"מה זה כבר 500 שקל?!"

הכרת הטוב היא מידה בסיסית שאמורה להיות טבועה בלבו של כל יצור אנושי, אבל לפעמים קורה שגם מי שקיבלו חינוך איכותי עלולים להפוך לכפויי טובה ברמות הכי שפלות שרק ניתן לתאר • הקדוש ברוך הוא אנחנו מודים לך!

 

"אתה לא מבין איזה כסאח היה לי עכשיו עם אבא ואמא. אתה שומע? הלכתי איתם עד הסוף, לא עשיתי להם הנחות. אתה מבין? אמרתי להם בפרצוף כל מה שאני חושב עליהם. למה?! כי הם קמצנים. זה מה שהם. אני מגיש להם רשימה מדוקדקת של הוצאות שהיו לי לקראת החתונה, והם לא נתנו לי שקל! שקל הם לא נותנים לי! כל הזמן רק אומרים לי שאני לא מעריך את מה שהם נותנים, ושאין לי כבוד לכסף שלהם. אפשר לחשוב כמה הם כבר נתנו לי".

 

הוא היה נראה בחור סטנדרטי לכל דבר. הכניס מזוודה מהודרת לתא המטען והתיישב באוטובוס שני ספסלים מאחורי. לא תכננתי להאזין לו, אבל הוא דיבר בקולי קולות, כך שאני בטוח שלא הייתי היחיד שבעל כורחו הפך למאזין פאסיבי.

האמת, קצת כעסתי עליו. קודם כל מה זה הדיבור הזה? איפה הכבוד להורים? ובכלל, קצת בושה, לפחות אל תדבר עליהם ככה באוטובוס כשכל עם ישראל שומע אותך. אבל הבנתי מתוך הדברים שבעוד חודש הוא מתחתן, ולימדתי עליו זכות. נכון שההורים שלו לא חייבים לו כלום, אבל בכל זאת, אם הם לא משלמים לו דברים בסיסיים שהוא צריך לקראת החתונה, אני יכול להבין מהיכן נובע הכעס הזה.

 

הוא סיפר על חברים שההורים שלהם קונים להם ביגוד ב- 13 אלף שקל לפני החתונה, ועל כך שההורים שלו לא נותנים לו כלום. הוא ביכה באוזני אחיו הגדול על מר גורלו וביקש ממנו שיעזור לו למצוא עבודות מזדמנות בחודש הקרוב, כדי שהוא יוכל להגיע לחתונה כשהוא נקי מחובות ואפילו עם קצת כסף שיהיה לו להוצאות הראשונות שמגיעות אחרי החתונה.

 

כל הדרך הוא דיבר על העימות הממושך בינו ובין ההורים שלו. הוא תיאר את מצוקתו בצבעים קודרים כל כך, וסיפר על ההוצאות הכבדות שיש לו לפני החתונה, כשההורים אינם משלמים לו כלום.

 

האמת? ריחמתי עליו קצת. לרגע חשבתי להציע לו תרומה צנועה שתעזור לו להתחתן בכבוד. הבנתי גם את ההורים, אולי אין להם מאיפה לתת לו. אבל הוא לא גילה כלפיהם כל אמפתיה: "אם אין להם כסף, שיגידו כמו גדולים שאין להם כסף, מה הם משחקים איתי משחקים ומתחילים להסביר לי שאני לא מעריך את מה שהם נתנו לי כל החיים? שיגידו אנחנו עניים, אין לנו כסף לתת לך".

 

סליחה? זה כבר התחיל לעצבן אותי. מה זאת אומרת שיגידו אין לנו כסף? ואם לא נעים להם לומר זאת? מאיפה אתה לוקח את הזכות ככה להשפיל את ההורים שלך?!

 

ואז הגיע הסיפור הבא שכבר ממש קומם אותי: "אתה שומע?", הוא מספר לאחיו הגדול, "היום אמא נתנה לי 500 שקל. אחרי שלקחתי את הכסף היא מתחילה לתקוף אותי למה אני לא אומר תודה, ושאני לא מעריך את המאמצים שלהם. אמרתי לה על מה אני אגיד לך תודה? על 500 שקל?!?! מה זה 500 שקל? זה כלום. רק המשקף עלה לי 950 שקל. על מה את רוצה שאני אגיד תודה?!".

 

חוצפן כפוי טובה. תודה אומרים על כל דבר קטן, גם על שקל אחד. אבל הוא עוד צריך לגדול כדי להבין את זה.

 

רגע לפני שירדתי מהאוטובוס הוא סיפר סיפור שכבר הפך את כל הקערה על פיה. בעודו משיח לפי תומו הוא מספר על כך שהוריו שילמו 250 אלף שקל לרכישת דירה עבורו…

רציתי לקום ולכבד אותו בשתי סטירות הגונות. אבל למזלו הרב האוטובוס בדיוק עצר בתחנה והייתי צריך לרדת.

 

***

 

כשהאוטובוס כבר התרחק הרהרתי בסיפור המחריד הזה. איך ייתכן שבחור נורמטיבי מבית טוב ידבר ככה על ההורים שלו? איך ייתכן שילד יוצא כפוי טובה בכאלו רמות? איך?!

 

שאלה נוספת שהציקה לי היא למה הקדוש ברוך הוא סובב את הדברים ככה שאני אשמע את השיחה העלובה הזאת? מה זה קשור אלי? אני מעולם לא זלזלתי בשום דבר שקיבלתי מההורים שלי, תמיד ידעתי להגיד תודה על מה שקיבלתי, ואפילו כשהייתי צריך כסף כדי לנסוע לישיבה הייתי מתבייש לבקש מהם כי חששתי שאולי המצב הכלכלי דחוק מעט.

 

התשובה היא שכנראה גם לי יש חלקים שבהם אני כפוי טובה גמור. אולי לא בנושא של כספים אלא בנושאים אחרים. אולי לא כלפי ההורים שלי אלא כלפי אנשים אחרים, ואולי אפילו רק כלפי הקדוש ברוך הוא. הרי כמה טוב וחסד הוא השפיע עלי, כמה דברים טובים הוא נתן לי, בכמה שפע הוא בירך אותי, ובכל זאת אני לפעמים מרגיש שמגיע לי יותר, אני מעדיף להתמקד במה שלא קיבלתי, ואם נראה לי שקיבלתי מעט מדי, אני אפילו לא אומר תודה כי "מה זה כבר 500 שקל". כנראה שמשמים זימנו לי לראות עד כמה זה נראה מכוער ומקומם כשאתה עומד מהצד, ואתה לא חלק מהסיפור הזה.