דתי יותר, מאושר יותר!

מחקר ישראלי חדש מגלה שיש קשר הדוק בין רמת האושר ורמת הדתיות של האדם • האוכלוסייה בבני ברק היא אחת המאושרות בעולם, למרות המצב הסוציו אקונומי הנמוך.

הדתיים מאושרים יותר, והחרדים עוד יותר משאר הדתיים. כך עולה ממחקר שערכו חוקרים ישראליים, בראשות הפרופ' אורן קפלן, אשר בדקו את רמת האושר בקרב תושבי אזורים שונים בישראל, וגילו נתונים מעניינים במיוחד.

 

המחקר מגלה שככל שאדם יותר מכיר תודה לסובבים אותו על הטובות שהם עושים לו, כך הוא יותר מאושר. מי שחושב שהכל מגיע לו, ואינו טורח להודות למי שעזרו לו, סייעו לו או סתם העניקו לו שירות בצורה נחמדה, הסיכוי שלו להיות מאושר נמוך יותר.

 

קפלן שאמר את הדברים בראיון ל'דה מרקר', נשאל גם האם יש קשר בין רמת הדתיות של האדם למידת האושר שהוא חש בממוצע. התשובה של קפלן היתה ברורה וחד משמעית: ככל שהקהילה דתית יותר ושמרנית יותר, כך עולה ממוצע האושר בקרב בני הקהילה.

 

"בני ברק היא אחת הערים המאושרות בעולם", מפתיע קפלן, "למרות המצב הירוד מבחינת הרמה הסוציו אקונומית.

 

יש אפשרויות רבות להסביר את הסיבה לאושר הזה. כמובן שהעובדה שאדם יודע שהכל בידי הקדוש ברוך הוא, ואנחנו רק עושים השתדלות תורמת רבות לרוגע הנפשי, לשקט ולשווה.

 

אך אם יורשה לנו נוסיף גם סיבה נוספת וחשובה לא פחות: דוד המלך אומר בתהילים, "פקודי ה' ישרים משמחי לב". לימוד התורה וקיום המצוות מעניקים לאדם שמחה ואושר. זוהי תוספת של שמחה על הרוגע הנפשי הנובע מעצם האמונה. מי שזכה והרגיש את מתיקות התורה, או את האור המאיר את נשמת האדם בעת שהוא מקיים מצווה בשמחה ובהתלהבות – יודע על מה אנחנו מדברים.