תחילת שנה

ממתי בהיסטוריה היהודית נקבע א בתשרי כתחילתה של השנה הרי יש לנו מן התורה את א בניסן מדוע שונה א בניסן? וממתי נהפכה מהותו של א' בתישרי מיום תרועה ליום הדין? שלום רב!מעולם לא נאמר בתורה שא' בניסן הוא תחילת השנה,בתורה כתוב שחודש ניסן הוא החודש הראשון לסדר החודשים, אך זה לא אומר שהשנה מתחילהקרא עוד...

ממתי בהיסטוריה היהודית נקבע א בתשרי כתחילתה של השנה הרי יש לנו מן התורה את א בניסן מדוע שונה א בניסן? וממתי נהפכה מהותו של א' בתישרי מיום תרועה ליום הדין?

שלום רב!
מעולם לא נאמר בתורה שא' בניסן הוא תחילת השנה,בתורה כתוב שחודש ניסן הוא החודש הראשון לסדר החודשים, אך זה לא אומר שהשנה מתחילה בחודש זה. אנו רגילים לחשוב שהשנה צריכה להתחיל עם החודש הראשון, אך לפי התורה זה לא כך, יש סדר של החודשים ויש תחילת שנה. אלו שני דברים שונים שאינם תלויים זה בזה.
 
כבר בתורה ניתן לראות שראש השנה הוא יום דין, שכן ישנה מצוה מהתורה לתקוע בשופר ביום זה, ממשמעות לשון הפסוק נראה שתוקעים בשופר כדי שנזכר לפני הקדוש ברוך הוא, כלומר שביום זה הוא זוכר אותנו ואת מעשינו, וזה לשון הפסוק: "בחודש השביעי באחד לחודש יהיה לכם שבתון זכרון תרועה מקרא קודש" (ויקרא כ"ג, כ"ד).
 
עיקרי הדברים מפורשים בתורה שבעל פה:
 
העניין שראש השנה הוא יום הדין מוזכר במשנה במסכת ראש השנה (פרק א' משנה ב'): "בארבעה פרקים העולם נידון… בראש השנה כל באי העולם עוברין לפניו כבני מרון".
 
ומה שא' בתשרי הוא ראש השנה כתוב שם במשנה א': "באחד בתשרי – ראש השנה לשנים".
 
יש לכך עוד מקורות רבים בתורה שבעל פה.
 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.