תפילת הרבנים על קבר הצדיק בבלארוס; גם אתה יכול להצטרף

משלחת של רבנים צדיקים ותלמידי חכמים יוצאת לפני ראש השנה לתפילה מיוחדת על קברו של הצדיק הקדוש רבי ישראל מאיר הכהן, בעל ה׳חפץ חיים׳ • רוצה שיתפללו גם עליך: אמור פרק תהילים ורשם את שמך.

ימים אחדים לפני ראש השנה תפקוד משלחת של עשרות רבנים צדיקים ותלמידי חכמים את קברו של הצדיק הקדוש, רבי ישראל מאיר הכהן, בעל ה'חפץ חיים', מגדולי פוסקי ההלכה בכל הזמנים, ומהבולטים שבמנהיגי יהדות אירופה במאה הקודמת.

 

רבי ישראל מאיר הכהן נפטר לפני כשמונים שנה, וכ"ד אלול, ונטמן בבית העלמין שבפאתי העיירה ראדין, בה התגורר וממנה פעל במשך עשרות שנים.

 

במהלך ימי חייו כתב רבי ישראל מאיר עשרות ספרי הלכה ומוסר, הבולט שבהם הוא חיבורו 'משנה ברורה', שמהווה פירוש מקיף על ה'שולחן ערוך', ספר ההלכה הקובע והבסיסי לפיו נפסקת ההלכה בכל נושא ובכל עניין. ה'משנה ברורה', הפך לפירוש הדומיננטי ביותר על השולחן ערוך, ומאז הוצאתו לאור נוהגים פוסקי ההלכה בכל רחבי העולם לפסוק על פי עמדו כמעט בכל מקום ובכל נושא.

 

חיבור נוסף שחיבר הצדיק, ושעלו שמו הוא ספר ה'חפץ חיים'. זהו חיבור תקדימי של כל הלכות לשון הרע ורכילות. מה מותר לדבר ומה אסור לשמוע. הלכות אלו היו פזורות קודם בין מאות ספרים, ולא היו מבוררות דיין, עד שבא הצדיק וקיבץ אותן לחיבור שהתקבל בשמחה רבה בכל תפוצות ישראל, ונחשב כיום לאחד מרבי המכר הגדולים מבין ספרי היהדות. בגלל חשיבותו הרבה של חיבור זה, נקרא מחברו על שמו, ומכונה "החפץ חיים", למרות שכאמור הוא חיבר עשרות ספרים נוספים על מגוון נושאים והלכות.

קברו של החפץ חיים הפך מאז פטירתו למקום תפילה מפורסם, ותושבי העיירה ראדין והסביבה היו נוהגים להתפלל לידו בכל עת מצוא. עם פרוץ השואה האיומה ולאחר מכן ירידת מסך הברזל, הפך בית העלמין בעיירה לשמם וריק, ופסקה התפילה על הקבר הקדוש למשך עשרות שנים.

 

השנה, ביום ההילולא, תצא משלחת הרבנים הגדולה בטיסה ישירה לבלארוס, שם תעתיר בתפילה ובתחנונים על קברו של הצדיק, עבור כלל ישראל, בבקשה מבורא עולם שיברך אותנו בשנה טובה ומתוקה, שנה של שגשוג ופריחה, ביטחון והצלחה, נחת ושמחה.

 

המיוחד בתפילה זו, שהיא כוללת את כל מי שרק רוצה בכך. גם אתם יכולים ללחוץ כאן, ולצרף את שמכם ואת שמות קרוביכם כדי שהרבנים הצדיקים יתפללו עליכם על יד קברו של "החפץ חיים".

 

לשם כך, אתם לא צריכים לתת לנו או לרבנים שום תמורה. אנחנו לא מבקשים מכם דבר, רק בקשה אחת קטנה: אמרו פרק תהילים אחד עכשיו, ועוד פרק תהילים ביום ההילולא של הצדיק, בעת שהרבנים יתפללו עבורכם, שם, בעיירה ראדין שבבלארוס, ליד קברו של הצדיק הקדוש.

 

"מי האיש החפץ חיים, אוהב ימים לראות טוב, נצור לשונך מרע, ושפתיך מדבר מרמה".