מלאכת גוי

      שלום לרב! אני טס לחו"ל למלון שצריך לפתוח את הדלת בעזרת מפתח חשמלי( הבזק קטן של מנורת לד כך שהפעולה לכל הדעות מדרבנן) האם עדיף לפתוח בשינוי משום שזה צורך גדול ואי אפשר להשאיר את הדלת פתוחה או שעדיף לבקש מגוי בצורה ברורה? ( אבי אמר שעדיף לפתוח בשינוי כדי למנוע מבוכה)קרא עוד...

 

   

שלום לרב! אני טס לחו"ל למלון שצריך לפתוח את הדלת בעזרת מפתח חשמלי( הבזק קטן של מנורת לד כך שהפעולה לכל הדעות מדרבנן) האם עדיף לפתוח בשינוי משום שזה צורך גדול ואי אפשר להשאיר את הדלת פתוחה או שעדיף לבקש מגוי בצורה ברורה? ( אבי אמר שעדיף לפתוח בשינוי כדי למנוע מבוכה)

 

   

שלום רב
ראשית מה שכתבת שלכולי עלמא פעולה זו אינה אסורה מדאורייתא אינו נכון מפני שלדעת הרבה פוסקים יש בפעולה זו איסור דאורייתא משום מלאכת בונה בסגירת מעגל חשמלי, או משום מכה בפטיש. ומשום כך יש להיזהר מאוד במקומות אלו שלא להיכשל ח"ו באיסורי שבת החמורים, והטוב ביותר לעשות במצב זה הוא אכן להשאיר את הדלת פתוחה באמצעות הדבקת דבק על לשונית הדלת וכדו', ולהשאיר חפצים יקרי ערך בכספת שלא יהיה סיכון בכך. באם דבר זה לא אפשרי, אפשר להניח דבר מתוק בחדר ולומר לגוי שיש לך עבורו איזה דבר מתיקה שבכך יפתח את הדלת לצורכו ולא תהיה בזה אמירה לגוי (ובכך אולי תמנע גם המבוכה..), באם אין דבר מתיקה להביא לו אפשר לרמוז לגוי לפתוח ללא אמירה מפורשת, כגון לומר לו למה לא פתחת לי את הדלת וכדומה.
עוד חשוב לדעת, שבבתי מלון רבים מצויים מכשלות נוספים, כגון עין אלקטרונית הבודקת עם האדם בחדר כדי להדליק ולכבות את המזגן או את האור וכיוצא בזה.
שבת שלום

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.