יהדות

      איך ייתכן שביהדות שיש בה הרבה הלכות של בן אדם לחברו, תהיה "מצווה" כמו סקילה?       שלום רב! ראשית יש להבין שעיקר החיים שלנו אלו החיים שיהיו לנו לאחר ה"מאה ועשרים", שם נחיה חיי נצח ושם נרגיש באמת מה זה "חיים טובים" ומהו תענוג ואושר אמיתיים. חיי העולם הזה משמשמים רק כהכנהקרא עוד...

 

   

איך ייתכן שביהדות שיש בה הרבה הלכות של בן אדם לחברו, תהיה "מצווה" כמו סקילה?

 

   

שלום רב!
 
ראשית יש להבין שעיקר החיים שלנו אלו החיים שיהיו לנו לאחר ה"מאה ועשרים", שם נחיה חיי נצח ושם נרגיש באמת מה זה "חיים טובים" ומהו תענוג ואושר אמיתיים.
 
חיי העולם הזה משמשמים רק כהכנה לקראת החיים שם בעולם הבא, וכפי שלימדונו חז"ל: "העולם הזה דומה לפרוזדור בפני העולם הבא, הכן עצמך בפרוזדור כדי שתכנס לטרקלין (לאולם)".
 
כשאדם חוטא, הוא יוצר מחיצה שמונעת ממנו להגיע בשלמות ליעד הנפלא המצפה לו בעולם הבא, ככל שעושים יותר חטאים כך מתרחקים יותר מאותו יעד.
 
אך הקדוש ברוך הוא מרוב אהבתו אלינו, הכין לנו דרכי תשובה, שדרכם נוכל לתקן את החטאים שלנו ולמחקם כליל.
 
ישנם חטאים חמורים, שעל פי הכללים הרוחניים שידועים לקדוש ברוך הוא, לא ניתן למחקם בעשיית תשובה בלבד, וצריך לעבור תהליך זיכוך באופן של המתה על  ידי הבית דין (בתקופה שהלכות אלו נהגו), כדי להגיע לתיקונם המושלם.
 
יוצא אם כן, שעונשי המוות שבית דין נותנים הם לטובת האדם, ורק דרכם הוא יוכל להגיע לעולם הבא שכולו טוב. לא כדאי לאדם להמשיך לחיות עוד כמה שנים כאן בעולם הזה ללא תיקון החטא, ועקב כך ימנעו בעדו חיים טובים בעולם הבא, ששם כפי שפתחנו, הם עיקר החיים. השם תמיד עושה איתנו חסדים, ואף העונשים נעשים מתוך הטבה לדאגה לטובתנו.
 
דרך אגב, שמתרגלים לחיות עם השקפת חיים כזו לגבי מטרת חיי העולם הזה, החיים נעשים הרבה יותר קלים ומאושרים, משום שמבינים שכל הסבל שאנו סובלים  כאן בעולם בא לצורך התיקון הרוחני שלנו, ושווה לנו לעבור את הסבל כדי להגיע בסופו של דבר לתכלית שהיא חיי העולם הבא וימות המשיח. חז"ל שיבחו מאד את האדם ה"שמח בייסורים" וראו בכך מעלה גדולה.
 
בברכה
יעקב

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.