ברית מילה לתוך הלילה

רגע לפני שקיעה קפצתי לכביש הסואן ועצרתי בגופי רכב אמריקאי נוצץ, הנהג לא הבין לאיזו הרפתקה הוא נכנס, אך את היום הזה הוא לא ישכח כל חייו • המוהל הרב אברהם סלים בסיפור מיוחד ל׳אחינו׳

יום אחד כזה הוזמנתי לשתי בריתות שנערכו בשעות אחה"צ המאוחרות, וכל אחת מהן נערכה בקצה האחר של העיר נתניה. היה זה בחודש אלול ושקיעת החמה היתה בשעה 19:15. הברית הראשונה שהתקיימה בצפון העיר, התאחרה מאוד והסתיימה רק לקראת השעה 19:00 ומיד עם סיומה רצתי במהירות יחד עם עוזרי למכונית, כדי להגיע טרם תשקע השמש (אחרי שקיעת החמה אסור לערוך ברית ויש להמתין עד למחרת) לברית הנוספת שהיתה אמורה להתקיים בביהכנ"ס 'אליהו הנביא', בשכונת קרית נורדאו בצידה הדרומי של העיר. אולם לדאבוני היתה תקלה ברכב ולא ניתן היה להשתמש בו.

מאחר והיה זה בסמיכות ממש לכביש החוף, שהינו עורק תחבורה ראשי ומהיר לכיוון דרום, עשיתי מעשה של יאוש, ולנגד עיניו הנדהמות של עוזרי דילגתי מעל מעקה הבטיחות ונעמדתי לרוחב הכביש כשאני חוסם בגופי את מסלול הנסיעה כדי לאלץ את הנהג שיגיע לעצור. רכב אמריקאי מפואר הגיע ממול ובלם בלית ברירה, הנהג פתח את החלון והחל בסדרה של צעקות אולם אני התעלמתי מכל מה שאמר, ולמול עיניו המשתאות של הנהג פתחתי את הדלת הקדמית שלצדו והתיישבתי, תוך כדי שאני מבקש מעוזרי להתיישב מאחור. בהתרגשות וחיפזון הסברתי לנהג ההמום כי אני חייב להגיע בתוך דקות מעטות לבית הכנסת אליהו הנביא כדי להכניס ילד יהודי בבריתו של אברהם אבינו עליו השלום!

הנהג, שלא היה נראה כיהודי שומר תורה ומצוות, קלט במה מדובר והחל נוהג במהירות שיא ובפראות רבה. הבטתי במחוגי השעון המתקדמים באכזריות ובמחוגי המהירות של הרכב שהגיעו למספרים מפחידים, עצמתי את עיני ואמרתי מזמורי תהילים. בתוך 8 דקות מהרגע שעלינו לרכב והנהג אומר לי: הרב הגענו !

נותרו עוד 4 וחצי דקות לשקיעת החמה.

הודיתי לנהג ופרצתי לי דרך בתוך הקהל שהיה נרגן וכועס מאוד ולא חסך ממני ביקורת על התנהגותי וחוסר אחריותי. מבלי לומר או להגיב על הקריאות שהפנו לעברי, קיימתי מיידית את מצוות הברית ובס"ד גדולה סיימנו את הברית כדקה וחצי לפני השקיעה.       

שמחתי הרקיעה שחקים על הסיעתא דשמיא הגדולה שהיתה לי ומתוך שמחה של מצוה הרביתי באמירת מזמורים יותר מהנהוג, לאחר מכן התנצלתי בפני ההורים והאורחים על האיחור ונשארתי לסעודת הברית.

בעיצומה של הסעודה הבחנתי בנהג שהביא אותי יושב באחד השולחנות המרוחקים, נגשתי אליו, הודיתי לו בשנית על החסד הגדול שעשה עימי ושאלתיו מדוע הוא ממשיך להתעכב? הוא אמר שימתין לי עד סיום הסעודה כי הוא מבקש להסיע אותי למחוז חפצי! לא הרגשתי בנח מכך והפצרתי בו שלא להמתין לי אולם כל הפצרותיי לא הועילו והוא נשאר עד סוף הסעודה להמתין לי. בדרך סיפר לי כי הוא בן 45 וטרם זכה להקים בית בישראל ומאחר וראה את מסירותי הרבה לקיום מצוות המילה בעתה ובזמנה, הוא מבקש שאברך אותו שיזכה לזיווג הגון במהרה.

בשמחה רבה הנחתי ידי על ראשו וברכתיו מעומק הלב, שבזכות המצוה הגדולה שהתקיימה בזכותו, ובזכות החסדים שעשה עמי באותו יום, יזכה במהרה למצוא את זיווגו הנכון ושיזכו בעזרת ה' גם לפרי בטן במהרה.

כעבור מעט יותר משנה מצלצל הטלפון בכיסי ואני שומע:  "הרב, מדבר שמעון, הנהג שלקח אותך לברית בבית הכנסת אליהו הנביא לפני שנה, הברכה שלך התקיימה במלואה ואני מזמין אותך להיות המוהל בברית של בננו בכורנו".

לא היה גבול לאושרי וגיליתי את הכח העצום שיש בפה של כל אדם. לו האדם היה יודע את הכח הרב שיש לו בפיו, היה נזהר שבעתיים בכל מילה שמוציא מפיו והיה משפיע שפע של ברכות לכל נצרך, ובפרט בעת שמחה של מצוה.