בלי אייפון ופלייסטיישן

ישיבה? במקום חרדי? זה נשמע כזה שחור ומרוחק. מקום שבו אין טלוויזיה, לא מבינים שם כלום בכדורגל, לומדים תורה ברמה גבוהה במיוחד, אבל האמת היא שזה משהו אחר • הרב מיכאל ברלין במאמר מרתק

נשיאל מתגורר ביישוב קטן בדרום הארץ, אי שם בין ירוחם ודימונה, במקום שממנו צריך לנסוע כברת דרך צפונה עד שמגיעים לבאר שבע.

בבית הוריו של נשיאל שומרים על כשרות, ואפילו מקפידים שכל המשפחה תשב יחד לארוחה חגיגית בשישי בערב. משפחה מסורתית טיפוסית.

כשנשיאל התחיל להתעניין יותר בלימוד התורה ובקיום המצוות, ההורים שלו דווקא די התלהבו מהרעיון. מה יותר טוב מילד צדיק בבית? תלמיד חכם שידע קצת מעבר למה שמלמדים בבית הספר הממלכתי, אולי יום אחד הוא יהפוך לרב אמיתי שפוסק הלכות ונושא דרשות בפני קהל רב?

נשיאל מקבל את כל התמיכה, הוא מנצל אותה היטב והולך למדרשיה מדי ערב, רוכש עוד ועוד ידע תורני, מתרגל ללמוד בכוחות עצמו, לומד בכל שבוע את פרשת השבוע מתוך החומש, משלים את הידע שלו בלימוד הלכות ועושה צעדים גדולים מאוד של התקרבות לתורה.

אבל ללכת לישיבה הוא מפחד.

ישיבה? במקום חרדי? זה נשמע כזה שחור ומרוחק. מקום שבו אין טלוויזיה, לא מבינים שם כלום בכדורגל, לומדים תורה ברמה גבוהה במיוחד, עם דרישות גבוהות מהתלמידים, בלי משחקים ובלי סיפורים.

זה נשמע לו כבד מאוד.

אבל הכי קשה זה להתנתק מהמחשב והאינטרנט, בלי אייפון ובלי פלייסטיישן. ומה עם הסדרות שהוא באמצע לראות? מה קורה עם עדכוני הספורט השוטפים? איך הוא יתעדכן בתוצאות הדרבי התל אביבי או במשחקי אליפות אירופה?

את השאלות הללו הפנינו אל הרב מיכאל ברלין, ראש הישיבה לצעירים, במודיעין עילית. זו ישיבה המיועדת לתלמידים הבאים מרקע דומה לזה של נשיאל, חלקם גדלו בבתים שבהם לא שומרים תורה ומצוות, חלקם באים מבתים בהם שומרים מצוות אך הילד למד במסגרת שלא הכינה אותו ללימוד בישיבה 'רגילה', והוא צריך לעבור את כור ההיתוך של הרב ברלין לפני שיהיה מוכן להשתלב בעולם הישיבות הכללי.

"אספר לכם סיפור שאירע לפני יומיים", פותח הרב ברלין את תשובתו. "ביום חמישי האחרון הודעתי לתלמידי הישיבה, שבשונה ממה שהיה מקובל עד כה שהבחורים חזרו הביתה ביום שישי והגיעו לישיבה ביום ראשון בבוקר, אני משנה את הכללים. מעתה הבחורים ישובו לבתיהם ביום חמישי בערב, ויגיעו לישיבה במוצאי שבת. זאת, כדי להתחיל את השבוע ברגל ימין, כשביום ראשון בבוקר כולם כבר נמצאים דרוכים וערניים, ואנחנו לא צריכים להתמודד עם איחורים ועם תלמידים שמגיעים עייפים ולא מרוכזים.

"רוב התלמידים בישיבה קיבלו את הידיעה בשוויון נפש. חלק שמחו, חלק לא אהבו את הרעיון, אבל כולם השלימו עם ההחלטה.

"אחד הבחורים הגיב בצורה שונה לחלוטין: 'הרב' הוא אמר לי, 'אני לא יכול להגיע במוצ"ש. זה הזמן שלי בשבוע שבו אני משלים את כל מה שהפסדתי כל השבוע. את כל פרקי הסדרות ששודרו בטלוויזיה בשבוע אני רואה במוצאי שבת, חלק ממשחקי הכדורגל וכו', אני לא יכול להגיע לישיבה. זה קריטי מבחינתי ואם הרב לא מוותר לי על זה אני אשאר בבית וזהו. לא אבוא יותר לישיבה".

