שוטר פורטוריקני ושמו מנחם מנדלה

מדוע החליטו הורי השוטר לתת לו שם היהודי? • קבלו הצצה לסיפור שהכה גלים בקרב יהודי ארה״ב.

שעת אחה"צ בדטרויט שבמישיגן. בני זוג דתיים יוצאים משדה התעופה ברכב שכור, בדרכם לחתונה של מכר, המתקיימת בעיר. ניידת משטרה יוצאת מקרן הרחוב, והשוטר מסמן להם לעצור בצד הדרך, בשל עבירת תנועה פעוטה כלשהי.

"אנחנו לא מכאן", מנסים בני הזוג להצטדק. "אנחנו אורחים בדטרויט ולא מכירים את הכבישים".

השוטר האפרו אמריקני אינו מתרשם מדבריהם: "אתם מניו יורק?" הוא שואל.

– כן.

– אתם חסידי חב"ד?

– כן, מאיפה אתה יודע?

– אני יודע לזהות חסידי חב"ד כי אני קרוי על שם הרבי מחב"ד. קוראים 'מנחם מנדלה'.

בני הזוג ההמומים לא האמינו למשמע אוזניהם. אתה? השוטר הגוי קרוי בשם יהודי? איך? מה לך ולחב"ד?

– "הסכיתו ושמעו", אומר להם השוטר, "לפני עשרות שנים ההורים שלי גרו בניו יורק, ואבי היה עובד כנהג מונית. פעם אחת הוא הסיע שני רבנים יהודיים שסיפרו לו שהם בדרך לרבי הצדיק מחב"ד, כדי להתייעץ אתו ולקבל את ברכתו.
– 
"אבא שאל אותם איך זה עובד ומה צריך לעשות כדי שהרב יברך אותך, והם השיבו לו שלא עושים כלום, רק מספרים לרב מה קשה לך, מה מציק לך, ומבקשים ממנו שיברך.

"ומה עוזרת הברכה  שלו? היא עוזרת בהכל. כי הצדיק מקפיד בכל רגע מהחיים שלו לעשות את רצון הקדוש ברוך הוא. הוא בכל רגע נתון חושב 'איך אני יכול לעשות את מה שה' רוצה ממני'. אז כשהצדיק מבקש משהו מהקדוש ברוך הוא, ה' מחזיר לו בחזרה ועושה את רצונו.

"רגע לפני ששני הרבנים יצאו מהמונית, אזר אבא שלי אומץ, ושאל אותם אם גם הוא, כמי שאינו יהודי, יכול לבקש מהרבי ברכה. הם השיבו לו בחיוב, הרבי מברך גם מי שאינם יהודים.

"אבא החנה את המונית על ידי ביתו של הרבי, ועמד בתור יחד עם הרבנים כדי לקבל את ברכתו. כשהגיע התור שלו הוא סיפר לרבי שהוא נשוי כבר שנים רבות, ולא זכה לילדים. הוא מבקש מהרב שיברך אותו ואת אמא שלי שיזכו לילד משלהם. הרבי חייך אליו ובירך אותו, ואכן כעבור פחות משנה כבר נולד להם ילד, שזה כמובן אני בעצמי, השוטר ממישיגן.

לנוכח הנס שאירע להם, וכאות הכרת תודה לרב שבירך אותם, החליטו ההורים שלי לקרוא לבן שלהם על שמו של הרבי, וקראו לי 'מנחם מנדלה'.

"ואם אתם לא מאמינים לי, הנה הדרכון שלי, הסתכלו בו ותראו שזה באמת השם שלי".