מפורסמות בתשובה

עדן הראל, איה קרמרמן, דין-דין אביב ואתי אנקרי התקבצו לבמה אחת ודיברו על החזרה בתשובה מתוך הסלבריטאות • ״הצניעות החזירה לי את עצמי, את הבעל שלי ואת שלום הבית שלי״.

לא פחות מחמשת אלפים נשים התכנסו שם, באיצטדיון חולון. האולם שבדרך כלל מאכלס אירועי ספורט גדולים, לבש פנים אחרות. הקהל מורכב בחלקו הגדול מנשים דתיות, או כאלו שעושו צעדים ראשונים בדרך להיות דתיות.

על הבמה יושבות שלוש נשים מוכרות מאוד בהוויה הישראלית. שלושתן צברו אלפי שעות אוויר בטלוויזיה הישראלית ובטלוויזיה העולמית. עדן הראל המפורסמת, יחד עם הדוגמנית לשעבר איה קרמרמן וחביבת הקהל הישראלי דין-דין אביב. מאוחר יותר מצטרפת אליהן הזמרת המפורסמת אתי אנקרי.

את האירוע ארגן ערוץ 'הידברות'. המנחה היא אפרת שטרן, שביד רמה מנהלת את השיחה ומביאה את סיפורן של החוזרות בתשובה שנותרו על הבמה, ועדיין מופיעות בקביעות באולפני הטלוויזיה.

חוזרת בתשובה נוספת שהגיעה לאירוע היתה סיוון רהב מאיר. היא לא באה כדי לדבר בפני הקהל, אלא כדי להביא את הסיפור לצופים שלה מערוץ 2. בשורות הבאות נצטט מתוך הדברים שאמרו המפורסמות, אל מול המצלמה של רהב מאיר.

איה קרמרמן: "כל אחת יש לה את התפקיד שלה. אני נולדתי חילונית, ואני עומדת באמצע גשר. והגשר מצד אחד שלו יש יהודים כאלו, ומצד אחר יהודים כאלו ואני מסתכלת ואומרת 'אוי, כמה אני רוצה שהגשר הזה יהיה יותר קצר'.

עדן הראל גם היא מסבירה למה היא לא עזבה את המקצוע הישן שלה: "אני ממש לא מאמינה בלחתוך ממשהו, לא מאמינה בלחתוך מהחיים, המילה הזו ממש לא נכונה. אני חושבת שהעניין הוא דווקא כן להביא את הקדושה לכל מקום. זאת אומרת, למה צריך להתנתק? זה לא כמו פעם שמי שחזר בתשובה היה צריך לעבור רחוק. לא! אנחנו חיים באותו בית, יש לנו קהילה. הכל בסדר. הכל טוב. מביאים את מה שאנחנו לתוך מה שאנחנו עושים. זה הרעיון".

אתי אנקרי מסבירה איך היא לוקחת את המקצוע שלה, ואת הכישרון המיוחד שהעניק לה הבורא, לטובת קירוב לבבות והתחזקות רוחנית: "מבחינתי כל חיבור שאני עושה על הבמה, ובמיוחד היום עם הצד הנשי יותר, עם אחיותי, זה מיוחד לי".

דין-דין אביב מנסה לנפץ את התדמית השגויה המקובלת בקרב רבים בציבור הישראלי כלפי מעמד האשה על פי היהדות: בעולם היהודי בעצם האשה היא יהלום. היא מגביהה קומה, ולא מנמיכה, כמו שזה יוצא החוצה. בחוץ זה נראה כאילו מנמיכים את האשה. לא! זה כל כך הפוך על הפוך."

איה קרמרמן מדברת על הזכות שניתנה לה לדבר על צניעות וקדושה, ובכך לתקן את העבר שלה: "המקצוע שלי היה לשון הרע, שזה דבר שדורש תיקון, ואני משתדלת… זו זכות גדולה שיש לי לעמוד ולדבר קדושה אחרי ש…". 

קרמרמן מוסיפה: "המתנה שאני קיבלתי בזכות הצניעות, זה לא רק לקבל את עצמי בחזרה, זה לקבל את הבעל שלי בחזרה, ואת שלום הבית שלי בחזרה". לקול התשואות הנשמעות מהקהל היא מוסיפה: "זה לא בשביל מחיאות כפיים בנות, זה על האמת של האמת שלי. והדבר הכי טוב שקיבלתי בתשובה זה כיסוי הראש".
המנחה שאולת את עדן הראל: "קראתי שאת אומרת שאת לא מתחרטת על שום דבר שהיית או עשית…".

עדן: "נכון, אני לא מאמינה בלחזור בתשובה ולהתחיל "חטאתי, עוויתי". יש מקום גם לזה. אבל ביום יום שלנו – לא. אני באה עם כל מי שאני ועם כל מי שהייתי. הרי כל מה שהייתי זה מי שאני היום. איך אני יכולה להצטער על משהו? אם לא זה, לא הייתי אני, אני שמחה במי שאני, וגם ה' שמח בי.

"הוא אוהב אותנו, הוא רוצה את הלב שלנו. הוא לא מתעסק עכשיו עם מה שהיה. תמיד כששואלים אותי אז אני רוצה להגיד: מה אתם מדמיינים שיושב שם איזה מישהו מלמעלה ואומר "אויב ואבוי, את פעם היית רעה". זה לא ככה. זה עיוות. צריך להפסיק לחשוב על הקב"ה במונחים כאלה. ה' זה אהבה, הוא אחדות, הוא רוצה לתת לנו רק טוב ואנחנו רק צריכים להתחבר. זהו".