ואהבת לרעך – כמוך

״אני קצת מתקשה במצוות ״ואהבת לרעך כמוך״ אני אוהב מאד את כל מי שמסביבי, אבל את עצמי אני ממש לא אוהב... קשה לי לאהוב את עצמי כי אני מכיר את כל החסרונות שלי כל כך טוב, את היתרונות של יותר קשה להכיר...

ש. "אני קצת מתקשה במצוות "ואהבת לרעך כמוך" אני אוהב מאד את כל מי שמסביבי, אבל את עצמי אני ממש לא אוהב… קשה לי לאהוב את עצמי כי אני מכיר את כל החסרונות שלי כל כך טוב, את היתרונות של יותר קשה להכיר…

תמיד אומרים שקשה לקיים את המצווה הזאת כי איך אפשר לאהוב את כולם כמוך? אבל אני פשוט לא אוהב את עצמי…

ת. אולי הרחקת לכת בשאלתך. אתה שואל על אהבת הבריות, ומוטרד מכך שאין בכוחך לקיים את מצוות "ואהבת לרעך כמוך" בעוד שאתה אמור להיות מוטרד הרבה יותר מכך שאת עצמך אינך אוהב.

אדם שאוהב את עצמו הוא אדם שדואג לעצמו, הוא אדם שיפתח את נפשו, שישאף לשלמות, שיחתור להשיג את הטוב ביותר.

לאדם שלא אוהב את עצמו גם לא יהיה אכפת מגופו ומנפשו, הוא לא יוכל לחיות את החיים הגשמיים ובוודאי שלא את החיים הרוחניים.

איך יאהב את ה' ואינו אוהב את עצמו. איך יקיים את המצוות בשמחה ואינו יודע אהבה.

דומה שטעית בניסוח שאלתך. אתה בוודאי אוהב את עצמך, אחרת לא היתה השאלה מטרידה אותך, אינך אוהב את החסרונות שבך, וזה מה שמטריד אותך.

חז"ל קובעים הלכה בנושא של נגעי צרעת ש"אין אדם רואה נגעי עצמו", הוא חייב ללכת אל הכהן שיבדוק את הנגע שבעורו. ומכאן משליכים בעלי המוסר אל העיוורון המכה את האדם כשהוא רואה את החסרונות שבסובים אותו אך את החסרונות שלו הוא לא מסוגל לראות.

מה גדולה היא אפוא הזכות שלך שאתה מסוגל לראות את חסרונותייך, ובהחלט שאינך חייב לאהוב אותם, אדרבה, הכרה בחסרונותיך תביא לשאיפה לשלמות, ובתנאי שתזכור גם להביט אל מעלותיך, ובודאי שיש בך גם מעלות.

ומכאן, בקצרה ממש, לנושא של ואהבת לרעך כמוך. מצוות "ואהבת לרעך", איננה מצווה מופשטת שבאה לצוות על אדם שיאהב מישהו שהוא לא מרגיש כלפיו דבר. מדובר במצווה מעשית שמשמעותה "אכפתיות", כלומר שיהיה לי אכפת מהשני כמו שאכפת לי מעצמי. כמו שאתה רוצה שיכבדו אותך כך תכבד את הזולת, וכמו שהיית רוצה שישמרו על רכושך, כך תשמור על רכוש הזולת. ומתוך הבנה זו אנו מצווים במצוות רבות, כמו צדקה, השבת אבידה, לשון הרע ועוד ועוד.

כך שלא ממש משנה כמה אהבה יש בך לעצמך, עדיין כל עוד יש בך מודעות לעצמך ולרכושך, ואכפת לך, כך גם צריך להיות אכפת לך גם כלפי הזולת.

עוד

בקטגוריה

יראת שמים בלי לפחד יראת שמים בלי לפחד / חלק ב'

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.