"ישיבה זה הכי, אחי"

הרב יהודה פרידמן, מרבני ישיבת ׳נזר יהושע׳ לצעירים מתחזקים, מסביר מה הישיבה תורמת לבחור, ומה היא מוסיפה לו יותר ממדרשיה.

"פעם הגיע יהודי אחד לרב שלו, וסיפר לו: הרב, למדתי את כל התלמוד הבבלי, היום סיימתי אותו. התבונן הרב בפני התלמיד ואמר לו: "יפה מאוד שסיימת ללמוד את כל התלמוד הבבלי. זה בהחלט הישג נאה, אבל יש לי שאלה חשובה יותר, תגיד עכשיו לא כמה תורה אתה למדת, אלא מה התורה לימדה אותך?! מה התלמוד בבלי לימד אותך?! האם היית קשוב כדי לקבל את כל המסרים העולים מתוכו? האם הטית אוזן כדי לשמוע עוד ועוד הדרכה והכוונה לחיים?".

את הסיפור המדהים הזה מספר לנו הרב יהודה פרידמן, מרבני ישיבת 'נזר יהושע', המשמשת מקום לימודים עבור עשרות נערים שבאו מרקע של החינוך הממלכתי, מבתים שבהם לא בהכרח מדקדקים בקיום המצוות, והחליטו להקדיש את חייהם ללימוד התורה.

הרב פרידמן, כמי שמלווה את הצעירים עוד מהמדרשיה בה הוא מלמד, ברמת אביב, ועד כניסתם לישיבות הקדושות ה'רגילות', אחרי שהם עוברים בכור ההיתוך של ישיבת 'נזר יהושע', מסביר למה בעצם צריך ללמוד גם במדרשיה, וגם בישיבה, ומה בעצם תורמת הישיבה לחיי הבחור הלומד בה.

בחור צעיר, או אדם מבוגר, שרוצה להכיר את תורת ה', שרוצה לחיות כמו יהודי, ללמוד תורה בצורה סדירה וקבועה ולהיות אדם המחויב לערכי התורה ומצוותיה, חייב להתחיל קודם כל מהשיעורים הבסיסיים. אי אפשר לקחת ילד צעיר מבית הספר ממלכתי באשדוד או ברחובות, ולזרוק אותו לישיבה קדושה בבני ברק או בירושלים. הוא רחוק מלהיות מוכן ללימודים בישיבה, הוא צריך קודם כל להגיע למדרשיה, לשיעורי תורה קבועים, ללמוד את התורה בשלב הראשון והבסיסי ביותר, ורק לאחר מכן כשהוא כבר מרגיש בשל לכך, הוא מוזמן לעבור ללימודים בישיבה מיוחדת לחוזרים בתשובה, כתחנת ביניים עד שיעבור לישיבה רגילה כמו כל תלמיד ישיבה רגיל מן המניין.

"מאידך, מי שבאמת רוצה להתקדם ולהשתלם בלימוד התורה, מי שבאמת רוצה לחיות כמו שיהודי צריך לחיות, אינו יכול להישאר לנצח במסגרת של מדרשייה, הוא חייב לעבור את כור ההיתוך הזה של הישיבה. במדרשיה 'אנחנו לומדים את התורה', כמו מקצוע. באים לשיעורי השתלמות, מחכימים, עושים סיכומים וממשיכים הלאה. אבל בישיבה זה עולם אחר, בישיבה 'התורה מלמדת אותנו'. הישיבה זה מוסד שבו אנחנו לא רק לומדים תורה, אנחנו חיים עם התורה, אוכלים, שותים ישנים ומשחקים, הכל מסביב לתורה, עם התורה, לכבוד התורה".

הרב פרידמן מוסיף נקודה נוספת: "ישיבה היא גם חוויה מיוחדת במישור החברתי, בלי קשר לדת. זה מעין משפחה אחת גדולה. אצלנו בישיבת 'נזר יהושע', וכך גם בישיבות רבות אחרות, הבחורים מרגישים כמו אחים זה לזה. יש ביניהם אחווה יוצאת דופן. זאת חוויה שחבל להחמיץ.

