ואפילו בהסתרה: השגחה פרטית בפיגועי תופת

הרב פסח קרישבסקי שנפצע בפיגוע בירושלים לראש העיר ברקת: ״שמירת השבת תגן עלינו מפני האויבים״ • פצוע נוסף, הרב יום טוב נייהויז לילדיו: ״כבר אמרתם תודה לקדוש ברוך הוא?״

הרב פסח קרישבסקי עדיין מתאושש בבית הבראה בשכונת גאולה בירושלים. זרם של מבקרים פוקד את חדרו. קרישבסקי עמד בתחנת אוטובוס המרוחקת רק מאות מטרים מבית ההבראה, יחד עם רעייתו ועם בן הדוד שלו, הרב ישעיהו קרישבסקי. יחד אתם עמד אדם נוסף בתחנה הרב יום טוב נייהוז.

דקות אחדות אחרי הפיגוע ברח' מורדי הגטאות שבשכונת ארמון הנציב בירושלים, נקלעו מיודעינו לפיגוע ההמשך: מחבל שפל מהכפר ג'אבל מוכבר שבמזרח העיר, הגיע כשהוא דוהר על מכונית מסחרית של 'בזק', והתנגש בתחנה בה עמדו החמישה. את הרב ישעיהו קריבסקי הוא העיף באוויר, את פסח קרישבסקי הוא הפיל ארצה, וגם גם את נייהוז.

לאחר שהמכונית נעצרה, יצא המחבל כשהוא חמוש בסכין קצבים אימתנית, ותאוות רצח שפלה התנפל על הרב ישעיהו קרישבסקי, והכה בו שוב ושוב עם הסכין החדה, עד שיצאה נשמתו בטהרה.

בינתיים, הצליח בן הדוד, פסח קרישבסקי, להתרומם מהקרקע, ובשארית כוחותיו ניסה להחזיק את ידו של המחבל, למנוע ממנו להמשיך ולהכות עם הסכין ברב ישעיהו קרישבסקי. זה לא עזר לו. להיפך, המחבל שהיה שקוע במעשה הרצח, ניצל את ההזדמנות כדי לעבור לקרבן הבא, והחל להכות בסכין את הרב פסח קרישבסקי, מכה אחת בגבו ועוד חמש מכות בראשו הצליח המחבל להכות, עד שמאבטח שהגיע מהמכון הגיאולוגי הסמוך ירה בו מספר כדורים וחיסל אותו.

למרות המתקפה הרצחנית שדומה היה כי אי אפשר לצאת ממנה בחיים, הרב פסח קרישבסקי פונה מהמקום כשהוא בהכרה מלאה. הוא טופל ונותח בבית החולים וכעבור שבוע כבר שוחרר מבית החולים.

הפצוע השני בפיגוע, הרב נייהוז, גם הוא התאושש יפה, ואחרי תקופה של פיזיותרפיה הכרוכה בלא מעט ייסורים, הוא צפוי לשוב לאיתנו וליהנות מבריאות טובה בעזרת ה'.

למרבה הצער, הסיפור של שני הפצועים שגרתי למדי. הם לא הראשונים ולדאבוננו גם לא האחרונים שסובלים מטרור האסלאמי המכוונן נגד כל יהודי באשר הוא יהודי.

מה שמייחד את סיפורם של השניים זו הדרך בה הם הגיבו לפציעתם ולהרג חברם הטוב הרב ישעיהו קרישבסקי הי"ד.

בראיון לעיתון 'המבשר', הגיבו השניים כמו גיבורים אמיתיים: : "לשרוד כזאת התקפה רצחנית של מחבל עם כלי רצחני כזה, זה לא דבר מובן מאליו", אומר הרב פסח קרישבסקי. "היה כאן נס של ממש בתוך כל הצער והכאב על הירצחו של ר' ישעיהו, אסור לעצום עיניים ולהימנע מלראות את הניסים הגלויים".

אגב, ימים אחדים לאחר שנפצע ביקרו את קרישבסקי שני אורחים רמי מעלה: האחד הוא ביל דה באלזיו, ראש העיר ניו יורק, והאחר הוא ניר ברקת, ראש העיר ירושלים שאירח את דה בלאזיו וליווה אותו לביקור הפצועים בהדסה. במהלך הביקור פנה ר' פסח לברקת והציע לו הצעה יעילה למלחמה בטרור: "צריך לחזק את שמירת השבת", אמר לו, "מי ששומר על השבת, השבת תשמור עליו". אגב, שני ראשי העיר יצאו מהחדר בו אושפזו ר' פסח ור' יום טוב, כשהם מוקסמים מהארת הפנים של השניים, מההתייחסות שלהם לאירוע הכואב כל כך, כאל מעמד של קידוש ה' והארת פנים גלויה. כוחה של אמונה.

הפצוע השני, הרב יום טוב נייהויז, מתאר את הפיגוע כך שאלמלא היו נפגעים שני אנשים נוספים במקום, הוא עוד היה חושב שמדובר בכלל בפרס גדול שקיבל מבורא העולם.

חברו הטוב של נייהויז, הרב מנחם רבינוביץ, מספר לכותב: "ביום שישי, שלושה ימים אחרי הפיגוע, ביקרתי את ר'  יום טוב בדיוק כשהביאו את ארבעת ילדיו הגדולים לבקר אותו. כמה שהכינו אותם לכך שאבא שלהם נפצע פצעים קשים, ונראה מוכה וחבול, כשהם הגיעו הם ממש היו בהלם, לא הצליחו לדבר, ואבא שלהם מתיישב במיטה, מחייך אליהם חיוך רחב ושואל אותם: "קינדערלאך (ילדים), כבר אמרתם תודה לקב"ה על החסדים הגדולים שהוא עשה אתנו?! ראיתם איך הוא אוהב אותנו, איזה ניסים גדולים הוא עשה לי? הקב"ה הוא כולו טוב, רק טוב, אל תשכחו את זה לרגע".

"אני ברחתי מהחדר. לא יכולתי לעמוד שם בלי לבכות. זאת ההשקפה השניה, של ר' יום טוב עצמו ושל מי שמכירים אותו מקרוב. אין שאלות, אין תהיות, יש רק תשובה אחת ברורה: צדיק הוא ה', כי לעולם חסדו".