מאמין ולא מפחד!

הרב פסח קרישבסקי שנפצע באורח קשה בפיגוע בתחנת אוטובוס בשכונת גאולה בירושלים, נצפה כשהוא עומד באותה התחנה וממתין לאוטובוס שיסיע אותו למחוז חפצו.

יעקב לוסטיג

זרם של מבקרים פקד את חדרו של הרב פסח קרישבסקי בבית ההבראה הירושלמי בו אושפז אחרי הפיגוע הנורא. הרב קרישבסקי רק עמד בתחנת האוטובוס ושוחח עם בן דודו הרב ישעיהו קירשבסקי, כשמחבל רוצח מהכפר ג'בל מוכאבר הגיח משום מקום והתנגש בהם בעוצמה רבה עם המכונית של 'בזק'.

אחרי שהעיף אותם יצא המחבל ובידו סכין קצבים. הוא הלם בישיעהו קרישבסקי שוב ושוב, ובן הדוד פסח שניסה להיעצר את המחבל ספג גם הוא מכה שהפילה אותו ארצה, שותת דם. המחבל סיים עם ישיעהו ועבר לפגוע בפסח, כשבדיוק הגיע מאבטח שתקע כמה כדורי עופרת בחזהו של הרוצח, והביא לסיום האירוע.

הפיגוע הזה נגמר רע מאוד. הרב ישעיהו קרישבסקי ז"ל, ה' יקום דמו, נהרג במקום, ואילו שני הפצועים הנוספים, הרב פסח קרישבסקי והרב יום טוב נייהוז הובהלו לבית החולים כשהם סובלים מחתכים ומשברים.

השבוע נצפה הרב קרישבסקי כשהוא עומד בתחנת האוטובוס, אותה התחנה, וממתין לאוטובוס שיסיע אותו למחוז חפצו. בלב יוקדת אמונה עזה שמי שבאמת מנהל את העולם זה הקדוש ברוך הוא. נכון, האדם צריך לנקוט בפעולות הנדרשות כדי לשמור על עצמו מכל סכנה, אבל אין שום סיבה להיכנס לפחדים היסטריים וחרדות נוראיות. מי שיודע שהקדוש ברוך הוא מנהל את העולם אינו פוחד מאף אחד – הוא רק מקיים את המצווה להישמר מפני הסכנה ואחרי שעשה את המוטל עליו שוב אינו חושש.

"לשרוד כזאת התקפה רצחנית של מחבל עם כלי רצחני כזה, זה לא דבר מובן מאליו", אמר הרב פסח קרישבסקי בראיון שהעניק בשעתו לעיתון 'המבשר'. "היה כאן נס של ממש בתוך כל הצער והכאב על הירצחו של ר' ישעיהו, אסור לעצום עיניים ולהימנע מלראות את הניסים הגלויים".

אגב, ימים אחדים לאחר שנפצע ביקרו את קרישבסקי שני אורחים רמי מעלה: האחד הוא ביל דה באלזיו, ראש העיר ניו יורק, והאחר הוא ניר ברקת, ראש העיר ירושלים שאירח את דה בלאזיו וליווה אותו לביקור הפצועים בהדסה. במהלך הביקור פנה ר' פסח לברקת והציע לו הצעה יעילה למלחמה בטרור: "צריך לחזק את שמירת השבת", אמר לו, "מי ששומר על השבת, השבת תשמור עליו". שני ראשי העיר יצאו מהחדר בו אושפזו ר' פסח והפצוע הנוסף ר' יום טוב, כשהם מוקסמים מהארת הפנים של השניים, מההתייחסות שלהם לאירוע הכואב כל כך, כאל מעמד של קידוש ה' והארת פנים גלויה. כוחה של אמונה.