אבל הישיבה תורמת תרומה נוספת, חשובה מאוד למי שרוצה באמת לחזור בתשובה בצורה רצינית. כשאתה חוזר בתשובה ועדיין נמצא בבית, אתה תמיד עם רגל אחת בחוץ כביכול. עדיין יש את המשחק של מכבי שאתה חייב להתעדכן בתוצאותיו, או אפילו לצפות בו לכל אורכו, יש את 'האח הגדול' שאתה עוקב אחריו באדיקות, יש את החברים והידידים. אתה רוצה לשמור על העיניים, אתה רוצה לקדש את המחשבה, אבל אתה קצת תקוע עדיין בעולם הישן. מתמודד עם קשיים ועם חיבורים שקושרים אותך לעולם הישן. כשאתה נכנס לישיבה אתה פוטר את עצמך מכל אלו. אין סדרות, אין מכבי ואין הפועל, יש תורה ותורה ותורה. אפשר לשחק קצת כדורגל מדי פעם, אפשר גם לשחק טניס או לצאת לבריכה. עושים את זה גם במסגרת הישיבה, אבל זה מגיע רק לשם הנאה, לשם חילוץ עצמות וכדי להשתחרר קצת מהלימודים מדי פעם. זה לא עוד התמכרות ומעקב אובססיבי אחרי הקבוצה 'שלך', ולא עוד השתעבדות לתוכניות ראליטי או סדרות ריקות מתוכן".

• נשמע מלחיץ. אם אין בישיבה טלוויזיה, אם אי אפשר לעקוב אחרי משחקי הכדורגל והכדורסל, אם אין שם 'האח הגדול' ותוכניות ריאליטי אחרות, אולי באמת לא כדאי ללכת לישיבה. אולי זה כבד מדי…

"אפשר גם לראות את זה אחרת. היום אתה נמצא בעולם מלחיץ, שבו אתה חייב לעקוב אחרי המשחקים כדי להיות בעניינים, אתה חייב להיות מעודכן בסדרות, ולהמר על המתחרים המנצחים, להתעצבן כשלא הלך לך טוב וכו'. החיים הם לא פיקניק. נכון שלימוד בישיבה זה לא הדבר הכי קל בעולם, אבל זה גם לא מלחיץ ולא מעיק. הישיבות הקדושות גדושות באלפי בחורים שנהנים ללמוד בהן, ומרוצים מכל רגע.

"מי שמרגיש שזה מלחיץ אותו, אני מציע לו שיבוא לישיבה לניסיון קצר. אפילו רק ליום אחד מהבוקר עד הערב, בלי לישון בפנימיה. רק ליום אחד לסגור את הסמארטפון, ולהתמסר ללימוד התורה ולחיים בישיבה. תבוא, תרגיש, תתחבר ותראה שזה רחוק מאוד מלהיות מלחיץ".

• איך בוחרים ישיבה מתאימה?

"זאת באמת שאלה טובה. יש הרבה מאוד ישיבות שמתאימות לצעירים ולמבוגרים שהחליטו לעשות שינוי בחיים ולהתחיל לחיות חיי תורה מלאים. את הבחירה כדאי בדרך כלל לעשות יחד עם הרב שאצלו אתה לומד במדרשיה. סביר להניח שהרב יתייעץ עם רבני 'אחינו' או עם אנשים אחרים שמכירים היטב את עולם הישיבות, ויודעים להתאים ישיבה לבחור כזה או אחר.

"אחרי שבחרת ישיבה, אתה הולך אליה מתוך מטרה להצליח! גם אם ברגע הראשון זה נראה לך כבד או לא מתאים, אסור להישבר. אני מציע שתישאר בישיבה לפחות יומיים שלושה בשלב הראשון, ורק אחר כך תעשה הערכת מצב כדי להחליט אם אתה רוצה להישאר או שאתה רוצה לנסות ישיבה אחרת.

"אם לא הסתדרת בישיבה, לא התחברת לסגנון, לא קרה כלום. יש עוד הרבה מאוד ישיבות אחרות שישמחו לקבל אותך. תנסה עוד ישיבה, ועוד אחת, עד שתמצא את המקום שמדבר אליך ושכובש את לבך".