עושים חיים בקרית גת

הרב עקיבא זלצברג מספר על הישיבה הקדושה בקרית גת • ״מגיעים לכאן תלמידי תיכון, ויוצאים מכאן תלמידי חכמים״.

יותר משש שנים קיימת הישיבה הקדושה – קרית גת. את דרכה החלה הישיבה במושב איתן הסמוך לקרית גת. רב היישוב, הרב מדאר זצ"ל, שהיה תלמיד חכם עצום וחיבר כשישים ספרים תורניים, הוא זה שעודד את הקמת הישיבה ואת פעילותה ביישוב לאורך השנים.

בתחילת שנת הלימודים הנוכחית העתיקה הישיבה את מקום הפעילות שלה ממושב איתן לקרית גת. לשם כך נשכרו שני קוטג'ים רחבי ידיים, שהפכו לישיבה תוססת ופעילה. התלמידים נהנים מפנימייה ברמה גבוהה, שלוש ארוחות מלאות מדי יום, לימוד עיוני חווייתי, פעילויות הפוגה הכוללות בין היתר משחקי כדורגל וכדורסל, טיול חווייתי פעם בחודש ועוד.

"יש לנו כאן כ-25 תלמידים בישיבה בגילאי 15 עד 19", מספר הרב עקיבא זלצברג מירושלים שמדרים בכל יום עד קרית גת, ומשקיע את כל כוחותיו בהצלחת ושגשוג התלמידים.

"רובם באים אלינו כשהם תלמידי תיכון רגילים לכל דבר. אין להם רקע של לימוד תלמוד בבלי במשך שנים וכדו'. בדרך כלל מדובר בצעירים הצמאים לרוחניות וליהדות, שהשתתפו במשך תקופה בשיעורים המתקיימים במסגרות של המדרשיות השונות, והחליטו שהם רוצים ללכת עם זה קדימה, להפוך לתלמידי חכמים אמיתיים".

הרב זלצברג מספר שהתלמידים באים מכל רחבי הדרום. חלקם מתגוררים בקרית ובמושבים הסמוכים, וחלקם מגיעים מערים רחוקות יותר כמו אשקלון, אשדוד, באר שבע ודימונה.

התלמידים באים למעשה מבתים שאינם שומרי מצוות. איך הם מתמודדים עם משפחה שאינה שומרת כשרות ושבת? אפשר להיות ילד דתי להורים שאינם דתיים?

"אפשר לחלק את זה לחוזרים בתשובה 'טריים' לבין כאלו ותיקים יותר. קורה הרבה שבחור עובר תהליך של חזרה בתשובה, וההורים בהתחלה לא לוקחים אותו ברצינות", אומר הרב זלצברג. "הם חושבים שזה סתם שיגעון חולף או התלהבות שתתפוגג במהרה. בשלב הזה הילד צריך הרבה כח כדי להתגבר על כל הקושי, ולהימנע מאכילת מאכלים שאינם כשרים, תוך שהוא מקפיד כמובן לכבד את ההורים ונזהר מאוד מאוד שלא לפגוע ברגשותיהם ובכבודם.

"בשלב השני, אחרי עשרה חודשים או שנה, ההורים מפנימים שהילד שלהם לא יאכל בשר שהתבשל בכלי טריפה, ושאם הם לא יפרידו בין חלב לבשר, הילד שלהם יישאר רעב. כשההורים מפנימים את זה, בדרך כלל הם גם מתאימים את המטבח לדרישות ההלכה, או מוצאים פתרונות ביניים כמו בישול מנה נוספת בכלים כשרים עבורו וכדו'. הרי בסופו של דבר ההורים רוצים שהילד יאכל, ועמוק בלב פנימה, כל אמא רוצה לדעת שהבן שלה לומד תורה ומקיים מצוות. ברוב המקרים ההורים מתגאים בילד שלומד בישיבה ומצליח, גם אם זה לא בדיוק מה שהם חשבו שהוא יהיה.

"אבל יש גם מקרים שבהם ההורים לא מתפשרים גם אחרי שנה ויותר. היו לנו כאלו תלמידים שהתמודדו עם משפחות פחות גמישות. גם את זה אפשר לשרוד. נכון שזה לא קל, אבל זה אפשרי. באמצע השבוע הבחורים ממילא נמצאים בישיבה ומקבלים אוכל כשר ותנאים אופטימליים לשמירת מצוות. בשבתות הם אוכלים לחם וירקות, ובחגים אנחנו, אנשי הצוות החינוכי, מארחים אותם בבתים שלנו".

מה קורה עם בוגרי הישיבה? להיכן הם הולכים? לצבא? לישיבה? הם מקבלים הכשרה לחיים?

"הישיבה שלנו מלמדת תורה. זה הנושא העיקרי כאן וזה מה שמעניין את הצוות החינוכי ואת התלמידים עצמם.

"עם זאת, אנחנו מאפשרים למי שמעוניין בכך להשלים את הלימודים לתעודת בגרות, יש מורה מקצועי שמגיע בשעות הערב מספר ימים בשבוע, ומקדם תלמידים באופן פרטי במתמטיקה, אנגלית ומקצועות אחרים.

"הבוגרים ברובם המכריע ממשיכים בישיבות קדושות במגזר החרדי. מכאן לא יוצאים, עוברים. עוברים לישיבה אחרת, כדי להתקדם ולהשתלם עוד ועוד בלימוד התורה. מי שרוצה ללכת לצבא יכול כמובן לעשות זאת, אנחנו לא כובלים את ידיהם של התלמידים, וכל אחד מהם למעשה בוחר לעצמו את הדרך שלו בחיים".

האם התלמידים מסוגלים להגיע לרמת לימוד תורה של נער חרדי שלמד משניות ותלמוד בבלי עוד בבית הספר היסודי?

"בוודאי. לכאן מגיעים תלמידי תיכון, ויוצאים מכאן תלמידי חכמים. כל תלמיד שיוצא מכאן אחרי מספר שנות לימוד, אינו נופל ברמתו מתלמיד ישיבה 'רגיל' שלמד בתלמוד תורה בשנות הילדות שלו. זה לא קורה ביום אחד, זה לוקח זמן, אבל בסופו של דבר כולם מגיעים לרמה גבוהה מאוד בלימוד.

"לשם כך אנחנו משקיעים מאמצים מרובים. יש כאן מספר פעילים מארגון 'אחינו', אברכים תלמידי חכמים שלומדים עם הבחורים בשעות הבוקר. אחה"צ הפעילות הופכת יותר תוססת כשבאים גם 'אורחים', צעירים שמשתתפים בלימוד רק אחה"צ, ובבוקר הולכים לבית הספר הממלכתי, גם הם כמובן נהנים מליווי צמוד של אנשי 'אחינו', פעילים מסורים בלב ונפש שיודעים להכניס את התיכוניסטים בסוד העניינים ולהוביל אותם בדרך להפוך לתמידי חכמים.

"המסר שלי לקוראים", מסיים הרב זלצברג, הוא מאוד פשוט: אל תפחדו. מי שחשקה נפשו בלימוד התורה, מי שרוצה לטעום את הטעם הזה של לימוד התורה, מי שרוצה לראות ולהרגיש את חייו יהודים לאורך כל הדורות, ואיך חיים היום מאות אלפי יהודים שומרי תורה ומצוות – מוזמן לבוא ולבקר אצלנו בישיבה. אנחנו כאן, מחכים לכם".