כששבת וכדורגל נפגשים, השבת מנצחת

מאמן מכבי יבנה יוסי זוזוט נטש את המגרש במחצית, במטרה להגיע הביתה לפני כניסת השבת, הקבוצה שלו הפסידה במשחק, אבל הוא ניצח את היצר הרע בנוק אאוט, עירד צפריר מ׳הארץ׳ ראיין אותו, ואנו מביאים כאן חלק מהראיון.

אהלן יוסי, מדבר עירד מ"ספורט הארץ". מה שלומך?

 

בסדר. אלירז?

עירד. איך אתה?

ברוך השם.

יוסי, אפשר לשאול על הסיפור שהיה ביום שישי?

כן, למה לא.

הלכת במחצית נגד רמת השרון.

כן, יצאתי במחצית לפני כניסת השבת. ברוך השם לא חיללתי שבת, חזרתי בזמן, התארחתי אצל שוקי נגר בראשון לציון כי ליבנה לא הייתי מגיע בזמן. לראשון הגעתי ב-20 דקות.

זו לא פעם ראשונה שהקבוצה שלך משחקת ביום שישי עם כניסת השבת.

היו כמה פעמים שכן, משחקים נכנסו לתוך שבת, בודדים. אנשים לא שמו לב שגם בפעמים האלו יצאתי, פעם בדקה ה-90 ופעם בדקה ה-60. חבל, לא היו יכולים להקדים את המשחק? מה הביג דיל? לא מצאנו בית מלון ברמת השרון ומצאנו דירה אחת שיש בה חדר. בחדר הזה העדפתי שיישנו ארבעה שחקנים כי אין לי סגל. הם שומרים שבת ולא נוסעים וגם הם רוצים להיות חלק מהכדורגל.

     

 

אבל תבין, החיבור הזה ששיחקת לפני ואז הלכת באמצע המשחק שהדרכת, זה לא שיא המקצוענות.

אני לא יודע איפה פגעתי בקבוצה שלי. אני מאמן את הקבוצה שלי שבוע ימים, שלוש שנים. רוני לוי הכניס את בניון ללא חימום, אז הוא לא מקצועני? מאמן חלש? כשרוצים למצוא סיבות, יחפרו על בן אדם וימצאו. יש מאמני כדורגל שהלכו בשבת לפניי, יש שומרי שבת חלקיים כמו משה סיני או כמו בוני גינצבורג המהולל, שאומר שהוא מניח תפילין וחושב שהוא שומר שבת.

שש שנים יודעים שאני מאמן כדורגל במכבי יבנה ושאני שומר שבת. אני ישן בבתי מלון הרבה ועל חשבוני, חיפשתי בית מלון, חיפשתי! ישנתי בהרצליה. אני אלך שלוש שעות להרצליה מרמת השרון? אם הייתי נוסע בשבת מה היו אומרים עלי? שאני דתי מזויף, בגלל הכסף, הרי היו אומרים. אז אני עושה את זה עם האמונה שלי, לא חיפשתי כותרות וגם לא מעניין אותי מי אומר מה. יש לי את האמת שלי מול הקדוש ברוך הוא, ושם אני אשפט לטוב או לרע.

זכותך לכבד את השבת לפני הכדורגל, אבל יש שיגידו שכעובד של מכבי יבנה, קבוצה שממומנת על ידי העירייה מכסף ציבורי, אתה צריך לכבד קודם כל את המקצוע שלך, ואם אתה לא יכול…

בוא נגיד ככה – לא השארנו את הקבוצה בלי מאמן. יש את שוקי שכרגע הוא גם העוזר שלי.

     

לסיכום, אחרי שלושה הפסדים רצופים והבלגן של המשחק האחרון, יש לך מחשבות מה הלאה?

להמשיך עם הקבוצה, שהפצועים יחזרו ושיפנימו בהתאחדות לכדורגל שהכדורגל שייך גם לדתיים ולמסורתיים. לא רק לאחמד טיבי ולחנין זועבי יש זכויות במדינה, גם לזה שחובש כיפה ורוצה לראות משחק בליגה הלאומית עד הסוף ולא עד המחצית.

לא הבנתי את הקשר לאחמד טיבי, אבל בסדר.

בסדר, לא הבנת כי אני מרגיש שיש להם יותר זכויות. שפטו אותי כאילו, "וואו, מה הוא עשה!". חנין זועבי צועקת על החיילים שלנו, יימח שמה, כאילו מה קרה ולא אומרים לה כלום.

אם היית עולה לליגת העל, לא יכולת לאמן שם.

אז לא הייתי מאמן בליגת העל. ואם מחר ירצו כמאמן ליגה לאומית שאבחר כדורגל או שבת, אני הולך עם השבת. אנשים משחקים אותה מופתעים, אמרתי את זה מזמן. כל עוד אני יכול לאמן כדורגל ולשמור שבת אהיה במקצוע, ביום שיחליטו שאי אפשר אז לא אהיה שם.

בפעם הבאה שתוביל במחצית ותיכנס השבת לא תחשוב פעמיים?

אפילו לא חצי פעם. אתה יודע מה אמרה השופטת בבית משפט כשהיה את הסיפור בתחילת העונה? אסור לחייב יהודי לעבוד בשבת.
העניין פה זה ערוץ הספורט שרוצה לשדר את הליגה.

ערוץ הספורט יכול להתחשב גם באלפי דתיים ומסורתיים שרוצים לראות כדורגל. אני בעד טלוויזיה, אני גם מרגיש שליגה א' נהייתה יותר מסוקרת מהליגה הלאומית. כל אחד רוצה תקשורת, אנחנו חיים מזה, זה ברור לי. מה קרה? חצי שעה יותר מוקדם וכולם ייהנו ולא יוסי זוזוט ולא חרטא.