתוקף היותו נכה צה"ל לאחר שנפצע במבצע 'צוק איתן', ובמקום שיתייחסו אליו כאל גיבור שזכה להשתלם בקרב ההגנה על עם ישראל, שואלים אותו במה הוא פגום. כאילו היה עגבנייה רקובה בארגז ירקות.

התובנה של המזכירה הלא חכמה הזאת, כנראה הייתה: אם אנשים לא שלמים, הם בעצם פגומים…

בואו נעזוב רגע את המזכירה ואת הנזיפה ההגונה שלה היא ראויה, ונעבור להתבונן בנושא הזה לעומקו: האם יש אנשים מושלמים בעולם? מיהו בעצם האדם השלם, ומה עושה את האדם שלם?

נראה שהחברה האנושית יצרה הגדרות מאד ברורות ומקובעות לגבי האדם השלם, ומי שלא מתאים להגדרות הללו נחשב לפגום במקרה הטוב, או שאינו נחשב כלל במקרה הפחות טוב.

אז מי הוא בעצם האדם השלם?

אגדה סינית מספרת על אישה קשישה שהייתה שואבת מים מהבאר ונושאת אותם בתוך דליים התלויים בשני צדי מוט.

לאחד הדליים היה סדק. ואילו השני, היה שלם והגיע תמיד מלא ליעדו אחרי דרך ארוכה מן המעיין לבית.

הדלי הסדוק היה מגיע מלא רק בחציו…

במשך שנים הביאה האישה מידי יום ביומו דלי מים וחצי לביתה. הדלי השלם היה גאה בעצמו ובהישגיו על שהצליח להגיע כשהוא מלא, לעומתו, הדלי הסדוק התבייש במומו והיה אומלל כיון שלא הצליח להשלים את ייעודו.

פנה הדלי השבור לאישה ואמר לה, "אני מצטער שהסדק שבי גורם למים לדלוף, אולי כדאי שתקני דלי חדש או לכל הפחות תתקני אותי".

חייכה הזקנה ואמרה, "האם שמת לב שיש פרחים בצד אחד של השביל ואילו בצד שני לא צומח כלום?!

"הפגם שבך ידוע לי מאז ומתמיד, לכן שתלתי פרחים בצד שבו אני נושאת אותך ובכל יום שאנו צועדים הביתה, אתה משקה את הפרחים…".

לכל אחד מאתנו יש איזשהו סדק, לכל אחד יש את החסרונות המיוחדים לו.

אחת הברכות שאנחנו מברכים בכל יום זה "בורא נפשות רבות וחסרונן" – הפירוש הבסיסי של המילים הללו הוא שהקדוש ברוך הוא בורא את בני האדם, ואת כל מה שחסר להם כמו מים, מזון וכדו'.

אבל אפשר להסביר במילים הללו הסבר עמוק יותר. הקב"ה ברא אותנו עם מגרעותינו כחלק מהשלמות שלנו!! כדי שנצמח מבחינה רוחנית, ונהיה טובים יותר. 

למשל, אדם שמכיר בעצמו ויודע שכל דבר קטן מכעיס אותו, ומחליט לעבוד ולתקן את מידת הכעס שלו, ולהשתלט על עצמו. משיג תהליך של צמיחה רוחנית אדירה, שגורמת לסיפוק ועושה אותו למושלם!