קדימה צעד!

רוח הלחימה' היא החלק הבסיסי והיסודי בכל מערכה צבאית. מעולם לא קרה שצבא יצא למלחמה ושב עטור ניצחון, אם חייליו יצאו מלכתחילה כשראשם מושפל, וכשהם בטוחים שהם עומדים להיכשל. הצעד הראשון בדרך לניצחון הוא היכולת להאמין בכוחות וביכולות שלך.

הדברים נכונים לגבי מלחמה גשמית, בעולם הזה, והם נכונים שבעתיים כשמדברים על מלחמה רוחנית – נגד היצר הרע.

כלל גדול קבעו חכמי המוסר: אם הקדוש ברוך הוא נותן לנו ניסיון, אם הוא שולח לנו את היצר הרע שמפתה אותנו בפיתויים עצומים, סימן שיש לנו את היכולת להתגבר על הניסיון הזה. אלוקים לא נותן לאדם משימה שהוא לא מסוגל לעמוד בה. הוא לא מבקש מאתנו שנהיה מלאכים או גיבורי על. הוא ברא אותנו בני אדם, בשר ודם, והעניק לנו כוחות להלחם ביצר הרע.

אבל היצר הרע, שנקרא 'מלך זקן וכסיל', כלומר חכם וטיפש בו זמנית, מנצל את החכמה שלו כדי להיאבק בנו, וכמו כל גנרל מוכשר, לפני שהוא בא אלינו עם ניסיון ומנסה להפיל אותנו ברשת שלו, הוא קודם כל מרעיל את המחשבות שלנו, גורם לנו לחשוב שאנחנו חלשים, שאין לנו כח להילחם בו. רק אחרי פעולת הריכוך והכתישה הזאת, אחרי שהוא מוציא לנו את האוויר מהמפרשים, וגורם לנו להפוך לשבריריים וחלשים, רק אחרי כך הוא יכול לנצח אותנו.

**
לפעמים יושב אדם וחושב לעצמו: איך אני יכול להתגבר על היצר הרע? איך? הרי אני כזה אדם חלש ושפל, כל כך הרבה חטאים ועבירות כבר עשיתי, אף פעם לא הצלחתי לנצח את היצר הרע. כבר חודשים שאני לא מתפלל, חצי שנה שלא למדתי תורה, אין לי כח כבר לשמור על העיניים ועל קדושת הברית. אין לי כח!!

אדם כזה איך יוכל להילחם נגד היצר הרע? במלחמה הפסיכולוגית הוא כבר הובס, וברגע שמגיע קרב ממשי כלשהו, הוא נכנע בלי להילחם בכלל. היצר הרע רק קורא לו "הרם עיניך רגע והבט לשם", והוא כמו עבד צייתן שומע בקול היצר הרע. היצר אומר לו: "עזוב אחי, חבל לך על המאמץ, אתה לא תצליח השבת להימנע מלעשן סיגריות", והוא כמו שפוט של היצר הרע, מאמין לו ומעשן רגע אחרי כניסת השבת, בלי לנסות להתאפק, בלי שום מאבק.

אז מה עושים? מה עונים ליצר הרע?

הדרך הטובה ביותר היא לחלק את המערכה לקרבות קטנים וקצרים. כך קל יותר לצבור ניצחונות ולחזק את רוח הלחימה.

ניקח לדוגמה את המקרה שבו אדם מתקשה להימנע מעישון סיגריה במשך השבת.

אפילו המכורים הקשים ביותר שאינם יכולים בלי לעשן, מסוגלים לשמור על מתכונת של 'שעה כן שעה לא'. אם אתה באמת מאוד מאוד רוצה לשמור שבת, תתחיל. תתחיל משעה אחת, שבת הבאה תוסיף עוד אחת. אתה מסיים את הסיגריה, אל תכבה אותה תן לה להיכבות לבד, כי הכיבוי גם הוא אסור. תצבור ניצחונות קטנים, ולאט לאט תראה שהמלחמה הולכת ונהיית קלה יותר.

כך גם בשמירת העיניים, כך גם בשמירת הברית, בתפילה ובלימוד תורה. אם אתה מרגיש שהכוחות שלך גמורים, שאין לך שום אפשרות להלחם עוד ביצר הרע, צא לקרבות קטנים ונקודתיים. בכל פעם תכבוש רק מטר אחד נוסף, תחגוג את הניצחון וצא לכבוש עוד מטר אחד.

הניסיון מראה שכל מי שיוצא למלחמה מתוך אמונה בצדקת הדרך, ומתוך הבנה והחלטה שהוא מוכן להשקיע כמה מאמץ שיידרש, וכמה זמן שיידרש. מובטח לו שיגיע להישגים נאים בסופו של המאבק.