מטרידים נמאסתם!

קציני משטרה בכירים, פוליטיקאים, ראשי ערים ואפילו נשיא המדינה, כולם מצטרפים לרשימה הארוכה של אישי ציבור ובעלי תפקידים בכירים, שנאלצו להתפטר בבושת פנים מתפקידיהם, וחלקם אף הועמדו לדין בגין מעשים אשר לא יעשו, יחסי ניצול של עובדות אשר עבדו תחתם במשרדים ממשלתיים, הטרדות ולפעמים אפילו פגיעה פיזית של ממש תוך השפלה מחפירה של כבוד העובדת, ולאחר מכן השתקתה באיומים שונים ומשונים.

"מה קרה לנו?" שואלים רבים. "איך זה ייתכן שכמעט אין שום ארגון או חברה מסחרית שבה אנשים נגועים בנגע החמור הזה? מתי נדע שבחורה צעירה יכולה ללכת לעבודה במשרד ממשלתי או בחברה גדולה, ואפילו להתקדם בסולם הדרגות מבלי שתעמוד בפני סכנת ניצול מתמשך?".

סקרים ומחקרים שנערכו בארץ ובמדינות מערביות אחרות, מציגים תמונה קשה אף יותר בכל הקשור לנסיעה בתחבורה הציבורית. לא מעט נשים ונערות הופכות קרבן להטרדות מילוליות ופיזיות באוטובוסים וברכבות. רוב רובם של המקרים אינם מדווחים, אבל כל אחד מהם מותיר צלקת בלבה של האומללה התורנית.

ושוב עולה מאליה השאלה, האם בני האדם הם באמת "חיות אינטליגנטיות"? האם אין סיכוי שבני האדם ילמדו לשלוט ביצרים ובדחפים שלהם?

התשובה כמובן מורכבת מאוד. אי אפשר לצבוע את הנושא הזה בשחור ולבן, ולענות רק "כן" נחרץ והחלטי.

הפעם לא ננסה לתת תשובה לשאלה הזאת, ובמקום זאת נשאל שאלה אחרת: האם יש פתרון לבעיה הקשה כל כך? האם יש דרך לגרום לכך שהטרדות מהסוג הזה ייעלמו לנו מהחיים ומדפי העיתונים? אולי הגברת ההרתעה היא זאת שתשמש פתרון הולם ויעיל לתופעה?

גם במקרה הזה התשובה אינה חד משמעית. ברור שהגברת ההרתעה תקטין את התופעה באחוזים ניכרים. אבל ברור גם לכל אדם בר דעת שגם הרתעה ברמה של רוסיה הבולשביקית לא תוכל לעצור את כל הבעיות. יש אנשים שאינם מסוגלים לשלוט ביצרם בנושא הזה, ולא משנה כמה העונש על מעשיהם יהיה חמור, הם ימשיכו להתנהג כך, תוך שהם לוקחים את הסיכון.

אבל יש פתרון אחר. יש פתרון הולם וראוי שמסוגל לתת מענה לבעיות הללו. לפתרון הזה קוראים במילה שנשמעת מאוד מאוד פרימיטיבית. רבים מהקוראים אולי אפילו ירגישו תחושה של סלידה וגועל כשיקראו אותה. כן כן… אני מדבר על "הפרדה".

תארו לעצמכם עולם שבו גברים אינם יושבים עם העובדות שלהם בשעות הקטנות של הלילה במשרד סגור ומסוגר. תארו לכם עולם שבו שוטרים אינם משוטטים משמרת שלמה עם שוטרות, שלנציבים הבכירים יש מזכיר במקום מזכירה. עולם שבו כל גבר יודע שאסור לגעת באשה שאינה אשתו, אמו, בתו או אחותו. לא נגיעה סתמית ולא נגיעה בעלת משמעות. עולם שבו יש דיסטנס רחב בין גברים לנשים.

אז נכון, גם עולם מעין זה שתיארנו בקטע הקודם, לא יהיה עולם מושלם. גם בעולם מעין זה, שבו גברים ונשים מבינים שצריך לשמור על דיסטנס, יהיו עבריינים שיעברו על החוקים, וינצלו את היתרון שיש להם על העובדות שלהם או על כל אחת אחרת, בין אם זה יתרון פיזי ובין אם זה יתרון אחר.

עובדה: אנחנו חיים בעולם שבו כל בעל רכב נועל את רכבו מדי ערב, ועל כל רכב מותקנת מערכת אזעקה להתרעה מפני פורצים, וכל רכב מצויד במספר רישוי שנועד בין היתר למנוע את האפשרות לגנוב אותו, ובכל זאת – עשרות אלפי כלי רכב נגנבים בישראל מדי שנה.

כך גם בנושא האמור, כל ההגבלות וכל הסייגים לא יעזרו למנוע את התופעה לחלוטין, גנבים, שודדים ואנסים תמיד היו ותמיד יהיו.

אבל באחוזים, התופעה תרד פלאים!

בואו ננסה לחשוב מה היה קורה אם כולנו היינו משאירים את הרכב בלילה כשהוא לא נעול, אם לא היתה מערכת אזעקה, ואם לא היה מספר רישוי על הרכב. כמה מכוניות היו נגנבות בכזה מצב לדעתכם? ברור שמאות אלפים ואולי אפילו מיליונים! כי כשאין שום שמירה, אין שום מאמץ למנוע את הגניבות הרבות, ענישה מרתיעה ככל שתהיה לא תוכל לעצור את הגניבות המגיעות בקלות רבה כל כך.

ואת ההשוואה לעולם בו אנו חיים, תעשו כבר בעצמכם.

"אז מה הפתרון?", אתם בוודאי שואלים, "להימנע מעבודה בסביבה מעורבת?, זה בלתי אפשרי. להטיל מגבלות על הגברים והנשים במקומות העבודה, זה נשמע כמו איראן".
התשובה במקרה הזה דווקא כן חד משמעית. כל אחד, בין אם אתה גבר ובין אם את אשה, יכול וצריך ליצור לעצמו אזור חיץ שאותו לא עוברים בשום מצב. חכמי התלמוד וההלכה כבר קבעו לפני דורות רבים כללים והלכות 'ייחוד', כלומר תנאים שבהם מותר לגבר ואשה לשהות יחד בחדר אחד. שהייה משותפת במקום נעול, או במקום שאף אדם אחר לא צפוי להגיע בשעות הקרובות, או בשעות הקטנות של הלילה, מגע פיזי, שלא לדבר על חיבוקים ונשיקות ידידותיים, כל אלו צריכים ויכולים להיעלם מהחיים שלכם. אולי יהיו מי שירימו גבה בתמיהה, ואולי אפילו יעשו פרצוף מזלזל, אבל כשתתפוצץ הפרשה הבאה, וזה יקרה במוקדם או במאוחר, הם יחשבו לרגע עליכם, ואט אט יתחילו להפנים שזאת הגישה הנכונה והצודקת.