"לרגע אחד התלבטתי מאוד. מדובר באחד התלמידים הכי מוצלחים בישיבה. הוא 'מתמיד' אמיתי, יודע ללמוד כמו תלמיד ישיבה ותיק, הוא כאן כבר שנה רביעית ובהחלט מושא לגאוות הישיבה על בחור רציני כזה שהעמדנו מתוך התלמידים שלנו.

"האם בגלל ההחלטה שהוא צריך לחזור במוצאי שבת כדאי להעמיד בסכנה את עצם ההמשך של הבחור הזה בישיבה?

"לאחר חשיבה נוספת והתייעצות עם חברי לצוות החינוכי החלטתי שאני לא נכנע. ההחלטה שלי היא שכל הבחורים חוזרים במוצאי שבת, ואני לא משנה את דעתי. הודעתי לבחור הזה שאם הוא יחליט שלא להגיע לישיבה אני מאוד מאוד אצטער על כך, ושאני מאוד רוצה שהוא ימשיך אתנו הלאה, אבל את דעתי לא אשנה.

"ביום חמישי בערב נסעו הבחורים לבתיהם, ואני ליוויתי במבטי את הבחור הזה, תוהה בלבי אם הוא יחזור במוצאי שבת או לא. הערכתי שהוא יחזור אבל ידעתי שיש סיכון קטן שזה לא יקרה, אבל לשמחתי הרבה במוצאי שבת הוא הגיע לישיבה כמו כל הבחורים האחרים, התכונן לשינה ונשכב לישון.

"ביום ראשון בצהרים הוא ניגש אלי ואמר לי: "הרב אני רוצה לומר לך תודה רבה. זאת הפעם הראשונה שאני מרגיש כל כך נפלא ביום ראשון. אני פשוט מכור לסדרות טלוויזיה ולאינטרנט, כל מוצאי שבת הייתי יושב כמעט עד הבוקר על יד המחשב, לא ישנתי מספיק, הגעתי עייף והראש שלי היה עסוק עדיין בסדרות שראיתי בלילה, יום ראשון לא היה יום מוצלח ובעקבותיו גם בשאר ימי השבוע היה לי קשה יותר להתרכז ולהשלים את החומר שהפסדתי.

"אבל היום אני מרגיש נהדר. ישנתי טוב בלילה, הראש שלי נקי מהעלילות של הסדרות, וההרגשה יוצאת מן הכלל".

"הסיפור הזה אינו יחיד במינו", מספר הרב ברלין. "כל אחד מתלמידי הישיבה שלנו התמודד עם מצב דומה כשהוא נכנס לישיבה. כולם כאן הגיעו והתנתקו מחיי האינטרנט והטלוויזיה. לכולם זה היה נראה קשה מאוד לפני שזה קרה, וכולם מרגישים עכשיו יותר טוב, אחרי שהם נגמלו, לפחות באופן חלקי מכל האמור.

"צריך להבין", מוסיף ראש הישיבה, "ללכת לישיבה לא יעשה לכם את החיים יותר קשים. ההיפך הוא הנכון, זה רק יקל עליכם! בחור שרוצה באמת להתחזק ולשמור מצוות, קשה לו מאוד לעשות זאת כשהוא נמצא בבית בו מנהלים אורח חיים מסורתי. יש כל כך הרבה ניסיונות בכל רגע, בארון יש ממתקים בכשרות לא הכי מהודרת, בסלון יש מסך טלוויזיה ענק עם סרטים ותוכניות מרתקות, כשצניעות לא ממש משמשת נר לרגלי השחקנים והמגישים, בחוץ יש חברים לא דתיים שעלולים לגרור אותך לרמה הרוחנית שלהם במקום שהם יעלו לרמה הרוחנית שלך, ולפעמים גם בתוך הבית עצמו יש אחים ואחיות שמביאים חברים וחברות והאווירה לא הכי מעודדת להקפיד על כל המצוות.

"הישיבה חוסכת לך את כל הבעיות האלו, את כל הניסיונות הקשים. היא מכניסה אותך לאווירה של קיום מצוות, זה הופך להיות חלק מסדר היום, חלק מהחיים, לא משהו שצריך כל רגע להילחם עליו.

"לנוכח כל האמור", מסכם הרב ברלין את דבריו, "ההמלצה שלי לנשיאל היא: אל תחשוב פעמיים, צור כבר עכשיו קשר עם רבני 'אחינו' ותבקש מהם שישבצו אותך בישיבה שמתאימה לרמה התורנית והרוחנית שלך, מתוך מטרה ברורה להמשיך ולטפס עד שתגיע בעזרת ה' לישיבות הטובות ביותר שקיימות בארץ, ואולי באמת יום אחד אתה תהיה רב גדול בישראל, מאות ואלפים ינהרו לשמוע את הדרשות שלך, ויצעדו לאור הפסיקות שלך בהלכה".