"בישיבה המדד החברתי רוחני יותר"

הרב ישראל גולדווסר, משגיח בישיבת ׳אהבת אהרן׳, מסביר למה בעצם צריך ללכת לישיבה לחוזרים בתשובה, ולמה המדרשיה או שיעורי התורה בבית הכנסת השכונתי לא מספיקים.

הכיפה שאליה חובש לראשו כבר אינה חדשה. היא מונחת על קדקודו כבר יותר משנתיים. זה התחיל בתפילת מנחה בבית הכנסת מדי פעם, המשיך בהקפדה יתירה על כשרות, שמירת שבת, והשתתפות קבועה בשיעורים ובפעילויות במדרשייה הסמוכה לביתו.

אבל בעמקי הלב של אליה בוער הרצון ללכת וללמוד בישיבה. הוא רוצה להיות בן תורה אמיתי. מאידך, הוא קצת חושש מהמעבר למסגרת שונה ולא מוכרת. כניסה למעגל חברתי מאוד מאוד מוגדר, וגם נראה לו קשה מדי להתנתק מחברי הילדות שלו, ולעבור למעגל חברתי שונה לחלוטין. נכון, לא כל החברים שלו מקפידים על תרי"ג מצוות, אבל הם מכבדים אותו ולא מפריעים לו להתקדם בדרך הרוחנית שבחר לעצמו. "מי אומר בכלל שאני צריך ללכת לישיבה?!", הוא תוהה בקול רם. "אולי זה מספיק מה שאני עושה היום, הרי גם כך אני לומד תורה ומתקדם בקצב יפה מאוד בידיעת ההלכה ובקיום המצוות…".

את השאלה של אליה, ושל עוד נערים רבים במצבו, הפנינו לרב ישראל גולדווסר, משגיח בישיבת 'אהבת אהרן' בבני ברק, ישיבה מיוחדת לבעלי תשובה צעירים שהחליטו לעשות את הצעד הלא פשוט, ולהיכנס לישיבה קדושה.

"כשאנחנו רוצים לדעת אם ללימוד בישיבה יש תועלת מיוחדת שאין במדרשיה או בשיעורי תורה בבית הכנסת השכונתי, כדאי שנבין מה המייחד את הישיבה על פני האופציות האחרות", הוא אומר. "בעיני, הנקודה המהותית ביותר בישיבה זה שכשאדם לומד במדרשיה או משתתף קבוע בשיעור תורה בבית הכנסת, המודד שהוא מודד את עצמו זה יחסית לאותם חיים שהוא חי והתמודד אתם עד היום. הוא בודק את עצמו ביחס לחברים שלו, ואומר לעצמו, 'אוקיי, המצב שלי מעולה. אני שומר מצוות יותר מכל החברים שלי, אני לומד תורה יותר מהם'.

"בישיבה, אדם נמצא במקום שהחברה כולה מקדשת את התורה ואת שמירת המצוות. הדבר החשוב לה זה תורה, יראת שמים ועבודת ה'. האדם בטבעו מודד את עצמו יחסית לחברה, מה אומרים החברים, מה הם חושבים וכו'. זה טבע האדם. הרי רוב מה שאנשים עושים בעולם, זה בשביל החברה.

"כשאתה נמצא בתוך חברה שמחשיבה ומעריכה חיי תורה ומצוות, החינוך העקיף והמסר שחודר לתת ההכרה שלך, חזק יותר מכל מה שתלמד במדרשיה וכדומה.

"העולם הזה שבו אני כל כולי 24 שעות ביממה, כל המהות שלי היא 'בחור ישיבה'. כהתקדמות בתורה ובמצוות זה מה שכולם מסביבי חושבים עליו, זה מה שחשוב להם, אני מכניס לעצמי בעומק הלב את ההבנה וההכרה שאין שום ערך אחר מחיי תורה ומצוות. כל הערכים שחונכנו להם כל השנים ושגדלנו עליהם, לא מתקרבים אפילו לערך העצום של חיי תורה ומצוות".

• מאיזה שלב של החזרה בתשובה כדאי להתחיל לחשוב על כניסה לישיבה? האם נער שרק עכשיו התחיל לשמור שבת צריך כבר לנסות להיכנס לישיבה, או שעדיף לחכות עד שהוא יהיה תלמיד חכם שמסוגל ללמוד בכוחות עצמו כמה דפים מהתלמוד הבבלי?

"כמו שאמרתי, כניסה לישיבה זה שינוי מאוד מאוד מהותי בחיי האדם. דווקא בגלל שהישיבה היא שינוי כל כך מהותי, אז באמת כל זמן שאדם לא הבשיל והגיע למסקנה סופית שהוא רוצה לשנות את החיים שלו, עדיף שלא ייכנס לישיבה.

"כניסה לישיבה זה לא צעד של מה בכך, קשה מאוד לעשות את זה בשלב שבו אדם עוד לא השתנה לגמרי ולא חי חיי תורה מלאים. הרי הישיבה היא בדרגה גבוהה יותר מחיי תורה מלאים על פי ההלכה. אדם יכול לחיות בהתאם לדרישות ההלכה ולא להיות בדרגה של בחור ישיבה. חיי הישיבה הם התעסקות מלאה בעולם הרוחני, לעסוק בתורה ועבודת ה'. זה מתאים רק למי שטעם את לימוד התורה, את החיים על פי ההלכה בכל משך שעות היממה, והחליט שהוא רוצה לנשום את אוויר הפסגות המיוחד הזה".

• ומה לגבי הגיל? האם כדאי לחפש דווקא ישיבה המתאימה לגיל הספציפי של הבחור, או שכל ישיבה מתאימה לכל אחד?

"לגיל יש משמעות רבה כשבאים לבחור ישיבה מתאימה. בישיבות לחוזרים בתשובה יש שני סגנונות עיקריים, הסגנון של חוזרים בתשובה מבוגרים, והסגנון של צעירים יותר. נערים צעירים צריכים יותר דגש על הרגש, על הכיף והמתיקות שבלימוד התורה, הם צריכים אהבה וחברה תומכת. המבוגרים עובדים בעיקר במישור השכלי. הם רוצים שידברו לשכל שלהם, לא ללב שלהם.

"בחור צעיר שהחליט לעשות שינוי בחיים שלו לחזור בתשובה, הוא מבין ויודע מה הוא רוצה. הוא עובד גם עם השכל, אבל הוא צריך גם הרבה מאוד חיזוקים רגשיים. ילד יכול לפעמים לפעול נגד השכל שלו, וככל שאנחנו מתבגרים אנחנו לומדים להשליט את השכל על הרגש.

"אם נשים בחור צעיר בישיבה שמתאימה למבוגרים, יהיה לו קשה מאוד לפרוח ולהצליח בה. כך גם אם נשים בחור בוגר יותר בישיבה של צעירים, ידברו אליו ללב, בזמן שהוא רוצה שידברו אל השכל שלו".