הפתעה באשקלון: הישיבה שהצליחה מעל למשוער

20 נערים אשקלונים הפכו בחודשים האחרונים מתלמידי תיכון לבחורי ישיבה • מדי ערב הם מארחים את החברים שלהם שעדיין לומדים בתיכונים בעיר, אבל רוצים גם ללמוד תורה • הרב חיים גולדברג מספר

לפני חצי שנה אף אחד לא היה מאמין לכם אם הייתם מספרים לו שבאשקלון תקום ישיבה המורכבת במלואה מתלמידים הלומדים בבתי הספר התיכוניים בעיר.

אבל הדמיון הפך למציאות והבלתי ייאמן הפך למוחשי: לא פחות מ-20 נערים שלפני חצי שנה עדיין למדו במוסדות החינוך הממלכתי באשקלון, הפכו מאז לתלמידי ישיבה בהרכב מלא. הם באים לישיבה בשעות הבוקר, עוד לפני תפילת שחרית, ונמצאים בה במשך כל היום. חלקם אפילו ישנים בפנימייה הצמודה לבית המדרש, ונשארים כל הזמן במתחם הישיבה, למעט ביקורים קצרים מדי פעם בבתי ההורים.

"הכל התחיל מהרב יעקב בייטלר", מספר הרב חיים גולדברג מרבני 'אחינו'. "הרב בייטלר מתגורר בכלל בירושלים, ויש לו אומנם ניסיון רב בחינוך ובלימוד תורה לצעירים, אבל הוא מעולם לא חשב שיום אחד הוא ילמד תורה באשקלון לצעירים שזה עתה החלו את דרכם כחוזרים בתשובה.

"הרב בייטלר קיבל הוראה מגדולי ישראל שהנחו אותו לפתוח ישיבה לבעלי תשובה באשקלון. הוא לא ידע איך עושים את זה, ובצר לו פנה לארגון 'אחינו', שכמובן נרתם במלוא המרץ כדי להעמיד את הישיבה על תילה.

"למערכה גויס גם הרב מנחם רוזן, תא"ל במיל' שהספיק לצבור הרבה מאוד שנות חינוך מאז פרש משירות הקבע הממושך שלו. וכך, יחד עם צוות איכותי של רבני 'אחינו' יצאנו לדרך כשעל המלאכה מנצח ידידנו הרב אברהם ביטון, מרבני 'אחינו' ופעיל ותיק באשקלון.

"ההתחלה היתה צנועה. לא חשבנו שיהיו בישיבה בחורים רבים, הכנו מסגרת תקציבית ונערכנו לישיבה של כעשרה בחורים, אבל ההצלחה היתה מעל ומעבר למשוער. ברוך ה' בישיבה לומדים היום 20 תלמידים קבועים שהחליטו להקדיש את השנים הקרובות ללימוד תורה, ועליהם נוספו עוד כ-15 בחורים נוספים מתושבי אשקלון שעדיין לומדים בבתי ספר תיכוניים, אבל באים אחה"צ או בערב לישיבה כדי להתבשם מעט מהטעם המתוק של לימוד התורה. הם מכונים על ידינו 'אורחים', למרות שהם אורחים קבועים שמגיעים מדי יום".

הרב גולדברג מוסיף כי גם בשבתות יש פעילות יפה מאוד בישיבה, עם צעירים רבים שמגיעים לעשות שבת בישיבה, לחוש פעם אחת את הטעם המיוחד של שבת כהלכתה בישיבה בה לומדים תורה רוב שעות היממה.

"אפילו ב'בין הזמנים', בחופש שבחג הסוכות וקצת אחריו, הפעילות כאן לא פסקה לרגע", הוא מספר. "הרב אברהם ביטון לקח תלמידי ישיבות ותיקים המתגוררים באשקלון ששבו לביתם לרגל חופשת 'בין הזמנים', ובמקום לנוח ולטייל, הם החליטו לנצל את החופשה שלהם כדי ללמוד תורה עם צעירים מתחזקים שעדיין צריכים עזרה צמודה בלימוד התורה".

"ושלא תחשבו שמדובר כאן בחבר'ה שלא יודעים ללמוד", מגן הרב גולדברג על כבודם של התלמידים בישיבה: "יש כאן בחורים עם ראש מעולה, הם מתקדמים בקצב מדהים, וכמה מהם כבר הספיקו אפילו למסור שיעור בפני חבריהם, חודשים ספורים לאחר שהתחילו ללמוד בפעם הראשונה תלמוד בבלי. אם הם יתמידו בדרכם, וזה בהחלט נראה שזה מה שהם יעשו – הם יצמחו בעזרת ה' לגדולים בתורה", הוא מסיים.