"הישיבה, זה מה שיכין אותך לחיים"

הרב דוד סלושץ, ראש ישיבת ׳דובר טוב׳, מדבר על החשיבות של לימוד בישיבה, דווקא כשמדובר בנערים שהחליטו לחזור בתשובה בכוחות עצמם.

תנועת התשובה מחוללת גדולות ונצורות בקרב נשמותיהם של יהודים מכל רחבי הארץ והעולם. בית אחר בית, משפחה אחר משפחה, שומעים ומקבלים, מאמינים ומתחזקים. ערים שלמות שבעבר לא היתה בהם פעילות דתית או תורנית בכלל, הופכות אט אט ליותר ויותר מסורתיות, יותר ויותר דתיות. בכל בית ספר תיכון תמצאו כמה נערים עם ציצית וכיפה, כמה נערות שהחליטו להקפיד על צניעות כהלכה.

תנועת התשובה כובשת חלקים נרחבים בעם. עוד ועוד נערים צעירים ואנשים מבוגרים נחשפים לתורה ולמצוותיה, ליהדות ולערכיה. ברוך ה', קיימים היום שיעורי תורה בכל פינה בארץ. כמעט אין יישוב שבו אין פעילות תורנית ברמה כזו או אחרת, וגם מי שמתגוררים במושב קטן שבו אין בכלל שיעורי תורה, יכול למצוא נחמה באינטרנט המלא וגדוש במאות אלפי שיעורי תורה, מאלפי רבנים ומרצים.

היום אפשר להתחיל ללמוד את ההלכות הבסיסיות באינטרנט, לקבל חינוך והשקפה נכונה באתרים המתאימים, לשמוע שיעורים במשנה ובתלמוד בבלי, לקרוא דברי תורה על פרשת השבוע, ולהתקדם אפילו ללימוד גמרא מעמיק תחת הדרכתו של רב תלמיד חכם המסביר את דברי הגמרא באר היטב, אל מול המצלמה.

כשקצת קשה וצריכים יעוץ מתאים, אפשר תמיד לפנות לרבני 'אחינו' שעונים בטלפון ונותנים מענה לכל בעיה. כשיש לכם שאלה בהלכה אפשר לפנות לרב של האינטרנט , ולקבל תשובה מפורטת.

אז למה בכלל צריך ישיבה? למי זה חסר? למה הרב במדרשיה כל הזמן מאחל לי שאזכה להתקדם בקצב מהיר ולהיות ראוי להיכנס לישיבה? מה רע ב'ישיבת האינטרנט'? מה רע בשיעורי התורה שהיוטיוב מציע לי בשפע?

את השאלות הללו הפנינו לרב דוד סלושץ, ראש ישיבת 'דובר טוב' בירושלים. הישיבה של הרב סלושץ הוקמה במיוחד עבור צעירים מתחזקים שהחליטו לצאת ממערכת החינוך הממלכתי, ולעבור ללמוד בישיבה.

למה בעצם צריך ישיבה? אנחנו שואלים את הרב סלושץ, מה רע באינטרנט?

"שיעורי תורה בבתי הכנסת השכונתיים ובמדרשיות זה דבר נהדר", מסכים איתנו הרב סלושץ. "אין ספק שהיום אפשר ללמוד תורה בכל מקום ובכל זמן. אבל עם כל הכבוד, שום דבר לא מגיע לרמה של ישיבה. זה כמו שמישהו יטען שהוא רוצה להיות רופא, אבל אין לו כח או אפשרות ללכת לאוניברסיטה. אין דבר כזה. נכון שאפשר ללמוד נושאים רפואיים באינטרנט, אפשר לרכוש הרבה מאוד ידע רפואי באינטרנט. יש אפילו פורומים שבהם אפשר לשאול שאלות ולקבל תשובות, ויש הרצאות ואפילו ניתוחים מצולמים עם הדרכה מפורטת.

"אז בגלל זה אתה יכול להיות רופא כירורג שמבצע ניתוחי לב, על ידי לימוד באינטרנט בלבד?

"בוודאי שלא! אף אחד לא ינסה אפילו לטעון טענה מגוחכת שכזאת.

"הישיבה היא האוניברסיטה של התורה. היא סדנת המלאכה, הוא חדר הניסויים. מי שרוצה לדעת איך לומדים תורה בצורה יסודית ורצינית, צריך לבוא לישיבה. מי שרוצה לדעת איך חיים כמו יהודי ואיך מקיימים את ההלכה בצורה מלאה, צריך לבוא לישיבה. כל התחליפים האחרים הם נהדרים, אבל הם לא מתקרבים לרמה של ישיבה אמתית".
הרב סלושץ מוסיף עוד: "הישיבה היא מקום של תורה. זה מקום שבו אתה לא מגיע ללמוד תורה שעה או שעתיים ביום, אלא מקום שבו אתה חי עם התורה 24 שעות ביממה. זה מקום שבו הכל נע סביב התורה, זה כל מה שמדברים עליו.

"אמשול לך משל למה הדבר דומה. לתלמיד שרוצה ללמוד נהיגה. הוא יכול לעיין במשך שנים בספרי התיאוריה, להכיר את כל התמרורים בכל הצבעים ובכל הגדלים, להתבונן בנהגים מקצועיים איך הם עושים את עבודתם. כל עוד התלמיד הזה לא ישב ליד ההגה ויצבור שעות ניסיון בנהיגה מעשית, כל הלימודים התאורטיים לא יעזרו לו בכלל.
"הישיבה זה לימוד תורה מעשי. זה מקום שבו אתה יכול להתווכח אם אתה לא מבין משהו, אתה לומד איך יורדים לשורש הסוגיה, איך מתכוננים לשיעור, איך חוזרים על השיעור, איך פותחים ספרים נוספים, להרחיב את הסוגיה, להבין אותה עם עוד ועוד זוויות, אתה לומד לפלפל בלימוד, אתה לומד לצלול בים התלמוד!

הישיבה היא גם מקום שבו אתה מתרגל את החיים על פי ההלכה. זה מקום שבו מאירים לך את הדרך עם טעית, אם לא הבנת נכון את הדין במקרה כזה או אחר. זה מקום שבונה לך אישיות של 'בן ישיבה', ומוציא אותך אדם אחר, נעלה יותר.