יש לי אהבה, והיא תנצח!!

"יש לי לב רחב", אמר לי פעם יהודי שנכשל באיסורים חמורים. "אני פלרטטן חסר תקנה. זה לא משהו שאני רוצה בו, זה לא בגלל שאין לי יראת שמים. ככה אני. כבר שילמתי על זה בחיי הנישואין שהתפרקו לי, אני לא מצליח להחזיק מעמד עם בת זוג אחת לאורך זמן. תמיד זה בסוף מתפרק כי האהבה שלי מתפשטת בלי גבול. אני לא מסוגל להגביל אותה. מה אתה רוצה? שאני אלך נגד הלב שלי? כמה זמן אפשר להתעלם ממה שהלב אוהב?…".

שאלה טובה, נכון? אבל שימו לב לשאלה המוחצת ששאל אותי אותו יהודי: "אם באמת אסור לי לאהוב נשים אחרות, אם באמת אסור לי להרגיש את מה שאני מרגיש, אז למה הקדוש ברוך הוא מכניס לי כאלו תחושות ללב? למה הוא ברא אותי עם כזה לב רחב עם אהבה מתפרצת? למה???".

את התשובה לשאלותיו של האיש הזה נמצא בדברי הבעל שם טוב הקדוש:

שום אהבה או שנאה שיש לנו בלב לא נבראה מעצמה, הכל בא מהקדוש ברוך הוא. הוא זה שברא את הלב שלנו עם כל הרגשות שמפעמים בו. אבל הקדוש ברוך הוא מכניס רק את הרגש, אנחנו אלו שמחליטים לאיזה כיוון לנתב אותו.

כשהקדוש ברוך הוא מכניס ללב שלנו אהבה, אנחנו מחליטים להיכן להפנות אותה. האם לקחת את כל האהבה ולהפנות אותה למקומות הנכונים, או לחלק אותה בין טוב ורע.
אם אתה מרגיש שהלב שלך אוהב משהו או מישהו, תבדוק את עצמך, האם האהבה הזאת היא אהבה טובה ונכונה, או שהיא אהבה אסורה ופסולה? אם היא פסולה, תדע שאתה מפנה את האהבה שיש לך בלב למקום הלא נכון. עצור רגע, ותתחיל לחשוב על דברים טובים לאהוב, תשקיע בהם את האהבה שלך. תיזכר בילדים שלך, באשתך, בהורים שלך, באחים ובאחיות, תאהב אותם. אל תיתן לרגש להתפרץ החוצה ללא בקרה. אל תיתן לו לעשות לך נזקים.

כמובן שהאהבה העליונה מכולן היא האהבה לבורא עולם ולתורה הקדושה. אדם צריך ואף חייב לאהוב את אשתו ואת ילדיו, זה חלק מרצון ה'. אבל צריך גם לאהוב את הקדוש ברוך הוא. להתגעגע אליו. לחשוב עליו, על כל הטוב שהוא מרעיף עלינו, על הקשיים שהוא מציב בפנינו כדי לחשל אותנו וכדי לתת לנו שכר גדול בגן עדן. אם נתרגל להקדיש לכך מחשבה פעם פעמיים ביום, נגלה עד מהרה שהלב שלנו גדוש באהבה לקדוש ברוך הוא. הלב מתגעגע אליו, רוצה בקרבתו. ובכל פעם שנראה שהרגש זוחל לכיוון הלא נכון, נעורר מחדש את האהבה לקדוש ברוך הוא, למשפחה שלנו, לדברים טובים.

במקום להטיח את הראש בקיר ולנסות לעצור את האהבה הפסולה, אומר הבעל שם טוב, עדיף פשוט להפנות אותה למקום הנכון. להודות לקב"ה שעורר את האהבה בלב שלנו, ובד בבד לאהוב את האנשים הנכונים, ואת המטרות הנכונות.

הדברים נכונים לא רק לגבי אהבה, אלא גם לכל שאר המידות והרגשות. אם אתה בחור תוסס ונמרץ, סימן שאתה מלא אש. מלא וגדוש במרץ. במקום להשקיע את האש הזאת בדברים אסורים או לא ראויים, תלמד תורה בהתלהבות, תקים ארגון חסד, תן ללב שלך לעשות את מה שהוא אוהב, אבל בכיוון החיובי והנכון.

אם אתה חייב תמיד לנצח בוויכוח, מסתבר שהתברכת במידת ה'נצח'. אתה אוהב להתנצח, אדרבה, תשקיע את זה במקומות הנכונים, תתנצח עם היצר הרע, אל תיתן לו לנצח אותך אף פעם. תשקיע בלימוד התורה, תתווכח עם החברותא שלך, תן לו בשיניים, תביע את דעתך על הסוגיה ותתווכח בכל הכוח, עד שתשכנע אותו או שהוא ישכנע אותך.